Treba je zatreti začetni požar
Kranjski gasilci opozarjajo, da bi bilo za učinkovito gašenje nujno neposredno javljanje požarov.
Kranj – Pri gašenju požara v podjetju Vreček Agro v trgovsko poslovni coni na Primskovem se je izkazalo, da bi ognjeni zublji naredili precej manj škode, če bi bili kranjski poklicni gasilci o ognju obveščeni neposredno s pomočjo samodejnih javljalnikov požara in storitve, imenovane infranet. Lastnik podjetja je bil namreč o požaru v skladišču obveščen prek javljalnika na mobilnem telefonu, čas do obvestila gasilcem pa je bil neprimerno daljši, kot če bi bili obveščeni neposredno.
»Na območju našega delovanja je na sistem samodejnega javljanja požara priključenih dvanajst objektov, kar je zanemarljivo,« pravi Matej Kejžar, operativni poveljnik Gasilsko reševalne službe Kranj. »Pozitiven primer je Sava Tires, kjer imajo svoje gasilce in tudi med zaposlenimi lahko aktivirajo delavce, ki so usposobljeni za gašenje in lahko zapustijo delovno mesto v primeru požara. Hkrati tudi do nas neposredno pride obvestilo o požaru.«
Večina drugih kranjskih podjetij ima javljanje požara urejeno odvisno od stopnje interesa za protipožarno varnost. Kejžar ocenjuje, da bi v petkovem požaru gasilci lahko na požarišče prišli precej prej in preprečili večjo škodo, če bi bili o požaru obveščeni neposredno, ne šele potem, ko je požar zaznal dimni javljalec. Lastnik je namreč šele nato lahko obvestil center za obveščanje, od tam pa so aktivirali gasilsko enoto.
»Do razvoja požara običajno pride v času od petih do desetih minut, kar je odvisno od materiala oziroma od goriva in razpoložljivega kisika v zraku. V zaprtem prostoru se plamen, ko zmanjka kisika, ublaži, vendar bi se pri odpiranju vrat silovito razplamtel, to pa bi bilo lahko nevarno tudi za tistega, ki jih odpira. V petkovem požaru glede na odstopanje betonske obloge ocenjujemo, da je bila temperatura v prostoru od 700 do 800 stopinj Celzija ali celo več.«
Kejžar meni, da bi bilo smiselno, da bi bili vsi pomembnejši objekti, tudi šole in vrtci, neposredno vezani na sistem samodejnega javljanja požara. Seveda je vse povezano s finančnim vložkom v protipožarno varnost. Treba je postaviti javljalce požara in centralo, prek katere signal pride do nas. Ker takoj vemo, kje je požar, ni izgub z obdelavo podatkov, zato lahko izvozimo tudi v pol minute. Imamo tudi načrte in ključe objektov, ki uporabljajo infranet. Mesečna uporabnina je zanemarljiv strošek v primerjavi s škodo, ki jo lahko povzroči požar. Na območju našega delovanja gasilci lahko do vseh objektov pridemo v petih minutah ali celo prej, če smo seveda o požaru obveščeni neposredno,« dodaja Kejžar.