Elektrika dražja za deset odstotkov
Elektro Gorenjska Prodaja, podjetje v skupini Elektro Gorenjska, za svojih 72 tisoč gospodinjskih odjemalcev s 1. februarjem zvišuje cene za 8,98 odstotka (večji porabniki za dobrih pet odstotkov) oziroma za povprečnega odjemalca 3,78 evra mesečno (oziroma 5,04 evra). Že s tem mesecem povprečno višji računi za evro zaradi višje omrežnine.
Kranj – »Trg električne energije deluje tako, da se elektrika na borzah kupuje tudi za več let vnaprej. Kratkoročno na ceno vplivata vreme in cena energentov, dolgoročno energetska politika, kot je zaprtje jedrskih elektran. Cena na borzah se na drugi strani temu hitro prilagaja,« je v uvodu pojasnil Iztok Sotošek, direktor Elektra Gorenjske Prodaje, in s tem napovedal novo ponudbo tega trgovca, ki hkrati zvišuje (sicer skoraj tri leta nespremenjene in kot zadnji med 'starimi' trgovci) cene električne energije za gospodinjstva.
»Poenostavljamo in dopolnjujemo ponudbo ter usklajujemo cene s tržnimi,« nadaljuje Sotošek in razloži: »Prej smo imeli osem, sedaj pa štiri pakete, kjer cene niso več vezane na tehnične karakteristike odjema, ni več dodatka na visoko porabo.« Skupno z novo podražitvijo (pri osnovnem paketu) in višjo omrežnino, ki je stopila v veljavo 1. januarja, bo februarski račun višji za približno pet evrov ali dobrih deset odstotkov, zgolj poraba električne energije (povprečna poraba 3500 kilovatnih ur na leto), na kar lahko vpliva Elektro Gorenjska Prodaja, pa prinaša podražitev za 3,78 evra, pri paketu Porabim, kar rabim za 3,53 evra.
Zanimiv je nov paket Zakleni cene. Namenjen je odjemalcem, ki si želijo fiksnih cen v daljšem obdobju (do konca leta 2012, 2013, …, 2015), s tem pa prevzemajo tudi tveganje cen na trgu in morajo ostati zvesti EG Prodaja. Ali bodo cene v prihodnje rasle ali padle, ne vesta ne Sotošek ne Bojan Luskovec, direktor Elektra Gorenjske. Cene električne energije v Nemčiji trenutno padajo (tudi zaradi pričakovanj nove recesije in napovedanega zaprtja jedrskih elektran), na območju nekdanje Jugoslavije cene rastejo. Kako se bo to odražalo v Sloveniji, si ne upata napovedati. Elektro Gorenjska po upadu prodaje v letih 2008 in 2009 v zadnjih dveh letih znova beleži rast prodaje.
Prej štirje osnovni paketi so združeni v osnovni paket, kjer se cena spreminja z razmerami na trgu. Paketa Porabim, kar rabim in Vedno porabim, kar rabim se združujeta v enega, tudi po novem bo obveljalo, da so cene nekoliko nižje kot pri osnovnem paketu, gospodinjstva, ki znižajo porabo za deset odstotkov v enem letu, pa prejmejo bonus deset evrov. Tako pri tem paketu kot pri paketu Reenergija odjemalci ne plačujejo mesečnega nadomestila (0,816 evra), ki ga lahko tudi pri drugih paketih odjemalci prepolovijo s plačevanjem prek trajnika ali izničijo z eRačunom.
Paket Reenergija ponuja pomoč pri nakupu in montaži toplotnih črpalk in sončnih kolektorjev. Cena elektrike je nižja, hkrati odjemalci pridobijo še bonus petih evrov na vsako megavatno uro v prvih dveh letih. Z vstopom novih trgovcev na trg električne energije se spreminjajo tudi razmerja na slovenskem trgu. Iz EG so k novim trgovcem odšli trije odstotki odjemalcev, zaradi novih cen najbrž še kak. Kljub temu Sotošek napoveduje, da bo EG Prodaja obdržal približno desetodstoten delež. Novi ponudniki so se lani zavezali, da do junija cen ne bodo višali, Luskovec meni, da bo drugače že čez nekaj mesecev, saj cen, ki zajedajo v nabavno ceno (sploh pri večjem številu odjemalcev), ne bi mogli zadržati.