Tischlerjeva nagrada Rudiju Vouku
V spomin na ustanovitelja Narodnega sveta koroških Slovencev in najzaslužnejšega za odprtje Slovenske gimnazije v Celovcu leta 1957 Joška Tischlerja, ki je bil tudi njen prvi ravnatelj, podeljuje Narodni svet koroških Slovencev od leta 1979 naprej, ko je Tischler umrl, nagrado z njegovim imenom. Prejmejo jo posamezniki ali organizacije za »zgledno pokončno držo in dosledno dejavno skrb za pravice koroških Slovencev v politiki, šolstvu, kulturi in gospodarstvu«. Prvi prejemnik je bil glasbenik in skladatelj Lajko Milisavljevič in tudi zadnji dve sta prejela kulturna delavca: leta 2010 mezzosopranistka Bernarda Fink Inzko in lani pobudnik glasbene, še posebej tamburaške dejavnosti na Koroškem Hanzi Gabrijel. Letošnjo nagrado bodo podelili v ponedeljek, 23. januarja, ob 19. uri v dvorani Slomškovega doma v Mohorjevi hiši v Celovcu. Prejel jo bo odvetnik in borec za pravice Slovencev na Koroškem Rudi Vouk iz Dobrle vasi/Eberndorf v Podjuni.
Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Zdravko Inzko je on njem povedal: »Brez Rudija Vouka ne bi dobili ničesar ali zelo malo. On bo torej zasluženo dobil Tischlerjevo nagrado za svoj več kot desetletni trud. Seveda pa je član Narodnega sveta in smo njegovo pravno pot podpirali, toda zasluge, da se je vse začelo premikati, so njegove.« Rudi Vouk ima po mamini strani gorenjske korenine. Mama je doma iz okolice Žirov. Bil je tudi gost na Glasovi preji.
Volbankova ustanova iz Celovca bo tudi letošnjo pomlad nadaljevala akcijo Pisana pr(o)mlad, s katero spodbuja koroško mladino in njene učitelje k pisanju v slovenščini. Lani se je v pisanje zgodb in pesmi vključilo 350 mladih, ki so napisali 524 prispevkov. Takega odziva organizatorja, Slovenska prosvetna zveza in Krščanska kulturna zveza, nista pričakovala. Letos računajo na najmanj tolikšno zanimanje. Volbankova ustanova je začela delovati leta 2008. Upravlja imetje, ki ga je za pomoč šolajoči se mladini na Koroškem namenil leta 1981 umrli zdravnik Jože Volbank, ki je živel v Kranjski Gori, njegovo srce pa je ostalo na Koroškem. Rodil se je leta 1897 v Šentlipšu/St. Philippen pri Dobrli vasi, vendar se je moral po plebiscitu kot zaveden Slovenec umakniti v Slovenijo.