Dva vedra Novogoričana
V Mali galeriji Likovnega društva Kranj je na ogled razstava likovnih del z naslovom Novo - Goričana, kakopak dveh novogoriških umetnikov Etka Tutte in Klemena Bruna.
V »bazi« Likovnega društva Kranj, Mali galeriji na Glavnem trgu od četrtka naprej gostujeta dva goriška likovna ustvarjalca, Etko Tutta in Klemen Brun. Prvi, že uveljavljen umetnik, izhaja iz slikarske družine, njegov brat Klavdij živi in ustvarja v Kranju, je likovno umetnost študiral na Pedagoški akademiji v Ljubljani, s slikarstvom pa se intenzivno ukvarja že več kot dvajset let. Za svoja dela je prejel številne nagrade doma in na tujem, na Goriškem pa je poznan tudi kot dejaven organizator delavnic, srečanj in dogodkov na področju likovne umetnosti. Brun je svojo likovno nadarjenost že kot otrok z družino že več let bistril v kuvajtskih puščavah, kasneje se je izobraževal v italijanski Gorici in na beneški likovni akademiji, kjer je pred enajstimi leti tudi diplomiral. Veliko razstavlja v tujini, živi in dela pa v domači Novi Gorici.
»Všeč so mi manjši intimnejši prostori, kot je Mala galerija. S Klemenom razstavljava na povabilo kranjskega društva. Pred tem smo v Goriških brdih gostili dva likovnika iz Kranja, tako da gre za neke vrste izmenjavo,« je povedal Etko Tutta, ki se tokrat predstavlja z grafikami, ki jih je ustvaril pred desetletjem, ko je bival v hiši umetnikov v Salzburgu. »Takrat sem ravno kupil kvalitetnejši digitalni fotoaparat, s katerim sem se sprehajal po mestu in iskal motive. Na koncu sem opazil, da sem fotografiral samo konje. Naslednji dan sem stvar ponovil in rezultat je bil enak. Fotografije konj sem potem transformiral na svoj značilni način, jih naredil vesele, optimistične in nastala je serija grafik, ki mi je zelo pri srcu in sem zelo navezan nanje.« Z računalniškim procesom in grafičnimi programi je ločil barve in jih potem odtisnil s sitotiskom s tremi do petimi barvami. Grafike je že razstavil v Španiji, na Nizozemskem, v Italiji, na Hrvaškem.
Kot je povedal Klemen Brun, sta z Etkom že razstavljala skupaj. »Generacijsko sva si sicer malenkost narazen, a oba izhajava iz istega okolja in nekako se mi zdi, da se odlično ujameva, imava afiniteto eden do drugega, je povedal Brun in dodal: »Tudi sam se tokrat predstavljam z grafiko, le da ne predstavljam grafičnih listov, ampak matrice in še te v pozitivu, torej ne zato, da bi jih odtisnil. Gre za delček večje serije, ki se sestoji iz 60 delov oziroma »slik«. To je zgodba, povezana z mojim življenjem, mojo zgodovino, okolji, v katerih sem živel … Vsaka posamezna slika je delček te zgodbe, mojega življenja, tudi zato sem serijo imenoval Biometrični urbanizem. Jaz v nekem okolju, prostoru, času … na vsaki sliki so moji prstni odtisi.« Pri kateri sliki naj gledalec začne? »Na začetku,« se odreže Brun.