Pravilnik razjezil obrtnike
Znižanje vrednosti praga gotovinskih plačil za blago in storitve na samo petdeset evrov je obrtnikom prineslo le dodatne stroške in zmanjšalo njihovo fleksibilnost, opozarjajo tudi na Območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj.
Kranj - Toliko nezadovoljstva, kot ga je med obrtniki in malimi podjetniki povzročil spremenjeni pravilnik o izvajanju zakona o davčnem postopku, ki je začel veljati 27. decembra lani in dovoljuje gotovinska plačila za blago in storitve le še do višine petdeset evrov (prej 420 evrov), v njihovi krovni organizaciji že dolgo niso zaznali. »Pritožbe prejemamo vsakodnevno, naši obrtniki in podjetniki so resnično razburjeni in zahtevajo, da se prag za gotovinsko plačevanje povrne na prejšnjo višino, še bolje pa bi bilo, da bi ga povišali na tisoč evrov, kot je to na primer urejeno v sosednji Italiji,« je pojasnila Daniela Žagar, sekretarka Območne obrtno-podjetniške zbornice Kranj. Da imajo njihovi člani zaradi omejitve gotovinskega poslovanja veliko težav, so ministra za finance Franca Križaniča prejšnji teden opozorili tudi iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Minister jim je sicer obljubil, da bo proučil posledice učinkovanja sprejetega pravilnika, s predstavniki obrtnikov pa naj bi se sestal že ta teden.
Žagarjeva ugotavlja, da je novi pravilnik prizadel prav vse obrtnike in podjetnike, zlasti pa tiste, ki svojo dejavnost izvajajo na terenu, edino korist pa je po mnenju OOZ Kranj pravilnik prinesel bankam, ki bodo še dodatno služile s provizijami za negotovinska plačila. »Mnogi obrtniki in podjetniki, ki delajo na terenu, na primer zidarji, se pogosto znajdejo v situaciji, ko morajo na hitro nekaj kupiti, da dokončajo svoje delo. Njihovi računi v večini primerov presežejo predpisano omejitev 50 evrov, zato novi pravilnik močno omejuje njihovo fleksibilnost. Po novem morajo najprej iti v trgovino, da izberejo blago, potem oditi na banko in po predračunu nakazati kupnino prodajalcu, šele nato pa lahko blago prevzamejo. Enake težave imajo tudi prevozniki pri nakupu goriva,« razlaga Žagarjeva. Obrtniki so zaradi omejitve gotovinskega plačevanja izgubili tudi mnoge popuste na gotovinska plačila, kar je v trenutni situaciji nedopustno, menijo v obrtni zbornici.
Pojasnilo finančnega ministrstva, naj si obrtniki priskrbijo poslovne bančne kartice, je prav tako na rahlih temeljih, meni Žagarjeva. »Član naše zbornice, prevoznik, je pojasnil, da si je želel na banki priskrbeti bančno kartico. Tam so zahtevali vrsto potrdil, med drugim tudi bilanco poslovanja in potrdilo o solventnosti. In tudi ko je opravil vso administracijo, so mu na banki povedali, da bo na kartico čakal do 45 dni. In kako naj ta prevoznik dotlej posluje, če že odmislimo dodatne stroške, ki so mu pri tem nastali?« je Žagarjeva predstavila konkreten problem. Ob tem opozarja, da je novi pravilnik v še težji položaj postavil obrtnike, ki že sedaj komajda poslujejo.
Žagarjeva je opozorila tudi na sicer neobvezujoč Akt za mala podjetja za Evropo, ki pa ga je sprejela tudi Slovenija in po katerem naj bi države članice Evropske unije sprejemale take predpise, ki bodo olajšali poslovanje malim in srednje velikim podjetjem, ki predstavljajo približno 99,8 odstotka vseh podjetij v EU in tudi v Sloveniji. Spremenjeni pravilnik o izvajanju zakona o davčnem postopku nikakor ne sledi duhu omenjenega evropskega akta, so prepričani obrtniki in podjetniki.