Številni ne znajo izpolniti vloge
"Najhuje je, ker ljudje pričakujejo odločbe, mi pa sploh ne vemo, kdaj bo začela delovati aplikacija in kdaj bomo lahko začeli obdelovati vloge," pravi direktorica Centra za socialno delo Jesenice Anita Bregar. Zaradi nestrpnosti nekaterih prosilcev so morali najeti varnostnika.
Jesenice - »Lahko rečem, da so ljudje zmedeni, številni ne znajo izpolniti vloge, ki je v resnici dokaj obsežna, potrebujejo pomoč pri izpolnjevanju, zato imamo na centru ogromno klicev. Imajo tudi številna vprašanja, na nekatera pa jim žal kljub trudu ne znamo dati odgovorov. Večino seveda zanima, kdaj bodo dobili odločbo, kakšna bo višina prejemkov iz javnih sredstev … Tega jim žal ne moremo povedati, ker aplikacija še vedno ne deluje in ne moremo vnašati podatkov, niti opravljati izračunov,« pravi Anita Bregar, direktorica Centra za socialno delo Jesenice. Jeseniški center za socialno delo je eden bolj obremenjenih centrov na Gorenjskem, na njem so samo decembra prejeli kar 1500 vlog za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, vloge pa še prihajajo tudi po pošti. Ob tem pričakujejo še kakšnih šeststo zadev (državne pokojnine in varstveni dodatki), ki jim jih bo odstopil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in jih bodo morali pregledati in preračunati po uradni dolžnosti. S prevzemom novih pooblastil in uvedbo enotne vstopne točke so se na Jesenicah znašli tudi v prostorski in kadrovski stiski. Tako so sprejemanje vlog že decembra porazdelili med vse zaposlene, s prvim januarjem so zaposlili eno dodatno strokovno delavko, medtem ko za nujno potrebnega informatorja še ni pogojev za zaposlitev. Manjka jim tudi prostora, zlasti za obsežen arhiv. »Glede na to, da zakon velja, ljudje pričakujejo naše odločbe pa tudi nasvete, ob vrsti odprtih vprašanj in tudi težav pa se poskušamo kar najbolje organizirati, biti fleksibilni in najti rešitve za specifične situacije. Nestrpno pričakujemo zagon delovanja aplikacije in začetek reševanja zadev,« poudarja Bregarjeva. Kot dodaja, bodo takrat tudi imeli več orientacije o materialnem položaju posameznikov in družin ter o prednostih in slabostih te socialne reforme. Dejstvo pa je, da se bo bolj kot doslej upoštevalo premoženje, vrednost stanovanja, hiše, avtomobila. »Najbolj me skrbi za starejše, ki imajo določeno premoženje, saj se bodo znašli v slabem materialnem položaju in marsikdo bo živel še težje kot doslej. V zavesti ljudi je namreč prepričanje, da se otrok ne obremenjuje in tako se številni odpovedujejo varstvenemu dodatku, s ZPIZ-a smo dobili podatek, da se mu je na našem območju odpovedalo okrog dvesto od okrog šeststo sedanjih upravičencev, torej kar tretjina,« je povedala Bregarjeva. Prav tako je brez državne pokojnine, ki se ukinja, ostalo 120 prejemnikov v občinah Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, in pri vseh bodo zdaj na centru morali preveriti, ali jim pripada kakšna druga pravica iz javnih sredstev.
»Ljudje sicer večinoma razumejo situacijo, vidijo, pred kakšno obsežno nalogo smo se znašli na centrih za socialno delo. Se pa najdejo tudi takšni, ki zahtevajo odločbo takoj, pri čemer prihaja tudi do nestrpnosti in verbalnih groženj,« je ob tem opozorila direktorica. Zato so na centru zaprosili za varnostnika in prejšnji teden je ta tudi začel s fizičnim varovanjem. »Pri nas se srečujemo z ljudmi z najrazličnejšimi težavami, v hudih čustvenih in materialnih stiskah, z različnimi vzorci vedenj in načinov reagiranja. Zaposleni so sicer vešči komuniciranja in nekonfliktnega pogovora, ki pa pri nekaterih (na srečo redkih) posameznikih kdaj ne zadostuje,« je razloge za začetek varovanja pojasnila Bregarjeva.