Prebirajo odpadke in čakajo na odločitev
Deponija Kovor je še vedno brez okoljevarstvenega dovoljenja. O tem, ali ga bo dobila, zdaj odloča upravno sodišče. Če bo odločba negativna, bodo tudi tržiške odpadke morali voziti drugam.
Tržič - Agencija RS za okolje je že dvakrat zavrnila vlogo za okoljevarstveno (IPPC) dovoljenje za deponijo odpadkov v Kovorju, nazadnje lani. Dovoljenja ni, ker naj ne bi odlagali odpadkov za najmanj 55 tisoč oseb in ker naj bi odlagali odpadke, ki niso obdelani skladno s predpisi. Na Komunali Tržič nasprotno zatrjujejo, da izpolnjujejo vse zahteve za izdajo dovoljenja, zato se je občina nad odločbo pritožila najprej na ministrstvo za okolje in prostor, ki je dalo prav Agenciji, potem pa na upravno sodišče. Odločitve še ni. »Komunala Tržič ima s strani županov podpisana pooblastila za odlaganje odpadkov iz občin Koper, Idrija, Cerkno in iz območja, ki ga oskrbuje Komunala Kranj. Skupno znese to 142.168 vključenih oseb v odlaganju, seveda pod pogojem, da ARSO izda IPPC dovoljenje in nam odlaganje za te občine dovoli. Prav tako ima Komunala Tržič urejeno obdelavo mešanih komunalnih odpadkov in ves čas odlaganja odpadkov iz drugih občin v letu 2011 so se odlagali izključno obdelani odpadki,« je povedal Sebastijan Zupanc, direktor Komunale Tržič.
Trenutno na deponiji odlagajo le obdelane mešane komunalne odpadke iz območja občine Tržič. »Do konca lanskega leta je obdelavo mešanih komunalnih odpadkov za območje občine Tržič izvajal Papir Servis, po novem bomo skladno z novo Uredbo o odlaganju odpadkov to izvajali na deponiji Kovor. Postopek je enostaven, izločijo pa se nevarni odpadki, kovinska embalaža in ostali kovinski deli ter ostanek plastične embalaže. Glede postopkov sortiranja se še odločamo med ročnim in strojnim postopkom s premično napravo za sortiranje,« je pojasnil Zupanc. Lani so z območja občine Tržič odložili 1720 ton odpadkov, deponija pa bi do dokončnega zaprtja v nekaj letih lahko sprejela še približno 140 tisoč ton odpadkov, če bodo seveda dobili okoljevarstveno dovoljenje za povečano količino odlaganja. Če bo odločba sodišča negativna, bodo morali tudi tržiške odpadke voziti drugam, kar bi bilo seveda dražje.