Blaž Pesjak (Foto: Gorazd Kavčič, Tina Dokl, Boštjan Bogataj)

Za najboljše je dovolj prostora

Leto 2011 je za nami. Zapomnili si ga bomo po težkih časih za gorenjsko gospodarstvo, ki je po uspešnosti v letu 2010 padlo na začelje vseh slovenskih regij. Bo leto 2012 boljše? Kako so poslovali in kakšni so načrti podjetij, ki jih vodijo, skozi oči šestih šefov gorenjskih podjetij.

Za gorenjskim gospodarstvom je težko leto 2011, ki pa je bilo že bolj uspešno kot leto prej, ko so zgolj tri velika podjetja ustvarila za približno 240 milijonov evrov izgube in Gorenjsko kot regijo potisnila na začelje regij glede na uspešnost. Podatkov za lani še ni. A je bilo bolje. Številni izvozniki so se letos že postavili na noge, nekateri dosegajo celo rekordne rezultate iz leta 2008.

Ti so tudi najbolj optimistični, čeprav je zadnja dva meseca tako Slovenijo kot Gorenjsko znova zajel vonj po novi gospodarski recesiji. Zanimivo je, da je nekateri ne čutijo niti ne pričakujejo, a glasno o tem ne upajo več govoriti. Drugi vedo o njej veliko povedati.

Slabo gre gradbeništvu, kar je slovenski trend. Že pred dvema letoma je eden od direktorjev gorenjskega gradbenega podjetja napovedal, da bo najtežje leto 2012. Zagotovo bo zelo težko kranjskemu Gradbincu Gip, ki ujet v kremplje Skupine Primorje čaka ali na rešitev ali propad. Morda bo gradbenikom letos priskočila na pomoč država, tako kot je s sofinanciranjem razvojnih centrov (180 milijonov evrov). Na Gorenjskem so kar štirje takšni centri, nekaj rezultatov bi morali opaziti že letos.

Podobno kot predlani je tudi lani ugasnilo veliko poslovnih subjektov, po drugi strani nastajajo novi. Novi so predvsem samostojni podjetniki, ki jim na poti do uspešnosti pomaga tudi zavod za zaposlovanje. Brezposelnost na Gorenjskem je v zadnjem letu zrasla za približno 4,5 odstotka oziroma okoli 7.900 oseb (končni podatki še niso znani). Vse do septembra je brezposelnost padala, med vsemi brez dela pa je kar dve tretjini starejših nad 50 let.

Nekateri trdijo, da so subvencije zavoda za samostojne podjetnike nesmiselne in zgolj skrito prikrivajo brezposelnost, a so letošnje zgodbe pokazale, da so podobno začeli danes veliki (in tudi nagrajeni) podjetniki: obrtnik leta Boris Mesec, podjetnik leta Boštjan Šifrar, gorenjska gazela Marko Lotrič ter Bahtijar Bajrović, Jugoslav Petković, brata Jakopin ...

Blaž Pesjak, Merkur: »Merkur je lani sledil zastavljenemu programu finančnega in poslovnega prestrukturiranja. Zaradi spremenjenih razmer na trgu sicer nismo v celoti izpolnili zastavljenih ciljev, kar se najbolj kaže pri zaostajanju za zastavljenim načrtom pri prodaji. Nižji načrtovani prihodki od prodaje posledično vplivajo tudi narezultat iz poslovanja skozi nižjo ustvarjeno razliko v ceni. Izpad nam je uspelo nadomestiti z uspešnim obvladovanjem stroškov. Načrtovani rezultat iz poslovanja pa smo kljub nižjim prihodkom od prodaje presegli. Ponosni smo, da smo v obdobju od marca do decembra znova pridobili zaupanje med poslovnimi partnerji kot pri kupcih na trgu; redno smo poravnavali obveznosti do poslovnih partnerjev, kar je osnova uspešnega poslovanja tudi v prihodnje. Zato smo leto 2011 zaključili optimistično, hkrati pa se zavedamo, da bo leto 2012 še bolj zahtevno. Kljub ne preveč optimističnim napovedim iz okolja pa prostor za najboljše obstaja, zato tudi letos načrtujemo rast. Nadaljevali bomo s programom poslovnega prestrukturiranja, ki bo v ospredje postavil razumevanje kupca ter nadaljnjo optimizacijo stroškov.«

Miran Čurin, Hit Alpinea: »Podatki za prvih enajst mesecev prejšnjega leta kažejo, da smo poslovni rezultat iz tekočega poslovanja v primerjavi z letom prej izboljšali za 40 odstotkov, kar pa žal še ne pomeni, da poslujemo pozitivno. Za tem stoji vrsta razlogov, ki so se začeli že januarja lani s slabim vremenom in nadaljevali do konca zimske sezone. Če lahko zadovoljivo ocenimo poslovanje v drugem in tretjem kvartalu lanskega leta, smo v zadnjih mesecih ponovno pod načrtovanimi rezultati. In če nam je šlo vreme na roko v jesenskih mesecih, nam je decembra pokazalo zobe. Tako so žičnice začele obratovati šele tik pred božičnimi prazniki. V leto 2012 smo vstopili s smelimi načrti, ker smo v podjetju zaključili vrsto projektov, ki bodo prispevali k izboljšanju prihodka. Žal so napovedi gospodarskih gibanj veliko bolj pesimistične. Še posebej nas skrbi gospodarska situacija na naših primarnih trgih (Slovenija, Italija, Hrvaška), svoj del k temu prispeva negotovost odločitev Adrie Airways glede letalskih linij z Londonom.«

Marjan Pogačnik, Iskra Mehanizmi: »Poslovanje v letu 2011 je bilo v okviru načrtovanega, prodali smo za okoli 57 milijonov evrov, posledično pričakujemo višji dobiček kot leto prej (čez milijon evrov). Leto 2011 je bilo znova intenzivno zaradi dokončevanja petih večjih razvojnih projektov, ki že prehajajo v proizvodnjo. Zaradi njih načrtujemo nadaljnjo rast in še izboljšanje poslovanja. V Sloveniji pričakujem, da bi se v politiki končno prenehali ukvarjati sami s sabo in začeli zagotavljati boljše gospodarske pogoje. Načelno ta želja sicer obstaja, a se vse prevečkrat dovoli, da zavlada destrukcija namesto konstrukcije. Realno je pričakovati poslabševanje gospodarskih pogojev v Sloveniji, saj spremembe niso možne čez noč. Če bo dobra volja, jih bomo občutili leta 2013. Svetovna gibanja težko komentiram, imam pa občutek, da bo prišlo do manjše stagnacije, vendar bo za konkretno podjetje pomembno, kako se bo znašlo v globalnih trendih in hitro reagiralo nanje.«

Prof. dr. Danica Purg, IEDC – Poslovna šola Bled: »Kljub recesiji, ki jo čutimo tudi mi, saj se ljudje težje odločajo za izobraževanje, smo bili tudi lani zelo uspešni. Za uspeh smo morali še bolj trdo delati, potovati, iskati nove trge, inovirati in se hkrati prilagajati. Zavedamo se, da živimo v času, ko je negotovost glavni trend, zato je zelo pomembno, da to sprejmemo in da se na to pripravimo. Predvidevam, da bo leto 2012 težko, vendar bomo uspeli, ker smo mednarodna šola in kriza ne prizadene vse zemeljske oble naenkrat in na enak način.«

Bojan Luskovec, Elektro Gorenjska: »Družba je v letu 2011 dosegla vse temeljne poslovne cilje ter leto zaključila z dobičkom. Ta bo sicer nekoliko nižji kot preteklo leto, razlog je v slabši plačilni sposobnosti ter nižjih prihodkih iz naslova najemnine in storitev po pogodbi, ki jih Elektro Gorenjska izvaja za Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja SODO. Zaradi novega vala gospodarske krize v letu 2012 pričakujemo slabšo gospodarsko situacijo, višje cene električne energije ter večjo plačilno nedisciplino. Zaradi vseh omenjenih nevarnosti bomo v skupini dodatno optimizirali poslovanje ter dodatno zniževali stroške. Še naprej bomo skrbeli za zanesljivo in kakovostno delovanje omrežja ter uvajali storitve, ki bodo koristne tako za podjetje kot za naše končne odjemalce (uvedba naprednega načina merjenja s pomočjo pametnih števcev).«

Zmago Skobir, Aerodrom Ljubljana: »Leto 2011 smo zaključili z nekoliko manjšim obsegom prometa, kot smo načrtovali, kar pa je vezano predvsem na težave domačega letalskega prevoznika. Kljub temu so poslovni prihodki predvidoma malenkost višji od načrtovanih, kar je posledica sprememb v strukturi prometa. Zaradi negotovosti, s katerimi smo se soočali, smo intenzivnost vlaganj v objekte in opremo prilagodili nujnosti naložb, zaradi česar načrt za leto 2011 ni realiziran oziroma je del naložb prestavljenih v leto 2012. Obseg prometa v prihodnjem letu bo predvidoma manjši od letošnjega. Domači prevoznik napoveduje nadaljnje ukinjanje manj donosnih linij in zmanjševanje flote, računamo pa na nekoliko povečan promet tujih prevoznikov. Kljub vsemu letos načrtujemo malenkost višji čisti dobiček v primerjavi z lanskim. Letos načrtujemo tudi naložbe v objekte in opremo v skupni vrednosti 13,1 milijona evrov.«

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 6. januar 2009 / 07:00

Vitaminske bombe za zimske dni

Sadni in zelenjavni sokovi ali ´smoothiji´ so neke vrste hitra prehrana, vendar pa za razliko od tega, kar običajno zaužijemo kot hitro prehrano, zelo zdravi in posebej v tem hladnem zimskem obdobju p...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sobota, 11. avgust 2018 / 21:09

Glasbeno poletje v Bohinju

Srednja vas v Bohinju – Festival Glasbeno poletje v Bohinju se nadaljuje s šestim koncertom, ki bo v četrtek, 16. avgusta, ob 20.30 v cerkvi sv. Martina v Srednji vasi pri Bohinju. Nastopila bosta...

Kultura / sobota, 11. avgust 2018 / 21:09

Čudovite gorske podobe

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani je do konca septembra na ogled slikarska razstava ustvarjalcev 39. likovne kolonije Vrata.

Domžale / sobota, 11. avgust 2018 / 21:08

Rešitve (še) ni na vidiku

Čeprav je inšpektor za okolje in prostor družbi Publikus naložil, da mora bale z odpadki iz Štude odstraniti do konca julija, te kljub denarni kazni tam ostajajo. Glavni razlog ostaja zapolnjenost kap...

Jezersko / sobota, 11. avgust 2018 / 21:08

Središče Jezerskega sveže asfaltirano

Še zadnja dela pri rekonstrukciji države ceste skozi Jezersko

Kranj / sobota, 11. avgust 2018 / 21:07

Izvoz na Zlato polje

Kranj – V kranjski mestni upravi so se odločili za začasno rešitev prometne zagate za prebivalce Struževega. Ti se predvsem v prometnih konicah težko vključujejo na državno cesto Polica–Kranj. Z no...