Družinski zakonik gre lahko na referendum
Ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo državnega zbora, naj prepove referendum o družinskem zakoniku, zato se bodo postopki za razpis referenduma nadaljevali.
Ljubljana – Morebitni referendum o družinskem zakoniku naj bi potekal na isti dan kot nadomestne županske volitve v enajstih občinah, predvidoma 11. marca. Zbiranje podpisov za referendum se bo nadaljevalo 3. januarja, saj je predsednik državnega zbora Gregor Virant ugodil pobudi Civilne iniciative za družino in pravice otrok, naj se aktivnosti nadaljujejo po novoletnih praznikih.
Za odločitev ustavnega sodišča, da ne nasprotuje referendumu o družinskem zakoniku, je glasovalo pet sodnikov (Mitja Deisinger, Dunja Jadek Pensa, Marta Klampfer, Jan Zobec in Miroslav Mozetič), štirje pa proti (predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, Jasna Pogačar, Etelka Korpič – Horvat in Jadranka Sovdat). Ustavno sodišče je v obrazložitvi zapisalo, da navedb državnega zbora o nastanku protiustavnih posledic že zaradi referendumske kampanje, ki naj bi spodbudila razpihovanje nestrpnosti na podlagi spolne usmerjenosti, v postopku presoje niso bile upoštevne. Sodišče je namreč le presojalo, ali bi zaradi zavrnitve zakona na referendumu lahko nastale protiustavne posledice.
V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok, ki je pobudnik referenduma, pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča. Vodja iniciative Aleš Primc, je torek, ko je bila objavljena odločba ustavnega sodišča, označil za dan veselja in hvaležnosti ljudem, ki so jih podpirali. V civilni iniciativi potrebujejo še okoli 12.300 podpisov, ki jih morajo zbrati v mesecu dni. Doslej so jih samo v dveh dneh zbrali že 27.700, kar je po Primčevih besedah državni rekord. Odločitev ustavnega sodišča je med drugim pozdravil tudi ljubljanski nadškof Anton Stres.
Minister za delo, družino in socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle, Ivan Svetlik je dejal, da je treba odločitve ustavnega sodišča spoštovati, vendar pa tako odločitev obžaluje. »Družbene posledice izrečene sodbe bodo, da bo Slovenija v kulturni blokadi s strani Cerkve,« meni. Odločitev ustavnega sodišča so obžalovali tudi na ministrstvu za pravosodje.
Od parlamentarnih strank družinski zakonik podpirajo Pozitivna Slovenija, SD in Lista Virant, nasprotujejo mu v SDS, SLS in N.Si, medtem ko so v DeSUS-u neopredeljeni.