Previdno s pirotehniko
Vsaka poškodba, ki nastane zaradi uporabe pirotehničnih sredstev, je popolnoma nepotrebna.
Kranj, Ljubljana – Od ponedeljka in do 2. januarja je dovoljena uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, vendar ne v strnjenih naseljih, zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javni shodi in javne prireditve. Policija opozarja, da pirotehniko uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca. Ne kupujte je na črnem trgu, ker ni zagotovila, da je varna.
Na nevarne posledice nepravilne uporabe pirotehničnih sredstev so opozorili tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, kjer pravijo, da je vsaka poškodba, ki nastane zaradi uporabe pirotehničnih sredstev, popolnoma nepotrebna. »Poškodovanega dela telesa se kljub sodobnemu znanju in tehničnemu napredku v medicini ne more povrniti v enako stanje kot pred poškodbo. To pa še zlasti velja za kompleksne poškodbe kosti in mehkih tkiv, med katere sodijo tudi poškodbe s pirotehničnimi sredstvi,« je tako opozoril prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike. Lani so v UKC Ljubljana zaradi ranitve s pirotehničnimi sredstvi sprejeli 25 ranjencev, največ v silvestrski noči.
Pirotehnična sredstva povzročijo različne rane: od manjših opeklin brez večjih funkcionalnih posledic do obsežnih in kompleksnih poškodb roke z dramatičnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Večinoma so poškodovane kosti (zdrobljeni, odprti zlomi) in vsa mehka tkiva: žile, živci, kite in mišice, prisotne so obsežne kožne vrzeli. Ranjeno območje je zelo veliko, tkiva so zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi kasneje. Pri otrocih so poškodovane rastne stike kosti. Rane so umazane, zato je večja nevarnost okužb in zapletov po operaciji. V primeru amputacij pa replantacije največkrat niso izvedljive. Tudi izguba vida ali sluha sta lahko del nesrečne zgodbe. Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da trajno invalidni navadno postanejo mladi ljudje, ki se nato celo življenje spopadajo tudi s psihičnimi posledicami, dodaja Ahčan.