S kolesom ali peš okoli Šenčurja
V okviru študijskega krožka, ki je potekal v okviru Zavoda V-oglje in Lončarskega ateljeja Barbe Štembergar Zupan v Vogljah, je letos nastal zemljevid Šenčurske kolesarske in pohodne poti.
Voglje - »Letos smo se v okviru študijskega krožka odločili, da izdamo zemljevid kolesarske in pohodne poti okoli občine Šenčur. Pri njegovem snovanju sta med drugimi sodelovala tudi nekdanji olimpijec in sedaj lastnik kolesarskega servisa Bojan Udovič s Prebačevega ter Franci Erzin kot najboljši poznavalec šenčurske občine, ki je skupaj z Radom Snedicem pregledal vse poti in pripravil tudi zapis o krožni povezavi vseh dvanajstih vasi,« je pojasnila Barba Štembergar Zupan.
Zemljevid kolesarske in pohodne krožne poti je pred dnevi izšel v 1500 izvodih, po besedah njegovih avtorjev pa je koristen tako za občane kot druge rekreativce, ki prečkajo občino Šenčur. Na hrbtni strani zemljevida so zapisana pravila kolesarskega bontona in opis poti oziroma krajev, skozi katere vodi izbrana pot. »Vsi uporabniki zemljevida se lahko na pot vključijo, kjerkoli želijo, in tako priredijo dolžino poti svojim potrebam oz. sposobnostim. Pot je možno na več delih tudi skrajšati po cestah, ki so prav tako vidne na zemljevidu,« dodaja Barba, ki razmišlja, da bi prihodnje leto po tej poti pripravili pohod in kolesarski maraton.
»Ker je pohodnikov in kolesarjev vse več, smo želeli zanje poiskati najbolj varno pot okoli Šenčurja. Na označeni poti tako skorajda ni prometa, večinoma vodi po makadamskih poteh, zato je primerna tudi za družine z majhnimi otroki. Pot je primerna za vse vrste koles, le za dirkalna ne,« je povedal Bojan Udovič. Snovalec poti Franci Erzin je pojasnil, da je krožna pot dolga natančno petdeset kilometrov, dodan pa ji je tudi slabih pet kilometrov dolg krak na Apnišče, na katerega pa se s kolesom ne smejo povzpeti. »Pot je tako zasnovana, da gre skozi ali vsaj mimo vseh vasi v občini, zaide pa tudi v vse sosednje občine. Tako je v prihodnosti možna tudi kolesarska povezava s sosednjimi občinami. Zelo dobro bi bilo v prihodnosti pot tudi označiti, sredi Šenčurja pa postaviti informacijsko tablo,« je dejal. Zemljevid je brezplačno na voljo v Turističnem društvu Šenčur, na občini Šenčur, v U-sistemu na Prebačevem, v Zavodu V-oglje in Kolesarskem društvu Šenčur, nekaj izvodov pa so podarili tudi osnovni šoli v Šenčurju.