Saša Rozman Berce, vzgojiteljica: "S temi otroki preživimo zelo veliko časa, zato se tudi mi navežemo na njih. Imamo jih radi in nam ni vseeno, kaj se z njimi dogaja. Naše delo preprosto ni samo služba. To je težje, vendar tudi lepše. Dobro pa je, da se odgovornost porazdeli med nas štiri vzgojitelje in da nismo sami pri odločanju v težjih situacijah."

Vsi bi raje živeli doma

Stanovanjska skupina Vzgojnega zavoda Kranj v Škofji Loki praznuje deset let.

Ob koncu tedna enkrat ali dvakrat na mesec skupina deluje, druga dva ali tri vikende pa se hiša zapre. Vsi otroci si bolj ali manj želijo konec tedna preživeti doma, a vzgojitelji opažajo, da tisti, ki ostanejo v skupini tudi čez vikend, veliko pridobijo, saj se jim takrat lahko bolj posvetijo. Med počitnicami in prazniki prav tako odhajajo domov, vendar lahko preživijo počitnice tudi v skupini, saj je takrat vedno dežurna ena od petih skupin, ki spadajo pod Vzgojni zavod Kranj. Če bi otroke vprašali, ali bi bili raje v skupini ali bi raje živeli doma, vsi, brez izjeme, povedo, da raje doma. Dom in starši so za njih najpomembnejši in jih idealizirajo ne glede na to, kaj vse se je dogajalo doma. Albert, štirinajst let: »Tukaj sem že četrto leto in končujem devetletko, najverjetneje bom s šolanjem nadaljeval na frizerski šoli. V skupini se dobro počutim. Smo kot družina. Preživljanje vikendov v skupini je včasih kar v redu, saj sem tu s prijatelji in kaj prijetnega počnemo, raje pa grem domov. Doma sem z Obale in tam imam veliko prijateljev. Srednjo šolo bom zato morda raje obiskoval v domačem okolju.« Gašper, enajst let: »V skupini sem leto in pol. Dobro se počutim, le sobo bi si rad drugače uredil. Namesto belih sten bi raje imel kakšno drugo, bolj živo barvo. Takole se mi zdi preveč mrtvo. Prek YouTuba se učim posebnega plesa, imenuje se jumpstyle. Zdaj varčujem za nove slušalke, te, ki jih imam, niso dovolj močne. V šoli mi gre v redu, čez vikend grem raje domov, kot da bi ostal tukaj. Doma imam tudi zanimivo računalniško igrico, ki jo igram skupaj z bratom.«

Med nami so otroci, ki zaradi slabih razmer, nasilja, zlorab, zanemarjanja in zapuščanja ne morejo živeti v svojih družinah. Takšnih danes ne nameščajo več v velike zavode, vsaj na Gorenjskem ne, pač pa lahko živijo v manjših stanovanjskih skupinah ali v tako imenovanih hišah. Ena od petih stanovanjskih skupin, ki delujejo v okviru Vzgojnega zavoda Kranj, in sicer najmlajša, je tudi v Škofji Loki, v Podlubniku. V tem času praznujejo deset let delovanja. Tam je našlo svoj drugi dom osem otrok, dve sta srednješolki, drugi so osnovnošolci, in svoje dneve preživljajo skupaj s štirimi vzgojitelji. V dopoldanskem času se jim pridruži tudi gospodinja. Saša Rozman Berce, socialna pedagoginja, ki v stanovanjski skupini dela šest let, pove, da se vzgojitelji pri delu izmenjujejo, vsak je en teden dežuren dopoldne, en teden popoldne in en teden ponoči. Vsak četrti teden so prosti, vendar to ne pomeni, da nič ne delajo, le neposrednega dela v skupini nimajo. Imajo pa v tem času sestanke na drugih ustanovah, s katerimi sodelujejo, na primer na centrih za socialno delo, ali pa govorilne ure na šolah. Otroke v tem času tudi peljejo k zdravniku, če je potrebno, na primer, k pedopsihiatru, ortodontu, okulistu ... in izpeljujejo vse tisto, kar sicer za otroka naredijo starši.

 

 

V stanovanjski skupini Škofja Loka so zaposlene tri socialne pedagoginje in en socialni delavec, v drugih skupinah v okviru Vzgojnega zavoda Kranj pa tudi pedagogi, psihologi, učiteljica razrednega pouka, a vsi ti morajo opraviti socialnopedagoško dokvalifikacijo. »Med nami je bil tudi že filozof. Moške vzgojitelje je namreč težje najti in so tako včasih tudi drugih, a sorodnih poklicnih profilov.« V vsaki skupini naj bi bil namreč vsaj en moški vzgojitelj, saj je prisotnost moškega lika za otroke zelo pomembna.

 

Navajanje na samostojnost

Kako poteka dan v skupini? »Naši otroci naj bi se zjutraj sami zbujali in vstajali, vendar so ravno zdaj spet pokvarjene vse budilke (otroci radi kaj »šraufajo«), tako da jih trenutno zbujamo vzgojitelji.« Samostojno zbujanje je sicer del navajanja na samostojno življenje. Zajtrk imajo po želji, pripravijo si ga sami. Kot pove naša sogovornica, v zadnjem času zjutraj jedo predvsem kosmiče na mleku, na kruh si redko kdo kaj namaže. Srednješolci gredo v šolo nekoliko prej, osnovnošolcem pa vzgojitelji še malo pomagajo in pogledajo, da se lepo uredijo. Domov začnejo prihajati po 12. uri. »Takrat se usedemo z njimi in poklepetamo o tem, kaj se jim je dogajalo čez dan.« Otroci imajo tudi svoja dežurstva: vsak je en teden zadolžen za pospravljanje in čiščenje dela skupnih prostorov. En teden je, na primer, dežuren v pralnici, teden dni v kuhinji, en teden je zadolžen, da hodi v trgovino. »Nikoli niso povsem prosti, vendar so nekatera dežurstva bolj priljubljena od drugih. Igralnico je treba samo občasno posesati, v kuhinji pa je precej dela, zlasti za malo starejše otroke in tiste, ki se znajo hitreje obrniti ter pomagati gospodinji pri pripravi kosila in pri pospravljanju po njem. Največkrat kosilo pojedo skupaj, vsaj šest jih vedno sedi za mizo.«

 

 

Šola je pomembna

Ob treh popoldne nastopi učna ura, otroci gredo v svoje sobe in delajo naloge in se učijo vsaj uro in pol. »Čas učenja se jim podaljša, če jim vseh domačih nalog ne uspe opraviti, ali pa takrat, kadar v šoli dobijo cvek.« Med njimi so hiperaktivni otroci, ki težko zdržijo pri učenju, imajo bralno-pisalne težave, težave z razumevanjem besedil, nimajo urejenih zvezkov, so vedenjsko problematični … Vse to botruje k temu, da imajo pri učenju in v šoli težave. Ker prihajajo iz nespodbudnega okolja, že pridejo s slabim učnim uspehom. »Vzgojitelji smo povezani s šolami in vztrajamo, da otroci izpolnijo šolske obveznosti. Med sabo so seveda različni: imamo dekle, ki dobesedno prosi, da ima dovolj miru in časa za šolsko delo, je zelo motivirana, pa tudi otroka, ki mu je šola zadnja skrb,« pove vzgojiteljica.

 

Potem ko končajo z nalogami in učenjem, nastopi prosti čas, ki je delno tudi organiziran v skupinskih dejavnostih. To so ustvarjalne delavnice, pogovori ali športne aktivnosti; vzgojitelj presodi, ali gredo lahko otroci prosto ven. Ob popoldnevih so na vrsti tudi skupinske družabne igre. Kaj pa televizija in računalnik? »Čez dan televizije ne gledamo, tudi računalnik je čez dan na voljo le za šolske potrebe. No, včasih naredimo tudi izjemo. Po večerji se umijejo, uredijo, potem lahko gledajo televizijo ali kaj delajo na računalniku, v hiši sta jim na voljo dva. Pri tem se izmenjujejo in vsi skupaj imajo na voljo uro in pol.«

 

 

Siti napornega sistema

Z odločbo, ki jo izda center za socialno delo, lahko otroci ostanejo v skupini do treh let, potem se jim ta lahko tudi podaljša. »To za otroke seveda ni najbolje, saj so po treh letih običajno že kar siti našega sistema, ki je za njih naporen. A ker je običajno tako, da se domače razmere v tem času nič ne spremenijo na bolje, so prisiljeni ostati pri nas. Imamo pa zelo dobre izkušnje z mladinskimi stanovanji. Dve dekleti sta, na primer, najeli tako imenovano mladinsko stanovanje, še vedno pa sta spadali pod naš program. Naš nadzor smo postopno zmanjševali in obe sta se pozneje zelo dobro znašli. Nekoliko več svobode in odgovornosti pa je tudi v srednješolski stanovanjski skupini.«

 

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / četrtek, 1. julij 2010 / 07:00

Čar majhnih podrobnosti

Test: Peugeot 5008 2.0 HDi Premium

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 15. januar 2020 / 22:04

Velik, da bi bil majhen

Galerija Sokolskega doma v Škofji Loki gosti fotografsko razstavo Janeza Pelka z naslovom Stroboskopske regresije. Stara hiša, ženski akt in avtorjevi »bliski« iz preteklosti.

Zanimivosti / sreda, 15. januar 2020 / 21:59

Zadovoljni pohodniki

Veliko udeležencev nedeljske slovesnosti v Dražgošah je prišlo v vas pod Jelovico peš po krajših ali daljših poteh. Peterico od njih smo vprašali, kakšna je bila hoja in zakaj se odločajo...

Tržič / sreda, 15. januar 2020 / 21:56

Razpis za energetsko učinkovitost

V Tržiču je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo predstavilo razpis za podporo mikro, malim in srednje velikim podjetjem s področja turizma za povečanje snovne in energetske učinkovitosti....

Izleti GG / sreda, 15. januar 2020 / 21:47

Žar, da te kap

Najstarejši del Las Vegasa je ulica Fremont Street, med drugim je bila to tudi prva tlakovana ulica v mestu. Danes je zagotovo eden najživahnejših delov Las Vegasa. Cona za pešce je zvečer...

Razvedrilo / sreda, 15. januar 2020 / 21:35

Preživetje v divjini

Bi bili sposobni odložiti telefon, brez najsodobnejše opreme prenočiti pod zvezdami, prepoznati pravo nevarnost, zanetiti ogenj, uporabiti starodavne veščine preživetja in najti pravo smer? Na Planet...