Trojčki v Štruklovem hlevu
Na Štruklovi kmetiji v Srednji vasi pri Goričah je bil v četrtek zjutraj vesel dogodek: črno-bela krava Rima je telila trojčke, kar je redkost tudi na Gorenjskem.
Srednja vas pri Goričah – »Krava je v visoki brejosti imela velik trebuh, zato smo domnevali, da bo tudi tokrat kot že enkrat prej telila dvojčke,« je v petek pripovedoval gospodar Marjan Ribnikar, ki se je tokrat očitno zmotil. Ko je v četrtek zjutraj Rima petič telila, nog, ki bi rade pokukale na svetlo, kar ni in ni hitelo biti konec: ne dvojčki, tokrat so bili celo trojčki – dva bikca in ena telička. Pri Štruklu so trojčke »povili« prvič, redki so tudi na Gorenjskem ali v širšem slovenskem merilu. »Če jih krava že povrže, se zgodi, da vsi niso živi ali se zaplete pri telitvi. Primerilo se je že, da so tretjega telička pozabili v kravi ali da so vlekli za nogi dveh različnih telet …,« je dejal Marjan in dodal, da se je pri njih vse srečno končalo: telički – eden tehta okrog trideset kilogramov in dva okrog petindvajset, so zdravi, razposajeni, dobro vlečejo za seske vedra z mlekom, in tudi s kravo je vse v najlepšem redu. Ko smo ga vprašali, ali je zaradi trojčkov deležna kakšne posebne pozornosti pri krmljenju, pravi, da krava po telitvi tako kot človek po operaciji potrebuje lahko hrano - to je čim več sena in čim manj krmil ali druge »težke« krme.
In kaj čaka Štruklove trojčke? Ker je krava Rima bikovska mater z odličnimi lastnostmi, ki so pomembne tudi za selekcijo, bosta oba bikca še tri ali štiri mesece ostala v reji na kmetiji, nato pa ju bo selekcijska služba vključila v enega od osemenjevalnih centrov. »Teličke, ki se rodijo kot dvojčice ali trojčice, so običajno neplodne, zato bomo zdaj najprej s testiranjem preverili, ali sploh ima plodnostne organe. Če se bo izkazalo, da jih ima, jo bomo obdržali, sicer bo končala v klavnici,« je pojasnil Marjan in poudaril, da je pri takšni kravi, kot je Rima, tudi dobra ekonomika. Rima je namreč v petih telitvah imela skupno osem telet, je odlična mlekarica, saj v standardni laktaciji da od 8500 do devet tisoč litrov mleka, bikci, ki so potomci bikovskih mater, pa so ob oddaji za selekcijske namene vredni od petsto do osemsto evrov.