Božično drevo ovira za preiskovalce
Policija še vedno ugotavlja, ali so glasovnice na Upravni enoti v Tržiču ukradli ali so jih ob prevzemu le napačno prešteli. Policisti si s posnetki videonadzora menda ne morejo pomagati, ker je nadzorni kameri pogled zastrlo božično drevo.
Tržič – »Preiskava suma tatvine volilnih glasovnic še poteka. Trenutno so odprte še vse možnosti, tako tista, da so bile odtujene, kot tudi, da je prišlo do napake pri štetju ali prevzemu,« je za Gorenjski glas včeraj odgovoril Leon Keder, tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj. Podrobnosti preiskave policija ne želi razkrivati, prav tako so molčeči na Državni volilni komisiji (DVK), iz zanesljivih virov pa smo izvedeli, da je policistom otežilo delo božično drevo, ki so ga na Upravni enoti Tržič postavili tik pred nadzorno kamero. Ko so namreč želeli pregledati njene posnetke in ugotoviti, kdo je v obravnavanem obdobju (od 2. decembra popoldne do 4. decembra zjutraj) vstopil v prostor, kjer so bile shranjene izginule glasovnice, je na njih menda vidno samo božično drevo z okraski. Naši viri pravijo, da božično drevo v preteklih letih ni nikoli stalo na tem mestu.
V luči izginotja stotih glasovnic v Tržiču na zadnjih volitvah se postavlja vprašanje, ali je za varovanje glasovnic in drugega volilnega materiala sploh primerno poskrbljeno. »Našemu volilnemu odboru volilni material dostavijo dan pred volitvami. Zaklenemo ga v prostor, ki pa je varovan le z navadno ključavnico. Ni videonadzora, vrata niso protivlomna, niti okna nimajo dodatne mehanske zaščite. Zlahka bi kdo vlomil vanj in glasovnice ukradel. K sreči se to še ni zgodilo,« nas je opozoril član enega od volilnih odborov na Gorenjskem.
V Državni volilni komisiji trenutno ne razmišljajo o dodatnih varnostnih ukrepih, saj menijo, da so njihove sedanje umeritve ustrezne, kar potrjuje tudi praksa na vseh dosedanjih volitvah in referendumih, odgovarja Dušan Vučko, direktor službe DVK. »Treba je namreč upoštevati, da glasovnice niso bile odtujene na samem volišču, kjer že vrsto let velja, kako mora ravnati volilni odbor po prejemu volilnega gradiva. Na dan glasovanja se zbere volilni odbor pol ure pred začetkom glasovanja v prostoru, ki je določen za glasovanje, in se prepriča, ali je na volišču vse v redu. Zlasti mora znova pregledati, ali je glasovalna skrinjica prazna in v redu. Nato skrinjico zapre s posebnimi varnostnimi nalepkami ali s posebnim lepilnim trakom. Potem sestavi zapisnik, v katerem navede, v kakšnem stanju je našel prostor volišča in volilno gradivo. Volilni odbor znova prešteje glasovnice in jih primerja s številom glasovnic, ki jih je prejel od okrajne volilne komisije,« pojasnjuje Vučko.
Na vprašanje, ali ne bi bilo primerneje, da bi volilni material na volišča dostavili šele v nedeljo, tik pred začetkom volitev, Vučko odgovarja, da takšna rešitev že obstaja in se v praksi tudi uporablja: »Volilni odbor lahko prevzame volilno gradivo najkasneje pol ure pred začetkom glasovanja, če ga ni prevzel že prej. Ta odločitev je v pristojnosti okrajnih volilnih komisij in se uporablja zlasti v mestih, kjer so volišča bolj strjena in dostava tega gradiva ne povzroča veliko organizacijskih težav. Praksa zunaj mest pa je takšna, da volilni odbori prevzemajo volilno gradivo praviloma v soboto, nekateri pa tudi v petek.«