Vilko in Slavko sta praznovala z glasbo
Pretekli teden je priznani mengeški izdelovalec harmonik Valentin Zupan izročil Slavku Avseniku za rojstni dan enkratno darilo: posebej zanj izdelano harmoniko.
Letošnji november je bil pri Avseniku v Begunjah še posebej prazničen, saj sta praznovala rojstna dneva najbolj znana člana Avsenikove oziroma Jožovčeve družine: brata Vilko in Slavko. Vilko, za katerega so v krstno knjigo zapisali priimek Ovsenik, je starejši, rojen 9. novembra 1928, Slavko pa je bil kot najmlajši od štirih otrok staršev Marije in Ivana rojen 26. novembra 1929 in vpisan v krstno knjigo s priimkom Avsenik. O slavnih bratih iz Begunj pišejo knjige. Njuna glasba se v najrazličnejših izvedbah vrti na slovenskih in tujih radijskih postajah, na televiziji, na zabavah in veselicah, v koncertnih dvoranah, po domovih. Okrog tisoč viž sta napisala od leta 1953 naprej, ko je popoln glasbeni samouk Slavko spoznal, da je mogoče v narodno glasbo vnesti nekaj novega, in je glasbeno izobraženi Vilko začel spreminjati Slavkove viže v note in videl v njem enkraten glasbeni talent.
Glasbeni večer v čast Vilka Avsenika je bil na obletnico njegovega rojstva, 9. novembra. V programu, ki ga je zasnoval Slavkov sin Gregor Avsenik, so nastopili Slovenski oktet, ki mu je Vilko kot producent in glasbeni urednik namenjal veliko pozornosti, Slavkov sin Gregor s kitaro, klarinetist Janez Benko in Bistriški kvartet klarinetov, pevski tercet Hišnega ansambla Avsenik in seveda nadaljevalec Avsenikove glasbe, Slavkov vnuk Sašo s svojim ansamblom. Slavkov večer je bil na njegov rojstni dan, v soboto, 26. novembra. Avsenikova dvorana je bila tako kot na Vilkovem večeru polna in nabita z energijo, ki jo znajo ustvarjati le Avseniki. Tudi na drugem koncertu je bila povezovalka programa Betka Šuhel, Slavkovemu sinu Gregorju in ansamblu Saša Avsenika pa so se na odru pridružili Godalna skupina Slovenske filharmonije, Damir Tkavc, Robi Novak, pevke Skupine sester Trobec Žagar in ansambel Gašper s prijatelji. Vilko in Slavko sta praznovala z glasbo in pesmijo. Kako bi sploh drugače.
Avsenikovo praznovanje je na poseben način obogatil eden od naših najbolj znanih izdelovalcev harmonik Valentin Zupan iz Mengša. Nad šestdeset let se že raztegujejo mehovi njegovih harmonik, sredi preteklega tedna pa se jim je pridružila nova, ki je nekaj posebnega. Valentin Zupan je posebej za Slavka Avsenika izdelal povsem novo, lažjo, glasovno vrhunsko in na zunaj izvirno opremljeno klavirsko harmoniko. Valentin Zupan je unikatni izdelek poimenoval Zupan Jubileum M75 Slavko Avsenik. Slavko je preizkusil njene sposobnosti in jo pohvalil. Glasba je še vedno del njegovega in bratovega življenja. Kot človeka, ki sta postavila visoka merila za kakovostno narodno-zabavno glasbo, še vedno pišeta, največ za Saša Avsenika, ki se s svojimi glasbeniki vzpenja na vrh narodno-zabavne glasbe.
Slavko je v pogovoru za Gorenjski glas poudaril, da je ponosen na svoje tri sinove, od katerih se dva poklicno ukvarjata z glasbo, ki nadaljujejo tradicijo njegove in bratove glasbe, na vnuka Saša, ki kljub mladosti kaže veliko glasbeno zrelost. Hvaležen je tudi soprogi Brigiti, ki mu je pomagala na glasbeni poti.
Sedanjim glasbenikom pa Slavko svetuje predvsem resnost in veliko vaje. »Občinstvo, pa naj bi bilo kjerkoli ali kakršnokoli, sem vedno spoštoval in bil srečen, da nas je prišlo poslušat. Če nas pridejo poslušat, je naša dolžnost, da jim damo največ, kar je mogoče,« pove Slavko Avsenik.