Napovedujejo vrnitev v parlament
Od osemnajstih strank na volitvah nastopajo tudi tri z "zelenimi" programi. Po izvolitvi bomo glasniki vseh treh, obljublja predsednik Zelenih Slovenije Vlado Čuš.
Kranj - Vlado Čuš je ta teden v Kranju predstavil gorenjske kandidate in gosta, generalnega sekretarja Nordijskih zelenih Thomasa Raecka. Slednji se je v teh dneh udeležil delovnega sestanka s kolegi iz Slovenije, ki so z zanimanjem prisluhnili izkušnjam o tem, kako v Nemčiji, od koder je gost doma, in v Evropskem parlamentu, kjer so zeleni pomembna skupina, uveljavljajo eko-socialne programe.
Zeleni Slovenije, ki so bili v parlamentu v njegovem prvem sklicu in se imajo med »zelenimi« strankami za edine izvirne zelene, so svoj program trajnostnega razvoja utemeljili na treh stebrih: gospodarstvu, okolju in sociali. V gospodarskem razvoju prisegajo na zeleno tehnologijo in zelena delovna mesta. Pri financah terjajo boljše upravljanje, da bo razvoj v korist državljanov in se denar ne bo prelival v zasebne dobičke. Država veliko vlaga v raziskave in razvoj, učinek na gospodarstvo pa ni sorazmeren vlaganjem, kar je treba spremeniti z boljšo povezavo med gospodarstvom in univerzo. Pri kmetijstvu poudarjajo pomen pomoči malemu in srednjemu kmetu ter subvencijam na osnovi oddanega pridelka, pomembna je prehranska samooskrba. Osrednja so okoljska vprašanja: vsem gospodinjstvom nameravajo zagotoviti zdravo pitno vodo iz pipe, kar mora postati ustavna pravica. Z ekologijo so povezana tudi energetska vprašanja, kjer podpirajo obnovljive vire energije in naložbe v učinkovito rabo energije. V zdravstvu poudarjajo prednost pacientov pred vlaganjem v zidove, v šolstvu strokovno avtonomijo učiteljev. Na področju socialnega položaja ljudi pa se morajo strukturno spremeniti tri področja: za polno pokojninsko dobo naj človek dobi pokojnino, ki bo pokrivala njegove življenjske stroške; dostojen naj bo tudi zaslužek zaposlenih, začetna plača naj se začne pri 720 evrih neto; otroški dodatek, ki ga morajo otroci dobivati do konca srednjega šolanja, pa mora pokriti stroške šolanja.
Vsak o svojem prednostnem področju pa so spregovorili tudi kandidatke in kandidat: Irena Kolbl z Jesenic o zdravstvu, Silva Pisek o pridelavi zdrave hrane, Ida Kavčič o avtonomnem šolstvu, ki naj uči tudi o odgovornem odnosu do okolja, Franc Kolarič pa o splošni podpori programu stranke. Na Gorenjskem za Zelene kandidirata še Sašo Meško in Drago Matajič. Vlado Čuš, ki po vstopu v parlament napoveduje sodelovanje vseh zelenih strank (tega potenciala je po njegovem sicer za 15 odstotkov), pa na naše vprašanje, zakaj se te stranke niso povezale že pred volitvami, odgovarja, da pri drugih dveh za to ni bilo zanimanja. »Katera koli teh treh strank (poleg Zelenih že TRS in SMS-Zeleni) bo prišla v parlament, bo svoje delo opravila bolje kot večina sedanjih parlamentarnih strank,« še pravi Vlado Čuš.