Rdeče pokrajine v Evropi
V galeriji De Cultuurloft - galerie Art d´ Amis v Gentu v Belgiji je na ogled projekt slikarke Klementine Golija in pesnice Lucije Stupica z naslovom Rdeča pokrajina.
V soboto je bila galerija De Cultuuroft v središču Genta v Belgiji v znamenju slovenske umetnosti, saj sta se v umetniškem projektu predstavili slikarka Klementina Golija in pesnica Lucija Stupica, dogodka pa so se poleg domačinov udeležili tudi številni Slovenci, ki živijo in delajo v Belgiji. Umetnici sta prvi skupen projekt z naslovom Trivium (Tri poti) pripravili že v Avstriji na gori Svete Heme, pobudo, za umetniški performans v Belgiji pa je pred letom dni podal Pavel Ocepek, lektor slovenskega jezika na univerzi v Gentu.
»Po ogledu mojih likovnih del lani na razstavi v Mestni galeriji v Ljubljani se je Lucija Stupica odločila, da napiše nekaj verzov, pesmi na temo mojih slik. Pri tem si je za nosilno delo izbrala triptih z naslovom Rdeča pokrajina, ki je kasneje postal tudi naslov najinega skupnega projekta, ki sva ga v soboto predstavili v Gentu,« je povedala Klementina Golija. Hkrati pa je tudi sama začela prebirati Lucijine pesmi in je v njih našla inspiracijo za likovno ustvarjanje. V njenih pesmih je začutila posebno vzdušje in energijo, ki sta jo vodili k nastanku novega cikla slik z že omenjenim naslovom Rdeča pokrajina. Pokrajina je bila v zadnjih letih še posebej v središču slikarkine pozornosti, več: bila je nekakšno njeno motivno izhodišče. »Pokrajino razumem kot notranjo pokrajino duše, intimnega razpoloženja, čemur sama rečem tudi duhovni pejsaž.« Pri tem ne gre za posnemanje realistične krajine, ampak so to predvsem raziskovanja, skozi katera umetnica razvija in gradi svoj likovni jezik. Posebej za to razstavo je pripravila nova dela na platnu različnih formatov, ki jih je na razstavi predstavila v različne likovne kompozicije. V dve sliki je umestila tudi verze Lucije Stupica. Gledalca so tako verzi ali besede nagovarjali kot vsebina in hkrati kot likovni znak. Sicer je na razstavi na ogled dvaindvajset del.
Ob tem so posebej za odprtje razstave pripravili performans, v katerem je Lucija Stupica brala svojo poezijo v slovenščini, ob tem pa je potekala videoprojekcija v angleškem jeziku. Avtorsko glasbo je posebej za ta projekt napisal Henrik C. Enbohm, ki živi in dela v Stockholmu na Švedskem. V dogodku je sodeloval tudi Pavel Ocepek, sicer neutruden organizator celotnega projekta. Razstavo je v veliki meri podprla slovenska ambasada v Belgiji, ki jo vodi Anita Pipan, ki se zavzema, da bi bil celoten projekt predstavljen tudi v drugih evropskih mestih. Ob tem se je Lucija Stupica predstavila tudi na literarnem večeru v Bruslju. Razstava bo na ogled do 4. decembra.
»Razstava je bila zame poseben izziv, saj me je zanimalo, kako bodo likovna dela sprejeta v državi, kjer doslej še nisem razstavljala. Vsekakor gre za novo izkušnjo, ki širi moja obzorja, hkrati s tem pa dobivam tudi nove kontakte za nadaljnje sodelovanje,« je povedala Klementina Golija, ki se sicer že kar nekaj let trudi, da deluje mednarodno. Letos jeseni je tako že razstavljala v Stockholmu na skupinski razstavi ob dvajsetletnici samostojne Slovenije, z možem Klavdijem Tutto se je predstavila na razstavi v Gradcu/Grazu, spomladi bosta skupaj razstavljala v Gleisdorfu pri Gradcu, samostojno pa se bo predstavila tudi v galeriji gradu Porcia v Spittalu.