Anketa v Žirovnici
V Gorenjskem glasu je bila objavljena anketa, v kateri je 59 odstotkov vprašanih menilo, da je ureditev s »krožiščem v Žirovnici« primerna. Sprašujem se, na katero krožišče se vprašanje nanaša, saj v Žirovnici ni krožišča.Če bi bilo anketno vprašanje: »Ali se vam zdi večerja z dunajcem in francosko solato primerna?«, bi verjetno večina, tako kot jaz, odgovorila, da je primerna.
Če bi vas vprašali, ali se vam zdi večerja z obaro (približno iste sestavine) primerna, bi verjetno dobili isti odgovor.
Če pa bi vas vprašali, kaj bi bilo bolj primerno (ali zdravo) za navadno večerjo, bi se večina verjetno odločila za obaro.
Približno tako je z vsemi anketami. Kakršen odgovor želimo, takega bomo dobili.
V sodobni demokratični družbi se od oblasti pričakuje, da omogoči javnosti sodelovanje pri odločanju. Poslovnik občinskega sveta občinskim funkcionarjem določa minimum dolžnega medsebojnega sodelovanja in vključevanja javnosti v odločanje. V Žirovnici je sodelovanje javnosti žal omejeno na javno poveličevanje rešitev župana in njegove liste, sodelovanje celo opozicije pa se pogosto blokira, zadnji primer je bil sklic dopisne seje občinskega sveta. Drugačna mnenja so napad na oblast in »lokalno onesnaževanje okolja«.
Kadar je izvedba postopka neizogibna, pa občina uporablja različne trike, da se mnenje javnosti obide. Eden takih je bil način sprejemanja prostorske rešitve za križišče na Breznici v OPN. Prestavitev je bila v vseh dokumentih opredeljena kot javni interes. Proti prestavitvi ceste, za katero so bili izpolnjeni vsi pogoji, so bili na javni obravnavi izključno občani z zasebnim interesom (lastniki ali najemniki zemljišč na območju križišča). Župan ni imel niti enega argumenta v bran prestavitvi, očitno je navijal za to, da se cesta ne prestavi. Umik prestavitve je nato argumentiral z »nasprotovanjem občanov«, do nekaterih mnenj pa se ni niti opredelil, čeprav bi se moral. Takoj po tem se je izkazalo, da je že pripravljena rešitev s krožiščem, ki ni bila nikoli javno razgrnjena in primerjana z drugimi.
Prav bi bilo, da za mnenje občane vprašamo takrat, ko ga hočemo upoštevati. Zakaj ni bila izvedena anketa glede različnih obrazloženih in narisanih variant križišča na Breznici (vključno s krožiščem), dokler je bil za to čas? Za ankete, ki služijo kvečjemu županovi nečimrnosti, pa ni treba trošiti davkov občanov?
Vrnimo se sedaj k anketi. Kot laik se ne morem spuščati v prometne rešitve strokovnjakov, verjamem, da je primerna. Lahko pa bi bila podoba križišča lepša. Visoka greda sredi križišča z betonskimi rušniki in prometnim znakom, ki zakriva pogled na gredico, je za moj okus grda, čeprav so na njej zasajene lepe cvetice in zelenje. »Občinski grb«, kakor župan imenuje gredico, to nikakor ni. Ta je namreč določen z odlokom, ki natančno določa obliko, barvno sestavo in način uporabe. Zato je takšna imitacija in postavitev prej kič in zloraba odloka, ki občini ni v ponos.
Bernarda Resman