Mojster fotografije, ki si je želel slikati
Ob stoletnici rojstva mojstra fotografije Vladimirja Simončiča - Vlastje, ki je zadnja tri desetletja preživel v Gorenji vasi, je pred dnevi izšla monografija o njegovem delu in življenju.
Gorenja vas – Vladimir Simončič Vlastja (1911-2000) je bil oficir, obveščevalec, pripadnik slovenskega in italijanskega odporniškega gibanja med 2. svetovno vojno, fotoreporter, umetniški in poklicni fotograf, filmski snemalec, dokumentarist, pedagog in še marsikaj drugega. Za seboj je pustil ogromno zapuščino: med drugim je kot fotoreporter pri Tovarišu in Slovenskem poročevalcu svoj arhiv s sedemdeset tisoč negativi posnetkov podaril Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani, njegov arhiv gledališke fotografije s petdeset tisoč posnetki pa hrani Slovenski gledališki muzej. Zelo bogat in pomemben je tudi njegov opus medicinske fotografije, saj je 25 let dokumentiral zahtevne medicinske posege, operacije, porode, portretiral vodilne slovenske medicinske strokovnjake in snemal medicinske filme. Neprekinjeno je gojil tudi avtorsko, ustvarjalno razstavno fotografijo.
»Vsi ga poznamo kot fotografa, a pred tem si je želel postati slikar. Tudi mene je to presenetilo. Izkazalo se je, da je naredil skoraj dvesto del, večinoma sicer risb, a po mojem mnenju zelo solidnih pastelov, portretov,« je na 110. Glasovi preji, ki je potekala v osnovni šoli v Gorenji vasi, razkril dr. Primož Lampič, avtor monografije Foto Vlastja, Življenje in delo Vladimirja Simončiča Vlastje, ki je izšla prejšnji teden. Več o njegovem pogovoru s publicistom Mihom Nagličem bomo objavili v petkovi številki Gorenjskega glasa.