Na 110. Glasovi preji v Gorenji vasi je beseda tekla o mojstru fotografije Vladimirju Simončiču Vlastji. Njegova delo in življenje omogočata še veliko raziskovanj, je v pogovoru z Mihom Nagličem (desno) dejal Primož Lampič (levo), avtor monografije o Vlastji. (Foto: Matic Zorman)

Mojster fotografije, ki si je želel slikati

Ob stoletnici rojstva mojstra fotografije Vladimirja Simončiča - Vlastje, ki je zadnja tri desetletja preživel v Gorenji vasi, je pred dnevi izšla monografija o njegovem delu in življenju.

Gorenja vas – Vladimir Simončič Vlastja (1911-2000) je bil oficir, obveščevalec, pripadnik slovenskega in italijanskega odporniškega gibanja med 2. svetovno vojno, fotoreporter, umetniški in poklicni fotograf, filmski snemalec, dokumentarist, pedagog in še marsikaj drugega. Za seboj je pustil ogromno zapuščino: med drugim je kot fotoreporter pri Tovarišu in Slovenskem poročevalcu svoj arhiv s sedemdeset tisoč negativi posnetkov podaril Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani, njegov arhiv gledališke fotografije s petdeset tisoč posnetki pa hrani Slovenski gledališki muzej. Zelo bogat in pomemben je tudi njegov opus medicinske fotografije, saj je 25 let dokumentiral zahtevne medicinske posege, operacije, porode, portretiral vodilne slovenske medicinske strokovnjake in snemal medicinske filme. Neprekinjeno je gojil tudi avtorsko, ustvarjalno razstavno fotografijo.

»Vsi ga poznamo kot fotografa, a pred tem si je želel postati slikar. Tudi mene je to presenetilo. Izkazalo se je, da je naredil skoraj dvesto del, večinoma sicer risb, a po mojem mnenju zelo solidnih pastelov, portretov,« je na 110. Glasovi preji, ki je potekala v osnovni šoli v Gorenji vasi, razkril dr. Primož Lampič, avtor monografije Foto Vlastja, Življenje in delo Vladimirja Simončiča Vlastje, ki je izšla prejšnji teden. Več o njegovem pogovoru s publicistom Mihom Nagličem bomo objavili v petkovi številki Gorenjskega glasa.

                                 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 17. julij 2022 / 13:36

Brezizhodnost

Večino ljudi so v zadnjem obdobju, prežetem s posledicami koronavirusne epidemije, bližnje vojne in ekonomske nestabilnosti, preplavili občutki brezizhodnosti, zaskrbljenosti in tesnobe. P...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / torek, 17. avgust 2021 / 23:30

Že letos obnova ostrešja Klinarjeve hiše

Kropa – Občina Radovljica jeseni začenja z obnovo Klinarjeve hiše v Kropi, to je stavba, v kateri so prostori Kovaškega muzeja.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:18

Več prebivalcev se je priselilo kot odselilo

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada se je v Slovenijo lani priselilo 36.110 prebivalcev, odselilo pa 17.745. Priselilo se je 18.365 prebivalcev več, kot se jih je odselilo; selitveni...

Rekreacija / torek, 17. avgust 2021 / 23:13

V izogib običajni poti

Grintovec čez Dolge stene (2558 m n. m.) – »Skrita pot« na Grintovec v izogib Strehi in jeklenicam. Mogočnost gore doživimo z dotikom njegove gole skale.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:08

Junaki želijo biti slišani in poslušani

Minuli četrtek, ob mednarodnem dnevu mladih, je predsednik republike Borut Pahor na Brdu pri Kranju sprejel junake tretjega nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani – otroke in mladostnike, ki prebo...

Zanimivosti / torek, 17. avgust 2021 / 23:03

Nenavadna gobarska sezona

Gobarjem se letos ne obeta dobra bera. Po besedah Bojana Arzenška iz Gobarskega društva Kranj bo v letošnji sezoni najverjetneje kar devetdeset odstotkov manj gob kot pretekla leta.