Začenja se volilna kampanja
Trideset dni pred dnevom glasovanja na predčasnih parlamentarnih volitvah se začenja volilna kampanja.
Kranj - Končana mora biti 24 ur pred dnevom glasovanja. V času kampanje bodo predstavniki strank in list nagovarjali volivce, naj volijo prav njih. Kot napovedujejo, letos ni pričakovati velikih plakatov in razkošnih javnih predstavljanj, svoje programe bodo ljudem predstavile v glavnem na medijskih soočenjih.
V zvezi s tem se je razvila polemika, ki jo načenjajo zlasti neparlamentarne stranke, češ da v javnih občilih niso deležni enake pozornosti kot parlamentarne. Zeleni Slovenije tako na varuhinjo človekovih pravic, ustavno sodišče, državni zbor in predsednika republike naslavljajo pobudo za ustanovitev medijskega ombudsmana. Kot razlog navajajo razlikovanje med parlamentarnimi in neparlamentarnimi strankami v medijih in anketah v času volilne kampanje. Po njihovem mnenju je to dvolično in nedostojno za demokratične standarde Evropske unije, ki temeljijo tudi na prostem pretoku idej. »Ljudje so s takšno medijsko obravnavo prijavljenih strank in list zavedeni, saj svoje politične barve ne vidijo med udeleženci volitev ali med izvoljivimi. Posledično pa se na ta način znižuje tudi volilna udeležba,« zatrjujejo Zeleni.
Sicer pa je posebne volilne račune odprlo 24 strank, list in posameznikov. Poleg parlamentarnih strank LDS, SDS, SLS, Zares, DeSUS, SNS ter poslancev narodnosti se pojavljajo tudi zunajparlamentarne stranke. Že znani sta SMS – Zeleni Evrope in NSi, ki sta že bili v državnem zboru. Na novo pa so nastale Demokratična stranka dela (nekdanjega poslanca DeSUS Franca Žnidaršiča), pred letošnjimi volitvami ustanovljena Stranka za trajnostni razvoj Slovenije (Matjaža Hanžka), Lista Virant in Lista Zorana Jankovića, Gibanje za Slovenijo, ki so ga ustanovili nekateri slovenski župani, Stranka enakih možnosti, Akacija, Naprej Slovenija, Stranka humana Slovenija, Stranka slovenskega naroda, Neodvisna stranka Pomurja). Kandidaturo je naznanil tudi koprski župan Boris Popovič. V parlament se želijo vrniti tudi Zeleni Slovenije, ki naj bi že zbrali zadostno število podpisov. Zeleni, ki jih vodi Vlado Čuš, gredo na volitve samostojno, medtem ko so se nekatera okoljska gibanja odločila za skupno kandidaturo pod okriljem stranke SMS – Zeleni Evrope.
Do 9. novembra je še čas, da stranke ali liste predložijo zadostno število podpisov za kandidaturo. Poti so naslednje: kandidatura s podpisi treh poslancev, kandidatura strank s po 50 oziroma sto podpisov volivcev na volilno enoto, kandidatura list s po tisoč podpisi na volilno enoto, torej osem tisoč za vso Slovenijo.