Najemnika Janez Tičar in Marko Bogataj sta lahko le nemočno opazovala rušenje njunega gostinskega lokala na počivališču Lipce.

Porušili na črno zgrajeni lokal ob avtocesti

Inšpektorat za okolje in prostor je v sredo na avtocestnem počivališču Lipce začel rušiti na črno zgrajeni Bistro Lev. Odvetnik najemnika Janeza Tičarja, ki pravi, da je Dars več let prosil za pooblastilo za legalizacijo, napoveduje tožbo.

Jesenice - V sredo zjutraj so izvršitelji ob prisotnosti inšpektorjev inšpektorata za okolje in prostor in policije začeli z rušenjem prvega nelegalno zgrajenega bistroja na počivališču Lipce pri Jesenicah. Včeraj pa so začeli tudi z rušenjem drugega bistroja v smeri proti Ljubljani. Kot je pojasnil najemnik Janez Tičar, objekta, ki ga je na tem mestu postavil že leta 1994, navkljub večkratnim poskusom ni mogel legalizirati, saj ni lastnik zemljišča, Dars pa naj mu ne bi hotel izdati pooblastila.

Kot je v solzah še dodal Janez Tičar, je za bistro Lev prejel tudi več nagrad za najlepše urejeno manjše počivališče v Sloveniji: "Objektov, zgrajenih na črno, nisem mogel legalizirati. Na tem območju lokacijska informacija občine Jesenice ne dovoljuje nobenih gradenj, vendar tudi občina Jesenice ne more nič, saj je potrebno sprejeti državni lokacijski načrt za vsa manjša počivališča. Šestnajst let intenzivnega dela, urejanja in zaposlovanja ljudi me je pripeljalo do tega. Zakaj je do tega prišlo, ne vem." Zaradi zaprtja in rušenja gostinskih lokalov je včeraj tako brez dela ostalo tudi okoli dvajset zaposlenih v Tičarjevem podjetju.

Kot je še dodal Tičar (poleg njega je najemnik še Marko Bogataj), so se z Darsom večkrat pogovarjali, nikdar pa ni prišlo do tega, da bi jih Dars pooblastil ali pripravil lokacijski načrt za manjša počivališča: "Leta in leta so se delale študije, do končne rešitve ni nikdar prišlo." Tičar ima poleg gostišč na obeh straneh avtoceste pri Lipcah sicer v najemu tudi dva objekta na Povodju, kjer mu je inšpektorat objekt na zahodni strani zapečatil že leta 2009, na vzhodni pa še obratuje. Čeprav gre za objekte, zgrajene na črno leta 1994, je po dokumentaciji, ki jo je predstavil Tičar, Dars z njim leta 2002 ponovno sklenil najemno pogodbo in jo kasneje večkrat dopolnil, od leta 2002 pa ocenjuje, da je Darsu plačal več kot 500 tisoč evrov najemnine, škodo zaradi rušenja pa ocenjuje na okoli pol milijona evrov, načrtuje pa tudi odškodninsko tožbo proti Darsu.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Darsa Marjan Koler, so leta 2002 na javnem razpisu izbrali najemnika za počivališče Lipce in z njim podpisali pogodbo o najemu za tri leta z možnostjo podaljšanja. "Na podlagi razpisa in pogodbe je najemnik pridobil pravico za postavitev začasnega objekta za opravljanje gostinske ponudbe, vendar je najemnik v času trajanja pogodbe namesto začasnega objekta brez ustreznih soglasij in dovoljenj zgradil oziroma razširil objekte, ki niso v skladu z najemno pogodbo in za katere ni podlage v prostorskih aktih, zato mu je Inšpektorat RS za okolje in prostor že leta 2005 izdal odločbo o odstranitvi objektov."

Koler pojasnjuje, da najemnik navkljub odločbi objektov ni odstranil, ravno tako jih do včeraj ni odstranil inšpektorat, Dars pa nima zakonske podlage za odstranitev objektov. Sicer predvidevajo, da bodo po odstranitvi vseh objektov objavili nov razpis in izbrali najemnika za počivališče Lipce. "Postavljanje objektov na počivališčih pa je možno na podlagi najemne pogodbe, ki se sklene na podlagi javnega razpisa," še dodajajo na Darsu.

Nepojasnjeno ostaja vprašanje, ki smo ga naslovili na Dars, zakaj so najemniku navkljub črni gradnji podaljševali pogodbo in računali najemnino, ter tudi vprašanje, kako je lahko gostinski lokal v nelegalno zgrajenem objektu sploh lahko obratoval. Na upravni enoti Jesenice so pojasnili, da je za izdajanje gradbenih in uporabnih dovoljenj na območju avtoceste Hrušica-Vrba pristojno ministrstvo za okolje, kjer pa razen vzrokov za rušenje in pojasnil, da so pritožbe najemnika vse pristojne službe zavrnile, nismo dobili odgovora o dejstvu, da je lokal vrsto let v nelegalno zgrajenem objektu lahko legalno deloval.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / sreda, 30. junij 2010 / 07:00

Indijanci in nova igrala

Vzgojiteljice in otroci v vrtcu v Dupljah so pred koncem šolskega leta zaključili letošnji projekt z naslovom Indijanci, resnični otroci narave.

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / torek, 10. julij 2007 / 07:00

Sprejeli poročilo STC Stari vrh

Todraž - Matej Demšar, direktor Smučarsko turističnega centra Stari vrh, je na zadnji seji občinskega sveta Gorenja vas-Poljane drugič predstavil poročilo o poslovanju podjetja,...

Zanimivosti / torek, 10. julij 2007 / 07:00

Sedemdeset let gasilstva na Trsteniku

Trstenik - Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Trstenik letos praznuje 70-letnico obstoja. Društvo so ustanovili šestega maja leta 1937. Prva seja je potekala pri Petru Zaplotniku,...

Splošno / torek, 10. julij 2007 / 07:00

Šestnajsti rojstni dan

Pred šestnajstimi leti je sedanja generacija Slovenk in Slovencev uresničila večstoletni sen po neodvisni in samostojni državi. Slovenska osamosvojitev je bila enkratno dejanje, ki je jasno začrtal...

Splošno / torek, 10. julij 2007 / 07:00

Ptujske vedute ali "Ljubezen na prvi pogled"

OO NSi Žirovnica je v soboto, 16. junija, organiziral izlet na Ptuj. To ni prvič, da smo svoje člane in prijatelje popeljali po naši prelepi Sloveniji: ogledali smo si že Vipavsko dolino in Koroško...

Splošno / torek, 10. julij 2007 / 07:00

Ustvarjalne delavnice v knjižnici

V knjižnici Matije Čopa Žirovnica bodo tudi tokrat z ustvarjalnimi delavnicami skušali poskrbeti za aktivno preživljanje prostega časa med počitnicami. Delavnice bodo potekale v naslednjih termin...