Nasvet vrstnikov je veliko vreden
Osnovnošolci se pogosto težko odločijo, kaj si želijo postati in kakšna pot jih vodi do želenega poklica, zelo radi pa prisluhnejo vrstnikom, za kar so imeli priložnost na tako imenovanem Vrtiljaku poklicev.
Kranj – V Športni dvorani Zlato polje so minuli četrtek pripravili prireditev, ki so jo preprosto poimenovali Vrtiljak poklicev. Že bežen pogled na množico mladih je dal slutiti, da imajo osnovnošolci pred izbiro poklica in nadaljevanjem šolanja težko delo. Zmožnosti, interesi in želje glede šolanja namreč niso vedno usklajeni, kot je bilo slišati na eni od okroglih miz ob prireditvi, pri izbiri poklica pa je treba upoštevati tudi možnosti na trgu dela.
»Pobudo za Vrtiljak poklicev smo tokrat dali na Tehniškem šolskem centru Kranj, ki smo poslovodeči znotraj projekta Munus 2 na Gorenjskem. Želimo si namreč povečati vpis na strokovne in poklicne šole, zato smo k nam povabili tudi naše partnerice v projektu Munus 2. Prireditev je bila namenjena zlasti učencem zadnje triade osnovne šole. Pripravljati smo se začeli že letos maja in takrat nas je bilo kar malce strah, saj ni bilo posebnega odziva. Ko pa se je prireditev bližala, je bilo interesa vedno več. Telovadnica je bila polna mladih, učenci pa so si lahko ogledali ponudbo in na stojnicah marsikaj tudi preizkusili. Ob tem naj se zahvalim tudi šolam partnericam, ki so se odzvale našemu povabilu, saj sem prepričana, da so predstavitve na enem mestu tisto, kar naši bodoči dijaki potrebujejo, da se lahko odločijo tudi za poklicno in strokovno šolo in da bodo kdaj Pipistreli ali kaj podobnega,« je povedala ravnateljica SiPŠ, OE TŠC Kranj Saša Kocijančič.
Prav tako kot organizatorji so bili zadovoljni osnovnošolci, njihovi učitelj in starši, ki so na predstavitvenih stojnicah lahko videli številne možnosti izobraževanja v gorenjskih strokovnih in poklicnih šolah. Z navdušenjem so o šolah, ki jih obiskujejo, bodočim sošolcem razlagali tudi že izkušeni srednješolci. »Upam, da smo kar nekaj osnovnošolcev navdušili za našo šolo. Res je sicer, da so nekateri k nam prišli že odločeni, tistim, ki so bili še negotovi, pa smo poskušali dati čim boljše nasvete in jim povedati svoje izkušnje. Tako se bodo gotovo laže odločili,« je povedal Jakob Perko iz Naklega, ki obiskuje štiriletni program elektrotehnik – elektronik na TŠČ Kranj, za svojo sedanjo šolo pa se je tudi sam odločil na podobnem informativnem dnevu.