Blagnetova domačija kulturni spomenik
Z razglasitvijo Blagnetove hiše v Šenčurju za kulturni spomenik lokalnega pomena bo možno kandidirati tudi za državna sredstva za njeno obnovo.
Šenčur – Blagnetovo domačijo v središču Šenčurja nameravajo razglasiti za kulturni spomenik lokalnega pomena, s čimer so se s potrditvijo osnutka odloka o razglasitvi strinjali tudi šenčurski občinski svetniki. Občina Šenčur je domačijo že pred leti odkupila zaradi »javnega interesa«, po besedah tajnice občine Marije Cankar pa je hiša že vpisana v register kulturne dediščine, zato so pri njeni obnovi že zdaj omejeni. Njena razglasitev za kulturni spomenik je potrebna zaradi možnosti sodelovanja na javnih razpisih za pridobitev državnih sredstev za njeno obnovo, je še dodala.
Kakšna bo v prihodnosti »vsebina« Blagnetove domačije, še ni znano. Župan Miro Kozelj je povedal, da bodo za mnenje povprašali tudi občane, po njegovem pa bi bilo možno vanjo iz občinskega muzeja preseliti stalno razstavo umetniške keramike, edino tovrstno razstavo v Sloveniji.
Blagnetova domačija je izjemen primer ohranjene kmečke arhitekture v jedru razvijajočega se naselja, ki s svojo arhitekturno zasnovo in urbanistično postavitvijo predstavlja lep vpogled v zgodovinski in etnološki razvoj objekta in naselja, poudarjajo v Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj. Kmečka hiša je v osnovi domačija iz druge polovice 18. stoletja, ki se je ohranila do današnjih dni. Predstavlja najpomembnejši element dediščine preteklih kmečkih gradenj na območju občine Šenčur, hkrati pa je zadnji in edini primerek zidane nadstropne hiše s povsem lesenim nadstropjem in lesenim gankom pod streho na območju občine Šenčur.