Blagnetova hiša je zadnji primerek zidane nadstropne hiše s povsem lesenim nadstropjem in lesenim gankom pod streho na območju Šenčurja. (Foto: Gorazd Kavčič)

Blagnetova domačija kulturni spomenik

Z razglasitvijo Blagnetove hiše v Šenčurju za kulturni spomenik lokalnega pomena bo možno kandidirati tudi za državna sredstva za njeno obnovo.

Šenčur – Blagnetovo domačijo v središču Šenčurja nameravajo razglasiti za kulturni spomenik lokalnega pomena, s čimer so se s potrditvijo osnutka odloka o razglasitvi strinjali tudi šenčurski občinski svetniki. Občina Šenčur je domačijo že pred leti odkupila zaradi »javnega interesa«, po besedah tajnice občine Marije Cankar pa je hiša že vpisana v register kulturne dediščine, zato so pri njeni obnovi že zdaj omejeni. Njena razglasitev za kulturni spomenik je potrebna zaradi možnosti sodelovanja na javnih razpisih za pridobitev državnih sredstev za njeno obnovo, je še dodala.

Kakšna bo v prihodnosti »vsebina« Blagnetove domačije, še ni znano. Župan Miro Kozelj je povedal, da bodo za mnenje povprašali tudi občane, po njegovem pa bi bilo možno vanjo iz občinskega muzeja preseliti stalno razstavo umetniške keramike, edino tovrstno razstavo v Sloveniji.

Blagnetova domačija je izjemen primer ohranjene kmečke arhitekture v jedru razvijajočega se naselja, ki s svojo arhitekturno zasnovo in urbanistično postavitvijo predstavlja lep vpogled v zgodovinski in etnološki razvoj objekta in naselja, poudarjajo v Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj. Kmečka hiša je v osnovi domačija iz druge polovice 18. stoletja, ki se je ohranila do današnjih dni. Predstavlja najpomembnejši element dediščine preteklih kmečkih gradenj na območju občine Šenčur, hkrati pa je zadnji in edini primerek zidane nadstropne hiše s povsem lesenim nadstropjem in lesenim gankom pod streho na območju občine Šenčur.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 5. julij 2020 / 17:27

Ohraniti želijo soriško narečje

V Sorici in okolici se je po koncu 13. stoletja z naselitvijo podložnikov freisinških škofov iz Tirolske razvilo tudi edinstveno narečje oziroma govor, ki so ga govorili le na tem območju in ga peščic...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Zaradi snega brez elektrike

Kranjska Gora - Zaradi obilnega sneženja so v nedeljo v delu občine Kranjska Gora ostali brez električne energije, poroča Regijski center za obveščanje Kranj. Nekaj po 9. uri je...

Zanimivosti / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Anketa: Končno sneg!

V Zgornjesavski dolini skorajda ne pomnijo, kdaj je decembra zadnjič zapadlo toliko snega kot v zadnjih dveh tednih. Planica je prava zimska pravljica, Rateče zasnežene do hišnih pragov kot v starih č...

Škofja Loka / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Odprta knjižnica patra Romualda

Prejšnji teden so v Škofji Loki odprli Knjižnico patra Romualda Marušiča, v kateri bo tudi stalna razstava Škofjeloškega pasijona.

Zanimivosti / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Tratnikova imata lepši dom

Viktor Tratnik in njegova hči Simona iz Žirov po zaslugi društva Sožitje, Rdečega križa v Škofji Loki in mnogih dobrih ljudi sedaj prebivata v polepšani hiši.

Tržič / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Bistrica nekoč in danes

Osnovna šola Bistrica ima že eno leto novi prizidek. Jubilej so proslavili z odprtjem razstave fotografij domačega kraja.