Zoran Janković je ta teden na Kongresnem trgu v Ljubljani oznanil, da gre s svojo stranko na parlamentarne volitve. Ni pa povedal, ali bo tudi sam nastopil na listi. Poslanskega položaja si ne želi, je dal vedeti prvi mož Ljubljane, saj se ne sklada z njegovim značajem, da bi bil samo eden od devetdesetih. (Foto: T. K.)

Prerasel je Ljubljano

Zgodilo se je pričakovano: ljubljanski župan Zoran Janković gre s svojo prihodnjo stranko na volitve. Ko je v torek sporočil svojo odločitev, se je na Kongresnem trgu zbrala velika množica ljudi.

Vlada, ki se počasi poslavlja, je na zadnji seji zavrnila rebalans finančnega načrta Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in priporočila, naj izvedejo takšne varčevalne ukrepe, ki ne bodo v škodo bolnikom. Obenem pa je sprejela intervencijski zakon, ki bi v prihodnjem letu zamrznil rast plač v javnem sektorju, pokojnine in socialne prejemke, čeprav ji s sindikati o tem ni uspelo zbližati stališč. Zakon je poslala v državni zbor, vendar so že na kolegiju predsednika Ljuba Germiča predstavniki poslanskih skupin odklonili, da bi ga obravnavali po nujnem postopku. Očitno so začutili, da z obravnavo in sprejetjem nepriljubljenega zakona ne bodo pridobili političnih točk, ki jih potrebujejo za bližnje parlamentarne volitve. Tako so zakon prepustili poslancem novega mandata. Sami pa se bodo še zadnjič sestali na redni seji, ki bo trajala od 17. do 20. oktobra, potem bo predsednik države razpustil državni zbor in začela se bodo predvolilna opravila. Pač pa je parlament ta teden zasedal na izredni seji. Tema obravnave za zaprtimi vrati sta bila brezplačnika, ki ju je preiskovala parlamentarna preiskovalna komisija z Melito Župevc na čelu. Državni zbor je potrdil poročilo komisije, da je šlo pri izdajanju brezplačnikov za predvolilne interese stranke SDS.

Volitve so blizu

Predvolilna dogajanja pa so že sedaj zelo dinamična. Če se je vreme konec tedna s poletnega obrnilo v povsem zimsko in smo doživeli tudi sneg, pa je na političnem prizorišču vedno bolj vroče. Konec tedna so v Bohinjski Bistrici tudi uradno ustanovili Gibanje za Slovenijo, (ne)stranko nekaterih županov in drugih osebnosti, ki se želijo z njeno podporo potegovati za poslanske položaje. Bohinjski župan Franc Kramar, vodja gibanja, je eden tistih, ki bodo raje ostali župani. Kdor pa bo želel v državno politiko, se bo za to potegoval s podpisi volivcev. Teh pa ne bodo potrebovali člani stranke TRS (vanjo je preraslo Gibanje za trajnostni razvoj Slovenije), ki so jo ta teden uradno registrirali. Njen predsednik je nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, podpredsednica pa Kranjčanka Hermina Krt.

Ljubljana mu je postala pretesna

Te igralce na slovenskem političnem prizorišču pa je zasenčila glavna zvezda predčasnih volitev, ljubljanski župan Zoran Janković. Že v ponedeljek ga je 26 uglednih Slovencev prišlo na magistrat vabit h kandidaturi. Med njimi so bili Milan Kučan, France Bučar, Janez Stanovnik, Jože Mencinger, Žiga Debeljak, Milan Goslar, Svetlana Makarovič, Rajko Kenda, Magnifico, Branko Djurić, Zoran Predin … Janković si je vzel dan časa za razmislek in pogovor s svojimi ožjimi sodelavci, nato pa v torek na Kongresnem trgu, kjer se je zbrala velika množica ljudi, naznanil, da gre na predčasne volitve. Ustanovil bo stranko, je napovedal, ali bo kandidat na volitvah v državni zbor tudi sam, pa se še ni izrekel. Vseeno je dal vedeti, da ga poslansko mesto ne zanima, temveč meri višje, na mesto predsednika vlade.

Virant razburil Janšo

Jankovićev nastop je močno razburkal slovensko javnost, politični analitiki pa sporočajo, da je to dobro, saj razblinja apatijo, v katero je zapadlo ljudstvo. Za novo vznemirjenje pa je hkrati z Jankovićem poskrbel še Gregor Virant, nekdanji minister v vladi Janeza Janše in predsednik Zbora za republiko. Napovedal je samostojno kandidaturo, ki so jo podprli tudi Janez Šušteršič, Rado Pezdir in Marko Pavliha, tako imenovani »resetatorji Slovenije«. Virantova kandidatura (zbiral bo podpise volivcev in ne ustanavljal stranke) je najbolj odmevala v stranki SDS, njen prvak Janez Janša je dejanje označil za zahrbtno. Virant pa v povezovanju z SDS vidi morebitno prihodnje koalicijsko partnerstvo, medtem ko pravi, da se z Jankovićem ne bi povezoval. So se pa pojavila različna ugibanja in špekulacije, ali hkratna kandidatura Jankovića in Viranta ne skriva kakih sorodstvenih povezav in nečednih ozadij.

Nečedna dejanja preiskuje parlamentarna komisija, ki jo vodi SDS-ova poslanka Alenka Jeraj. Ta teden bi morala obravnavati sporno poslovanje Jureta Jankovića, sina ljubljanskega župana, s podjetji v tujini v zvezi s parcelami v Ljubljani, ki so postale zazidljive v času županovanja očeta Zorana Jankovića. Seja ni bila sklepčna, ker niso prišli predstavniki strank Zares, LDS, Desus in SNS. Nekateri v tem že vidijo zaroto.

Obeti globalnih protestov

V senci dogajanja pred volitvami je minila dvajseta obletnica, odkar je Slovenija uvedla svojo prvo valuto, tolar. Spomnimo se ličnih bankovcev, ki jih je oblikoval Miljenko Licul, na njih pa so bile osebnosti, kot so Prešeren, Jakopič, Trubar, Ivana Kobilca. Na kovancih so bile natisnjene podobe živali. Tolar je veljal do 1. januarja 2007, ko smo kot članica Evropske unije sprejeli evro. Skupna valuta pa se je znašla v stiski in evropska družina jo skuša reševati, kakor ve in zna. V Ameriki pa se je že pred časom začel val protestov zoper moč in vpliv finančne industrije, ki se širi tudi v Evropo. Za konec tedna so podobne demonstracije napovedane po vsem svetu, organizirali naj bi jih tudi v Ljubljani in morda še v kakem slovenskem mestu.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 30. junij 2021 / 09:53

Tako poškodoval hišo, da so izselili stanovalce

Hobovše – V nedeljo okoli pol dveh zjutraj je voznik kombiniranega vozila trčil v stanovanjsko hišo v Hobovšah. V trčenju je tako močno poškodoval hišo, da ni več primerna za bivanje. Prostovoljni...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / ponedeljek, 21. november 2022 / 18:44

Prenovili in povečali bodo kuhinjo v vrtcu

Radovljica – Decembra se začenja gradnja prizidka k vrtcu v Radovljici, upravna enota pa je dnevi izdala tudi gradbeno dovoljenje za dozidavo kuhinje, v kateri pripravljajo obroke tudi za enoti Bre...

Kronika / ponedeljek, 21. november 2022 / 18:39

Majdičev mlin – kaj je s preiskavo

Vzrok požara, ki je konec septembra zajel Majdičev mlin pod Jelenovim klancem v Kranju, še vedno ni znan. Kriminalisti nadaljujejo preiskavo.

Kultura / ponedeljek, 21. november 2022 / 18:37

Andrejevi Kristali sreče

Kristali sreče je naslov avtobiografije, ki jo je vrhunski alpinist Andrej Štremfelj predstavil pretekli četrtek v Stolpu Škrlovec in z njo zaznamoval petdeset let ukvarjanja z alpinizmom in trideset...

GG Plus / ponedeljek, 21. november 2022 / 18:35

Zbornik, poln dobrih zgodb

Devetnajste Železne niti prinašajo veliko zanimivega branja o preteklosti in sedanjem življenju v Selški dolini. Zbornik se dotakne 400-letnice župnije v Železnikih, dogajanja med drugo svetovno vojno...

Zanimivosti / ponedeljek, 21. november 2022 / 18:34

Nazaj v življenje

Preddvor – Združenje Europa Donna Slovenija vabi v petek, 25. novembra, ob 18.30 v Kulturni dom Preddvor na pogovorni večer Nazaj v življenje. Na njem bo tekla beseda o lastni izkušnji z rakom, o b...