Biserček ponudbe na Placu
Sobotno dopoldne s tržnicami in prikazom dela rokodelcev so na Placu v Škofji Loki kronali z odprtjem Centra domače in umetnostne obrti.
Škofja Loka – »Danes je Plac spet plac in takšne so vse prve sobote pri nas,« je ob odprtju povedal domači župan Miha Ješe in novi rokodelski center označil za biserček na ogrlici ponudbe škofjeloškega Mestnega trga: »Pred kratkim smo odprli Loško hišo, potrebujemo pa še tri, štiri biserčke, da bo pri nas vedno kaj novega, da se bo vedno kaj dogajalo.« Ohraniti rokodelska znanja in jih prenašati na mlajše generacije ter nadgrajevati s sodobnimi izdelki domače in umetnostne obrti so motivi za sodelovanje pri projektu Rokodelska dediščina včeraj, danes, jutri oziroma projektu DUO – domača umetnostna obrt, ki so se ga lotili tako na Loškem kot Obsotelju in Kozjanskem ter obeh straneh Koroške.
»Z odprtjem rokodelskega centra prihaja v ospredje vsebina, ki bo prispevala tudi k turističnemu utripu in bo povezovala razvoj in tradicijo na Škofjeloškem,« meni Rok Šimenc, direktor Razvojne agencije Sora. Mestni trg je bil v soboto poln tako obiskovalcev kot rokodelske ponudbe kot tudi kmetijskih izdelkov in pridelkov. Obiskovalci so se tudi sami poskusili v ročnih spretnostih. V eni od delavnic je Cirila Šmid, izdelovalka dražgoških kruhkov iz Železnikov, učila lepe obrti vso družino naenkrat: »Vsak lahko naredi medeni dražgoški kruhek, le malo je treba pomagati. Seveda pa sem stroga in skrbim, da je dražgoški kruhek narejen, kot je treba.« Šmidova dodaja, da mora imeti pri izdelavi dražgoških kruhkov veliko potrpljenja in vztrajnosti ter se nenehno učiti.
Rokodelci so prišli iz vseh partnerskih območij, med domačimi pa so bili še Stane Lamovšek z lesenimi izdelki, Lidija Debeljak z glinastimi reliefi, Petra Plestenjak Podlogar z rezbarstvom oziroma modeli za loške kruhke in galerija A. Primožič 1888 s čipkami. »Trudili se bomo, da bo v centru vseskozi živo, rokodelci bodo svoje znanje prikazovali kar v izložbi. Že v teh dneh pa bomo v centru oktober posvetili volni, zato že sedaj vabim na delavnice, predavanja in druge dogodke na to temo,« je povedala koordinatorka projekta Marija Demšar.
Trenutno v Centru DUO razstavljajo škofjeloški rokodelci, ki smo jih že omenili ter nekateri drugi. Projekt je 95-odstotno sofinanciran iz naslova slovensko-avstrijskega čezmejnega sodelovanja. Župan Ješe pa je tudi obljubil, da bo Mestni trg po ureditvi Nunskega vrta v parkirišče lahko postal bolj zelen, s tem pa Loka še bolj živa in pisana.