Nahod na pohodu
Nahod je nepovabljen in nezaželen gost, ki pa se na obisku oglasi večkrat, kot bi si želeli. Če mu ne znamo zaloputniti pred nosom, mu bo uspelo skozi vhodna vrata vstopiti tudi petkrat, šestkrat na leto. Na srečo navadno hitro pobere šila in kopita, a če imamo smolo, se lahko zgodi, da se pri nas nastani tudi za več tednov ...
Rinitis in sinuzitis
Rinitis oz. nahod je akutno vnetje nosne sluznice, ki ga običajno povzročajo virusi. Navadno naš organizem sam opravi z nepridipravi v petih do desetih dneh, a če se ga da še pospešiti in ublažiti, nas bo večina za. Skodelica ali dve pravilno izbranega čaja in kakšna inhalacija lahko pomagata organizmu, da lažje opravi z mikrobi, pri tem pa čutimo manj težav oz. simptomov. Saj si najbrž nihče ne želi hoditi okrog s polnim nosom gnoja, rdečimi očmi in z izcedkom, ki ga niti ne dohaja brisati. Žal se zdi, da so nekateri ljudje neprestano nahodni. Ti so navadno še bolj podvrženi sinuzitisu, vnetju obnosnih votlin. Obnosne in čelne votline so obdane s sluznico, ki pri vnetju ali zaradi virusa ali bakterije zateče. Izloček ne more odtekati in pride do bolečega pritiska.
»Nahodna zelišča«
Nahod bomo ugnali v kozji rog, če bomo uživali čaje iz lipovega cvetja (Tilia platyphyllos), črnega bezga (Sambucus nigra), ozkolistnega trpotca (Plantago lanceolata), sivke (Lavadula angustifolia), slezenovca (Malva silvestris), sleza (Althea officinalis), kamilic (Matricaria recutita), njivske preslice (Equisetum arvense), ingverja (Zingiber officinale), bršljanaste grenkuljice (Glechoma hederacea), gladišnika (Agrimonia eupatoria), pravega pelina (Artemisia absinthium), poprove mete (Mentha piperita), srčne moči (Potentilla erecta), majarona (Origanum majorana), timijana (Thymus vulgaris), materine dušice (Thymus serpyllum) … Vnetje obnosnih votlin najbolje zavirata timijan in kamilica.
Bezgu ni para
Pri lajšanju vnetij zgornjih dihal, denimo nahoda in vnetja obnosnih votlin, črnemu bezgu ni para. Pripomore k temu, da sluznica v nosu in grlu postane odpornejša na okužbe. Vroč bezgov čaj sproži iztekanje sluzi iz nosu. Pogosto ga predpisujejo pri vnetju ušes in sinusov. Eno žličko posušenih bezgovih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pet do deset minut in precedimo. Čaj pijemo vroč oziroma topel trikrat na dan po eno skodelico.
Grenkuljica, tudi v mleku
Bršljanasta grenkuljica velja za eno izmed najboljših zelišč proti kroničnemu nahodu in vnetju sluznice nosu. Čaj pripravimo kot poparek: dve žlički posušene grenkuljice poparimo s skodelico vode, pustimo stati deset minut in precedimo. Na dan popijemo dve do tri skodelice čaja. Pri nahodu in prehladnih obolenjih pomaga tudi grenkuljica, kuhana v mleku.
Blagodejne inhalacije
Če smo naveličani hoditi okoli vsi smrkavi in kihajoči, si vendarle pripravimo inhalacijo ali parno kopel za obraz, naj si bo z izvlečkom kamilice, bora (Pinus sylvestris) ali evkalipta (Eucalyptus globulus). Kakopak se nadvse obnesejo tudi inhalacije z eteričnimi olji že omenjenih zelišč. Nemara nam olajšanje prinese tudi eterično olje čajevca (Melaleuca alternifolia) ali pa poprove mete. V vrelo vodo kanemo nekaj kapljic eteričnega olja in vdihujemo njegove hlape. Pomaga tudi, če vdihavamo olja sesekljane čebule. Od muh niso niti čebulne obloge, ki jih polagamo na grlo. Pri sinuzitisu so v pomoč še obkladki iz senenega drobirja ali zeljnih listov, ki jih polagamo na boleča mesta.
Nekateri so za vroče …
Proti nahodu oz. njegovim simptomom se izjemno dobro borimo tudi, če se vržemo v vročo kopel z dodatkom lipovega cvetja. Privoščimo si tako vročo, kot še lahko prenesemo. Če smo ljubitelji timijana, pa si le brž pripravimo kopel iz tega aromatičnega in potenje povzročajočega zelišča.