Vode ni treba več prekuhavati
Na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj so do srede prejeli obvestilo o približno dvesto obolelih iz Tržiča in okolice s črevesnim obolenjem, kot kaže, pa se bolezensko stanje umirja. Analize Komunale Tržič so pokazale, da salmonele v tržiškem vodovodu ni.
Tržič - »Čakali smo še na zadnjo analizo pitne vode, na prisotnost salmonele. Rezultati so negativni, salmonele v vodi ni, zato smo preklicali ukrep obveznega preventivnega prekuhavanja vode,« je v torek na novinarski konferenci povedal direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc. Komunalno podjetje so prejšnji torek obvestili, da zaradi porasta črevesnih obolenj na tržiškem koncu obstaja sum na hidrološko epidemijo. »Prekuhavanje smo izvedli za celotno območje. Rezultati vzorčenj na treh vodnih sistemih, ki napajajo največ Tržičanov, so pokazali, da so v vodi majhne koncentracije bakterij, pod štiri na sto mililitrov vode. Zaradi tega ne bi nihče zbolel, vendar pa je vzorec po Pravilniku o pitni vodi neskladen že, če je v vodi ena sama bakterija na sto mililitrov. Za primerjavo naj povem, da so imeli v loški dolini preko 1500 bakterij na sto mililitrov vode,« je dejal Zupanc in dodal, da že vzorci, vzeti v petek, niso več kazali na onesnaženost vode.
Pri vodnem viru Žegnani studenec, ki napaja območja Bistrica, Ročevnica, Loka, Jasa, Na Logu, Mlaka – IC, Slograd, Kovor, Stagne, Nart, Brezovo, Zvirče, Breg in Žiganja vas, so ugotovili, da bi bil za onesnaženje lahko kriv izpust fekalij, saj so pri štirih gospodinjstvih pred rednim čiščenjem greznic ugotovili, da so jih izpraznili kar sami. »In to zato, da jim ne bi bilo treba plačati tri evre na mesec za odvoz dveh kubikov in pol greznične gošče. S tem, kam so spustili goščo, se zdaj ukvarjajo kriminalisti,« je pojasnil Zupanc, ki je še poudaril, da so bili vsi izvedeni ukrepi Komunale Kranj povezani s precejšnjimi stroški, in da je bila izjava za javnost o sumu na hidrično epidemijo preuranjena: »To bi nam morala biti šola v prihodnje, da se teh stvari lotimo bolj premišljeno. V sodelovanju z Zavodom za zdravstveno varstvo Kranj bomo pripraviti scenarije, da v prihodnje ne bi po nepotrebnem zagnali take panike.«
Na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj so do srede prejeli obvestilo o približno dvesto obolelih, kot kaže, pa se bolezensko stanje umirja. »Največ obolelih je bilo čez vikend 3. in 4. septembra. Ti ljudje so se po vsej verjetnosti okužili najmanj 48 ur pred tem. O povečanem številu obolelih smo bili prvič obveščeni šele 6. septembra iz Zdravstvenega doma Tržič in smo takoj pristopili k aktivnemu poizvedovanju o obolelih. Ljudje, ki smo jih anketirali, so povedali, da je voda čez vikend imela vonj in barvo. O tem smo obvestili pristojne institucije in tudi upravljavcu vodovoda smo priporočili vzorčenje pitne vode. Zaradi interesa javnosti je Zavod podal tudi javno obvestilo v Navodilih za preprečevanje širjenja črevesnih obolenj,« je poudarila direktorica ZZV Kranj prim. doc. Irena Grmek Košnik in dodala:« Izvajamo epidemiološko anketo, v kateri ugotavljamo vse verjetne dejavnike tveganja, to so okužena hrana, pitna voda, stik z živalmi ali bolnikom. Do danes smo prejeli 300 od 4700 poslanih vprašalnikov gospodinjstvom v tržiški občini. Prosimo vse zdrave in obolele, ki ste prejeli vprašalnike, da jih izpolnjene vrnete, s čimer bomo pridobili objektivnejšo sliko o možnih vzrokih za to obolenje.«