Presenečenje iz Šentjanža
V soboto, 10. septembra, zvečer je bilo v K & K kulturnem in družabnem središču v Šentjanžu/St. Johann v Rožu/Rosental slovesno. Članom gledališke skupine Slovenskega prosvetnega društva Šentjanž, ki je poznana tudi po imenu Teater Šentjanž, so domačini, prijatelji, številni ljubitelji gledališča in zastopniki lokalne ter slovenske politike čestitali za uspešno delo in jim izročili priznanja: županja občine Bistrica v Rožu/Feistritz in Rosental Sonia Feinig v imenu občine, katere del je Šentjanž, Avguštin Brumnik v imenu Slovenske prosvetne zveze in Boris Jesih v imenu urada slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
»Zgodilo se je nekaj, česar nihče ni pričakoval. Popolno presenečenje, celo senzacija. Naše gledališče je letos pobiralo prva mesta na vseh tekmovanjih v Avstriji in v Sloveniji, na katerih je sodelovalo. Skupina je pod vodstvom režiserke in avtorice dramskih besedil Alenke Hain rasla in vsako leto naredila korak naprej. Za organizacijsko in tehnično plat pa že vsa leta skrbi vodja gledališča Martin Moschitz, človek redkih in pretehtanih besed,« je na slovesnosti povedal predsednik Slovenskega prosvetnega društva Šentjanž Hanzi Wieser.
Gledališko skupino Teater Šentjanž sestavljajo dekleta in fantje, ki jih že od otroštva naprej navdušuje gledališče. Danes so še vedno skupaj, čeprav morajo med tednom zaradi šolskih obveznosti v Celovec ali druge oddaljenejše avstrijske kraje. Pod vodstvom režiserke Alenke Hain, ki je bila rojena v Kranju in živi sedaj v Celovcu, so uprizorili nekaj odmevnih in družbeno kritičnih predstav, na primer Žogica nogica, Izstopni vizum in Guernica. Vrhunec je letošnja uprizoritev dramskega besedila »Jack ali skodelica kave«, ki ga je napisala Alenka Hain in je predstavo tudi režirala. Zaradi izvrstne igre in režije ter aktualne vsebine, ki pripoveduje o moči kapitala, ki tepta tudi demokratično izrečeno voljo ljudi in sili k prodaji vsega, tudi jezika, je dobila v Avstriji in Sloveniji številne nagrade. Najprej na festivalu Vizije v Novi Gorici in nato na festivalih mladinskih gledališč v Ljubljani in v Italiji. Junija pa so v Burgtheatru na Dunaju prejeli oskarja za najboljšo mladinsko gledališko predstavo v Avstriji. Zaradi takšnih uspehov je naslov članka Presenečenje iz Šentjanža kar pravšnji!