Kritično, a tudi s šarmom
Nova sezona v Prešernovem gledališču prinaša pet premier, ki bodo nedvomno razburkale kranjsko gledališko javnost. Raznoliki abonmaji v prenovljeni dvorani za nove čase kranjskega teatra.
Na novinarski konferenci v Prešernovem gledališču so predstavili repertoar prihajajoče sezone, z novostmi prenovljeno abonmajsko ponudbo, govora je bilo o možnostih mednarodne promocije in sodelovanja Tedna slovenske drame, ki se odpirajo, uvodoma pa je nova direktorica gledališča Mirjam Drnovšček ob sprehodu po obnovljeni gledališki dvorani nekaj besed namenila tudi prvi večji investiciji v njenem mandatu. Prenove gledališke dvorane so se ob koncu lanske sezone lotili po skoraj tridesetih letih. Novi sedeži, stenske in talne obloge, na stropu so zamenjali celotno električno napeljavo in luči, prebarvali so stene, zbrusili in prebarvali odrske deske, v teh dneh bodo preuredili sobo, namenjeno bralnim vajam … Kot je povedal vodja obnove Drago Cerkovnik, so razen strokovnih del, za katere so potrebna posebna orodja, večino obnove opravili fantje iz gledališča. Za prenovo so porabili okrog 25 tisoč evrov. »V prihodnje nas čaka še investicija v tako imenovane odrske vlake, brez katerih težko organiziramo festival, kot je Teden slovenske drame. Letos smo tako precej improvizirali. Potrebno pa bo prenoviti tudi druge prostore gledališča, kot so foaje, toalete za obiskovalce, tu je zamenjava oken …,« je povedala Mirjam Drnovšček in v nadaljevanju poudarila, da so letošnji program in abonmaje delno naravnali tudi po meri mlajše publike, ki jo želijo privabiti v večjem številu, kot je bilo to v zadnjih letih.
»Prav zato pri nakupu abonmajev za vse mlade do 26. leta, ne glede na njihov status, ponujamo 40-odstotni popust, prav tako pa ima vsak tretji in naslednji član družine kar 50 odstotkov popusta. Poleg tega imamo v novi sezoni kar dve predstavi, ki bosta zanimivi predvsem za maturante,« razlaga direktorica. V Prešernovem letos ponujajo kar dve predstavi, ki sta povezani z maturitetnim esejem, iz prejšnjih sezon je to Gogoljev Revizor, decembra pa bodo premierno uprizorili komedijo Limonada Slovenica Vinka Möderndorferja, v maturantskem abonmaju pa bodo ponudili tudi tako imenovani odrski esej preostalih dveh predlaganih maturitetnih knjižnih del Cankarjevega Za narodov blagor in Ibsenovega Stebri družbe.
»Veseli me, da so letošnje maturitetne teme družbeno angažirane, kakršen je na neki način tudi naš umetniški koncept, ki ga že dlje časa skušamo uveljavljati,« je povedala dramaturginja in vodja umetniškega oddelka Marinka Poštrak: »Gledališče je tisto, ki družbi drži ogledalo in se kritično odziva na družbeno stvarnost, hkrati pa želimo ponuditi predstave, ki obiskovalce zapeljejo v šarm gledališča, ki ponujajo estetski užitek in katarzičnost, ki jo ima samo gledališče.« Prva premiera bo tako že septembra odrska adaptacija romana Daniela Glattauerja Proti severnemu vetru, velike knjižne in odrske uspešnice. Gre za romantično dramo, režira jo Alen Jelen, na temo medčloveških odnosov, računalniškega dopisovanja dveh odraslih oseb, ki se razen v tem virtualnem svetu ne poznata … Oktobra bo sledila drama razvpitega britanskega avtorja Martina Crimpa Kako jemati njeno življenje. Zelo radikalno besedilo, ki ustvarjalcem ponuja zelo svoboden pristop do uprizoritve, bo odličen izziv za režiserja Jerneja Lorencija. Tretja premiera bo ena letošnjih komunikativnejših predstav Konec začetka irskega avtorja Seana O'Caseyja, burleska, v kateri se zamenjajo moške in ženske vloge. Matjaž Pograjc je odličen režiser situacijske komike. Po decembrski premieri Limonade Slovenice bo marca na sporedu v kranjskem teatru že dolgo želena drama A. P. Čehova Tri sestre. »To kultno delo bo letošnji največji projekt Prešernovega gledališča, zanj pa smo angažirali režiserja Oliverja Frljića, kar bo nedvomno izziv na kvadrat,« razlaga Poštrakova in dodaja, da gre za režiserja, ki v času in prostoru, v katerem živimo, zna dregniti v travmatične točke naše preteklosti.
Prešernovo gledališče se bo jeseni s kar dvema predstavama predstavilo tudi na Borštnikovem srečanju, selektor je izbral Cankarjevo Jakob Ruda in Sperrovo Lovske scene iz spodnje Bavarske. Nekaj novosti pa predvidevajo tudi za 42. Teden slovenske drame. »Predvsem bomo širili našo mednarodno dejavnost v okviru festivala, povezali smo se z dvema podobnima festivaloma v Bolgariji in v Rusiji, kjer bodo že letos uprizorili naši drami in jih bomo bržkone videli tudi na našem tednu,« je še povedala Drnovščkova in v prvi vrsti vse ljubitelje gledališča povabila k vpisu abonmajev, ki bodo potekali še vse tja do 17. septembra.