Po labirintu do znanja o naravi
Luka Kastelic in Bojan Gogala sta v koruzni labirint pod Blejskim gradom vključila še interpretacijo gozda in travnika.
Bled – Koruzno polje pod Blejskim gradom je prepredeno z ozkimi stezicami v obliki metulja. Ob potkah, ki vodijo v osrčje labirinta, so table s kratkimi pojasnili, kotički za reševanje ugank in logičnih problemov, malo stran pa koruzni hodnik vodi v bližnji gozdič in iz njega na travnik, po katerem so prav tako speljane poti. Gre za prvi koruzni labirint pri nas, ki ga dodatno bogati še naravoslovna učilnica v naravi.
»Labirint je zasnovan kot zabavno-poučni park, sestavljen iz koruznega, gozdnega in travniškega labirinta, ki poleg zabave omogoča spoznavanje narave na zabaven in didaktičen način,« pojasnjuje Luka Kastelic, ki se je s koruznimi labirinti začel ukvarjati že kot študent Visoke šole za turizem v svoji diplomski nalogi. »Skupaj s kolegom Bojano Gogalo, ki je doštudiral na šoli za podjetništvo, sva poiskala primerno lokacijo, ustanovila turistično društvo in letos spomladi zasadila koruzni labirint po vzoru ameriških. Ker sva mu želela dodati še nekaj več, sva ga dopolnila z gozdnim in travniškim delom, v katerem lahko obiskovalci na zanimiv način spoznavajo naravo.«
Pri snovanju parka sta upoštevala načelo, da čim manj posegata v naravno okolje, zato sta večinoma uporabljala naravne materiale, kot sta kamen in les. »Pri interpretaciji narave, ki se v klasičnem smislu, to je z informacijskimi tablami, na kateri so suhoparno nanizani podatki, zdi ljudem nezanimiva, pa smo pedagoški proces povezali z zabavo. Zato sva prepričana, da bo najin labirint, ki se bo vsako leto v »koruznem« delu na novo spreminjal, zanimiva popestritev turistične ponudbe na Bledu.«