Na Geodetski upravi RS po dostopnih podatkih ugotavljajo, da je promet v prvi polovici leta močno upadel, cene pa ne. (Foto: Tina Dokl)

Promet z nepremičninami znova močno upadel

Cene rabljenih stanovanj v Sloveniji znova rastejo. A na Geodetski upravi RS hkrati ugotavljajo, da gre bolj za statistiko, saj cene dviguje majhen promet, medtem ko cene v večjih mestih stagnirajo. Prometa manj za več kot četrtino, a še vedno za dve tretjini več kot v času najhujše krize.

Gorenjski nepremičninski agenti ugotavljajo, da je bilo poleti res nekoliko manj prometa, v prvih šestih mesecih pa so opravili kar nekaj transakcij. »Zagotovo pa manj, kot pred krizo,« bi lahko strnili njihove vtise. Danes je več povpraševanja po najemu, hiše se prodajajo za zmerne cene in ob dobrih prometnih povezavah, sicer pa večinoma le stanovanja.

Kranj – Trenutni podatki, s katerimi razpolagajo na Geodetski upravi RS, kažejo, da se je povprečna cena rabljenega stanovanja v Sloveniji v primerjavi s prvim četrtletjem leta povišala za 4,2 odstotka, v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2010 pa za 3,1 odstotka. »Statistično povišanje povprečne cene je posledica povečanja deleža evidentiranih transakcij stanovanj na območjih z visoko ravnjo cen v skupnem številu vseh evidentiranih transakcij na ravni države. Tako povečanje velja za Ljubljano, katere delež v skupnem številu trenutno evidentiranih prodaj se je s 26 odstotkov v prvem četrtletju povečal na 30 odstotkov v drugem četrtletju,« povišanje cen utemeljujejo geodeti.

Veliko bolj zanesljivi podatki veljajo za homogena cenovna območja, kot so večja slovenska mesta. Tako se povprečna cena rabljenih stanovanj v Ljubljani praktično ni spremenila in vztraja na 2.500 evrih na kvadratni meter. V Mariboru je bila povprečna cena rabljenega stanovanja v drugem četrtletju že več kot polovico nižja kot v Ljubljani, v obeh največjih mestih pa se je cena v zadnjih šestih mesecih povišala za simbolnih 0,3 odstotka. »Vsa druga večja slovenska mesta v drugem četrtletju izkazujejo trend padanja cen stanovanjskih nepremičnin. Najmočnejši trend je v Celju, kjer pa so cene znova višje kot v Mariboru,« pravijo v GURS.

Promet znova krepko pada

Geodeti imajo sicer težave s podatki, saj prihaja do zamika zakonsko predpisanih podatkov v evidenco trga nepremičnin. »Zaradi tega je prišlo do naknadnega evidentiranja večjega števila transakcij za prvo četrtletje 2011 in posledično tudi do večjih sprememb povprečnih cen, ki so bile na podlagi začasnih podatkov objavljene v predhodnem četrtletnem poročilu,« pojasnjujejo z Geodetske uprave RS in podobno pričakujejo tudi pri evidentiranju za drugo četrtletje. Tudi zato so vsi podatki zgolj začasni.

Ker so podatki o številu v Evidenci trga nepremičnin evidentiranih tržnih transakcij z nepremičninami v močni korelaciji z dejansko realiziranim številom kupoprodaj, predstavljajo razmeroma zanesljivo podlago za ocene gibanja prometa posameznih vrst nepremičnin na slovenskem trgu. Po preliminarnih podatkih za leto 2011 je bilo število evidentiranih transakcij v drugem četrtletju 2011 v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2010 s stanovanji za 25 odstotkov, s hišami pa za 31 odstotkov manjše. V primerjavi z istim obdobjem lani je bilo s stanovanji transakcij manj za 27 odstotkov, s hišami pa za 34 odstotkov.

»Čeprav padec prometa s stanovanjskimi nepremičninami ni tako velik, kot so to kazali preliminarni podatki za prvo četrtletje, in je zelo verjetno, da se bo naknadno povečalo tudi število evidentiranih kupoprodaj za drugo četrtletje, je letos vendarle zaznati jasen trend padanja števila sklenjenih kupoprodajnih poslov s stanovanjskimi nepremičninami. Enak in še nekoliko močnejši trend beležimo tudi pri transakcijah s poslovnimi nepremičninami in zemljišči za gradnjo stavb,« ugotavljajo geodeti.

Zatišje tudi v mestih

Povprečne cene in število evidentiranih transakcij stanovanj v štirih največjih slovenskih mestih, kjer se zgodi več kot polovica vseh prodaj stanovanj na slovenskem stanovanjskem trgu, dobro ponazarjajo zatišje, ki letos vlada na slovenskem nepremičninskem trgu. »Obseg prometa s stanovanjskimi nepremičninami je za polovico manjši kot pred krizo, pa vendar za približno dve tretjini večji kot v obdobju najhujše krize slovenskega nepremičninskega trga v začetku leta 2009,« pravijo na Gursu.

Na splošno so se cene stanovanjskih nepremičnin ustalile na ravneh, ki so v povprečju za približno deset odstotkov nižje kot v času pred nastopom krize. Od ponovne oživitve nepremičninskega trga v drugi polovici leta 2009 cene stanovanjskih nepremičnin rahlo stagnirajo, medtem ko cene zemljišč za gradnjo in poslovnih nepremičnin kažejo trend naraščanja.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 1. julij 2013 / 10:47

Šola Avsenikove glasbe

Begunje - S koncesijo ministrstva za izobraževanje, znanost in šport deluje v Begunjah že od lanskega junija dalje zasebni zavod Glasbena šola Avsenik, ki deluje po predmetniku, ki velja z...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Trčil v podvoz avtoceste

Zgornji Brnik - V soboto okoli 13.40 se je na uvozu Zgornji Brnik na avtocesto Ljubljana-Kranj v smeri Ljubljane pripetila prometna nesreča, v kateri je umrl 46-letni K...

GG Plus / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Rebalans znak finančnemu trgu

S sprejetjem predloga rebalansa državnega proračuna, ki ga bo vlada državnemu zboru poslala prihodnji teden, bomo dokončno pomirili finančne trge, meni premier Borut Pahor.

Šport / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Gorski tekači na Grintovec

Kamniška Bistrica - To nedeljo, 24. julija, bo KGT Papež organiziral enega najzahtevnejših in ekstremnih gorskih tekov v Evropi, 13. gorski tek na Grintovec. Tek v osrčje Grintov...

Gospodarstvo / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Zbornica opozarja na širjenje ambrozije

Kranj - Pelinolistna ambrozija, ki velja za eno najbolj alergenih rastlin in hkrati tudi za trdovratni plevel, se vse bolj širi, opozarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in doda...

Kronika / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Požar izbruhnil sredi noči

V noči na četrtek je v Podjelju požar povsem uničil gospodarsko poslopje in precejšen del stanovanjske hiše. Lastnico in sina so zaradi zastrupitve z dimom odpeljali v jeseniško bolnišnico.