Marija Kos iz Zgodovinskega arhiva Ljubljana Avtorica nas z razstavo načrtov starih stavb vrača v ponos in veličino nekdanjega Kranja.

Načrti stoletnih stavb

V četrtek so v Galeriji Prešernove hiše v Kranju odprli razstavo Stavbna dediščina mesta Kranja v arhivskem gradivu. Načrti pomembnih starih kranjskih stavb odkrivajo bogastvo arhitekture naših prednikov.

Čudovite hiše Ivana Majdiča že dolgo ni več, saj je na njenem mestu hotel Creina, kmalu bo minilo leto, odkar se je za vedno poslovil hotel Jelen, marsikatera kranjska stavba je danes povsem drugačna kot nekoč, v tej je banka, v oni prodajalna z visokimi steklenimi izložbami, v tretji deset pisarn, nekatere znane stavbe, kot so Bežkova vila, poslopje kranjske župnije, v katerem je bila še do nedavnega študijska knjižnica, tako imenovani pokojninski dom in gimnazija pa se ponosno razkazujejo skoraj take, kot so jih odlični stavbeniki zgradili pred osemdeset, sto in več leti. Na izjemno zanimivi razstavi, ki je od četrtkovega dne na ogled v galeriji Prešernove hiše, lahko vidimo načrte osemintridesetih izbranih starih kranjskih stavb ter več kot petdeset dokumentov, ki govorijo o kranjskem gradbenem razcvetu predvsem na prehodu 19. v 20. stoletje. Razstavo z naslovom Stavbna dediščina mesta Kranja v arhivskem gradivu je skupaj s sodelavci pripravila zgodovinarka Marija Kos, vodja kranjske enote Zgodovinskega arhiva Ljubljana.

Kot je povedala avtorica, je bilo razlogov za pripravo tovrstne razstave več. »Gre za gradbene načrte, ki so bili prvotno hranjeni pri Mestnem županstvu Kranj, kasneje na občini, kot dokazila lastnikov stavb za pridobitev dovoljenja za gradnjo ali obnovo. Vse to gradivo je v arhiv prišlo v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja,« razlaga Kosova in dodaja, da so bili načrti shranjeni v različnem stanju, starejši kot so bili, tanjši je bil papir in bolj uničen. »Arhivsko gradivo je večinoma dostopno javnosti, da pa se originalni načrti in dokumenti pri tem ne bi poškodovali, smo jih prenesli v elektronsko obliko, jih digitalizirali. Ob tem se je porodila ideja, zakaj pa načrtov, ki javnosti doslej, razen redkim zainteresiranim umetnostnim zgodovinarjem, študentom arhitekture in ozaveščenim lastnikom, še niso bili predstavljeni, ne bi prikazali na razstavi,« razmišlja avtorica, kot drugi vzgib za predstavitev navaja članek umetnostne zgodovinarke Nike Leben o stavbeniku po imenu Josef Fuso, Furlanu, ki je v začetku prejšnjega stoletja v Kranju obnavljal stare meščanske hiše in gradil nove vile premožnejših podjetnikov, trgovcev in tovarnarjev.

Skupaj z ohranjenimi zapisniki gradbene komisije načrti predstavljajo dragoceno gradivo za raziskovanje stavbarstva, arhitekture in kulturne zgodovine mesta Kranja ob koncu 19. in prvi polovici 20. stoletja. Avtorica je zajela čas od leta 1873, kolikor je star najstarejši načrt, do leta 1943, ko so kranjski stavbarji prenavljali Petrčkovo hišo. To je bilo obdobje, v katerem so arhitekti in gradbeniki iskali nove tehnične in prostorske koncepte, gospodarstvo je bilo v porastu, krepilo se je zasebno podjetništvo in z njim meščanstvo. Premožnejši Kranjčani so v želji po sodobnejših bivalnih razmerah prenavljali srednjeveške in renesančne hiše, mesto pa se je začelo širiti v Kokrško predmestje, kjer so začele rasti tudi vile. Želeli so knjižnice, pokrite verande, razgledne terase na strehah, kopalnice, toaletne prostore …, vse to je razvidno iz načrtov, ki so na ogled na tokratni razstavi. Med gradbeniki, njihovimi podjetji in arhitekti najdemo imena, kot so: Andrej in Urban Žebre, Angelo Molinaro, Ivan Kožuh, Giovanni Delmedico, Josef Fuso, Ivan Vurnik, Jože Plečnik, Herman Hus, Vladimir Šubic, Gustav Tönnies, Viljem Trea, Josip Slavec, Viktor Bidovc, Metod Oblak, Ivan Stražar … in drugi.

»K načrtom sem v kratkem besedilu dodala nekaj osnovnih podatkov o stavbi, kdo je naročnik, kdo arhitekt in gradbenik, letnice gradnje oziroma adaptacije … Zaradi pomena načrtov k predstavitvam stavb nisem dodajala fotografij, prepričana sem, da bodo obiskovalci sami ugotovili, za katere stavbe gre, pripravila pa sem zemljevid mestnega jedra, na katerem so označene njihove lokacije,« je še povedala Marija Kos. Posebej zanimiva je tudi kopija originalnega načrta za vodovodni stolp v velikosti 210x63 centimetrov iz leta 1910. Odlična razstava, ki je zaljubljenci v svoje mesto zagotovo ne bodo zamudili. Odprta bo do 3. oktobra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / petek, 1. julij 2016 / 12:06

V Železnikih nocoj slovesnost ob prazniku občine

Železniki – V Železnikih bodo nocoj počastili občinski praznik (30. junij). Slavnostna akademija s podelitvijo priznanj bo ob 19. uri v športni dvorani, še posebej pa jo bo zaznamoval podpis listin...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Kranjski vrtci so najdražji

Zaradi visoke nagrade ravnateljici Kranjskih vrtcev za delovno uspešnost smo naredili primerjavo cen vrtcev v Kranju, na Jesenicah in v Radovljici.

Kranj / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Še večja knjižnica

Svetniki so soglašali s povečanjem površine za novo Osrednjo knjižnico Kranj v prostorih Globusa. Odprtje naj bi bilo konec leta 2008.

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Izjemna udeležba kolesarjev na maratonu Mirka Krakerja

V nedeljo, 20. maja, je potekal že 4. kolesarski maraton Kranj–Jezersko v organizaciji Kolesarskega kluba Sava in Zavoda za turizem Kranj. Lepo vreme je prav gotovo pripomoglo k izjemni udeležbi ko...

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Študentov je vse manj

Letošnji odziv za vpis na fakultete je bil zanimiv. Podatki so pomembni tako za tiste, ki boste letos postali študentje, kot tudi za tiste, ki se vam to obeta v prihodnjih letih.

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Slava narodu in Ozari

Akademska folklorna skupina Ozara s Primskovega se je ob 55-letnem jubileju vrnila v čas čitalnic in pripravila Veliko besedo, s plesom, petjem, recitacijo, vznesenimi besedami ...