Vseslovenska akcija e-opismenjevanja starejših
Simbioz@ e-pismena Slovenija je največji jesenski prostovoljski projekt, ki temelji na medgeneracijskemu sodelovanju in ga med 17. in 21. oktobrom organizira Zavod Ypsilon. V enem tednu bodo mladi prostovoljci na brezplačnih delavnicah po vsej Sloveniji predstavnike starejše generacije navduševali nad uporabo računalnika in interneta.
Osrednji namen akcije je omogočiti starejšim pozitivno izkušnjo z računalnikom, vzbuditi in okrepiti njihovo samozavest, jih motivirati za nadaljnje učenje, uporabo računalnika in interneta. S tem želijo prispevati k višji ravni računalniške pismenosti med starejšimi v Sloveniji, saj so starostniki vedno pogosteje odrinjeni na rob družbenega dogajanja, ker za razliko od mladih ne morejo oziroma ne znajo slediti vsem spremembam okoli sebe. V Sloveniji je po podatkih Eurostata za leto 2009 skoraj 90 odstotkov prebivalcev, starejših od 65 let, ki niso še nikoli uporabili računalnika oziroma interneta, kar je precej nad povprečjem Evropske unije. Evropska komisija je leto 2011 razglasila za evropsko leto prostovoljstva, leto 2012 pa za leto aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti.
Projekt je namenjen tako mladim kot starejšim - mlade vabijo kot prostovoljce v vlogi izvajalcev izobraževanj in starejše v vlogi udeležencev izobraževanj. Projekt je namenjen vsem, ki se želijo naučiti računalniških in internetnih znanj. Še posebej so vabljeni vsi starejši, ki še niso imeli možnosti, da bi se naučili uporabe računalnika in interneta. Vabljeni so tudi vsi tisti, ki so se z računalnikom že srečali, vendar želijo svoje znanje obnoviti ali izpopolniti. K prostovoljstvu pa vabijo vse mlade in mlade po srcu, ki se želijo preizkusiti v vlogi učitelja in si prizadevajo za pridobitev novih izkušenj, hkrati pa želijo starejšim pokazati, da tudi mladi lahko naredijo nekaj dobrega.
Glavni teden e-opismenjevanja bo potekal med 17. in 21. oktobrom. Izobraževanja bodo potekala od ponedeljka do petka dvakrat na dan. Dopoldanska izobraževanja bodo potekala med 9. in 11. uro, popoldanska pa med 16. in 18. uro. Teden e-opismenjevanja bo potekal po vsej Sloveniji po različnih lokacijah, opremljenih z računalniki in internetno povezavo. Izobraževanja bodo v glavnem potekala v knjižnicah, šolah in drugih javnih ustanovah, prostore pa bodo nudili tudi nekateri naši partnerji in donatorji.
Če se boste projektu pridružili kot prostovoljec, vam to ne bo vzelo veliko časa. Najprej se morate odločiti, na katerih modulih želite pomagati in kolikokrat boste lahko to pomoč nudili. Prijavite se lahko preko spletne strani www.simbioza.eu. Nato na spletni strani preberete napotke in si ogledate video tutoriale za poučevanje starejših, teden dni pred izvedbo delavnic pa se boste skupaj z drugimi prostovoljci srečali še z lokalnim koordinatorjem izobraževanj.
Poleg predsednika države dr. Danila Türka, ki je tudi častni pokrovitelj projekta, so projekt Simbioz@ podprli tudi znani Slovenci, Iva Krajnc, Boris Cavazza, Vid Valič kot podpornik projekta in številni drugi.
Nikoli ni prepozno
Zanimivo je, kako se je z računalnikom srečala ambasadorka Simbioze Fanči Moljk, 68-letna upokojena učiteljica slovenščine. Takole pripoveduje: »Z računalnikom sem se seznanila že pred kakšnimi petnajstimi leti, saj sem vedela, da bi mi koristil pri mojem novinarskem delu. Pa mi ni šlo. Takrat so bila navodila še v angleščini, postopki so potekali počasi in kar je najvažnejše – doma nisem imela svojega računalnika, da bi kaj vadila. Tako sem vsa žalostna zadevo odložila za vse večne čase. Res mi je bilo žal, da ne obvladam teh veščin, saj sem pri sosedi vsak dan videla, kako bi mi prišlo prav. Pa sem bila miselno blokirana. Tega jaz ne zmorem, sem bila prepričana. Lepega dne pa mi je vnukinja, ki je takrat hodila še v vrtec, dejala: “Babi, saj to ni težko, samo miško premakneš, pa je ...“ To je bila zame prelomnica. Odločila sem se, da znova poskusim. In je seveda šlo. V hiši je bil star računalnik, ki me je čakal, in nečak je začel s prvo lekcijo. Vsak postopek sem si zapisala in tudi sproti pozabila, če ga nisem uporabljala. Vse, kar sem delala, sem si pa lepo zapomnila. Ker veliko pišem, sem se lotila tudi pošiljanja fotografij na uredništva; potrebna pa je tudi raba googla, ker takoj izveš, če te kaj zanima. Veliko si tudi dopisujem s prijateljicami in uredniki, uporabljam facebook, zato mi vzame ta čarobna škatla kar veliko časa. Moram se disciplinirati, zato druge dejavnosti črtam. Nikoli ne mislim igrati igric, ne berem forumov, ti so tako in tako polni sovražnosti, zato se mi zdi branje takih stvari celo škodljivo. Ko me bolijo kosti od sedenja, grem pa malo na vrt ali pa postorim kaj okoli hiše, saj je vedno dovolj dela za razgibavanje. Zadnjič mi je znani novinar dejal, da je računalnik bolj potreben za starejše kot za mlajše in z njim se popolnoma strinjam. Jesensko brezplačno opismenjevanje, ki bo potekalo od 17. do 21. oktobra, se mi zdi zelo priporočljivo, ker bo v enem kosu. Navadno so tečaji vsak teden enkrat. Vendar bi rada opozorila: poleg računalnika si moram obvezno organizirati tudi koga, ki bo pomagal, kadar kaj “zašteka“.«