Veseli Begunjčani v Colorado Cityju na letnem srečanju slovenskih izseljencev, ki jih zvok slovenske harmonike vedno navduši. (Foto: arhiv benda)

Veseli Begunjčani obiskali Ameriko

Jeseni Veseli Begunjčani pripravljajo narodnozabavni vikend, pred kratkim pa so se vrnili iz Amerike.

Veseli Begunjčani so po besedah njihovega Nika Legata čisto pravi gorenjski bend. Imajo tudi novega člana, basista Anžeta Pipana, na harmoniko igra Rok Ristič, kitarist je Robert Štucin, pevca imajo dva – Mitjo Šinkovca in Barbaro Šturm, omenjeni Niko pa igra na trobento.

 

Tokrat je ansambel Ameriko obiskal že drugič. Prvič so jo obiskali avgusta pred tremi leti, letos pa so se tja odpravili v okviru dvajsete obletnice samostojnosti Slovenije in častitljivih petdeset let slovenskega društva v Clevelandu Pristava. Precej besede pri vsem pa je imel tudi Janez Trontelj, ki jih je priporočil in se na koncu odpravil tudi z njimi 'čez lužo'. Veseli Begunjčani so tako še z nekaj prijatelji ostali v Ameriki tri tedne in glasbeno gostovanje izkoristili tudi za oglede – nekateri s pomočjo avta, drugi so se odločili za motorje.

 

Imeli so devet nastopov, lahko pa dodamo še tiste na zasebnih piknikih, kar je pri Američanih precej pogosta oblika druženja. Prvi nastop je bil v slovenskem klubu v Detroitu, res večji nastopi pa so bili na pikniku na Slovenski Pristavi pri Clevelandu, pa v Kirklandu in Pittsburghu. V Clevelandu so nastopili tudi v slovenskem domu starejših občanov, kjer so stanovalcem z glasbo polepšali popoldne. Opazili so tudi, da v Clevelandu in Ohiu še slišiš slovenščino, in da plesalcem v Ameriki pod odrom morda bolj ležijo valčki kot polke. Prečkali so Pensilvanijo, obiskali mesto Amišev, se ustavili v Las Vegasu. Pot jih je vodila v Colorado, kjer so igrali v okrožju Golden, ki je dobilo ime po zlatu, za ples zaigrali v nemškem klubu in morda prebivalce presenetili, saj je v teh krajih nastop slovenskega narodnozabavnega ansambla že eksotika. V Colorado Springsu so igrali v češko-slovaškem klubu in potem spremljali tudi nastop njihove folklore, sicer upokojencev. Zadnji nastop je bil v Pueblo Colorado Cityju, na slovenskem pikniku, kjer je bil odziv publike izjemen. Ogledali so si še mesto Indijancev, Manitou Springs, doživeli poletni pridih Vaila, Beaver Creeka, prečkali 4200 metrov visok prelaz Independence Pass in videli znameniti Aspen. Sedaj pa se Veseli Begunjčani že s polno paro pripravljajo na septembrski narodnozabavni vikend pod šotorom, v Krpinu pri Begunjah, kjer se bo med 16. in 18. septembrom precej zabavalo in plesalo. V petek bodo za ples skrbeli Veseli Begunjčani, gost večera bo Stanko Petrič z ansamblom; v soboto bodo poleg njih nastopili še Krain Baby iz Madžarske, pa Veseli Svatje, za zaključek pa bo poskrbel ansambel Saša Avsenika; nedelja pa se bo začela že v opoldanskih urah - na odru pa se bodo zvrstili Gorenjski kvintet, ansambel Roberta Zupana, Mladi korenjaki, Gašper s prijatelji, Ognjeni Muzikanti in še enkrat sobotni gostje z Madžarskega.

 

                 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / / 07:00

Energetsko obnovili stavbo zdravstvenega doma

V Radovljici so prejšnji teden zaključili celovito energetsko obnovo zdravstvenega doma, v okviru katere so stavbo toplotno izolirali, zamenjali okna in obnovili fasado.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Na Zelenici ničesar nezakonitega

Zelenica - Kriminalisti policijske uprave Kranj pri preiskavi okoliščin nesreče na smučišču Zelenica, kjer je bil minulo soboto snežni plaz usoden za 34-letnega Tržičana, niso ug...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Srečanje ekoloških kmetov

Brezje - Člani Združenja za ekološko kmetovanje Gorenjske se bodo danes, v soboto, ob 18. uri zbrali v kulturnem domu na Brezjah na rednem občnem zboru. Na dnevnem redu bodo poro...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Iskratel bo lastninilo tudi 213 zaposlenih

Na vabilo, da s kapitalskimi vložki prek komanditne družbe sodelujejo v lastninjenju Iskratela, se je odzvalo 213 zaposlenih.

Jesenice / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Problematični niso psi, ampak lastniki

"Moja pasja vzgoja ni trda, je pa dosledna. S psom je treba delati, vztrajati, utrjevati znanje. Pes mora ubogati - kajti človek je gospodar," pravi Branko Pirc, kinolog z 32-letnimi izkušnjami.

Prosti čas / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Najprej Ema, potem Chris Rea

Chris Rea prihaja v Ljubljano 22. februarja. V ponedeljek torej. Dan po tem, ko bomo Slovenci že vedeli, kdo nas bo maja zastopal na Evrosongu.