Bo arbiter Jernej Sekolec?
Na razpis za slovenskega arbitra pri določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško se je prijavil le Jernej Sekolec.
Kaj se je zgodilo »od petka do petka«? Če bi moral izbrati »dogodek« na osebni ravni, bi izbral pogovor z enim od hrvaških upokojencev, ki je star šestinpetdeset let in je že dvanajst let upokojen. Nisem mu nevoščljiv, a sem se spomnil na slogan z majice Gorenjske banke, ki me sprašuje: »Je do penzije še zelo daleč?« Ja, je daleč, pet, deset let …
V času »od petka do petka« je bilo tudi veliko dogodkov, ki presegajo osebno raven. Minuli dela prosti konec tedna, ki se je zaradi praznika Marijinega vnebovzetja podaljšal še v prvi dan tega tedna, je bil vrhunec letošnje poletne turistične sezone. To se je poznalo v hotelih, v kampih, ob »gorenjskem morju« na Bledu in v Bohinju, v gorah in kajpak tudi na cestah, kjer so nastajali prometni zamaški, med njimi tudi ob gradbišču še zadnjega odseka gorenjske avtoceste, za katerega je zdaj že jasno, da ne bo odprt do konca avgusta, ampak šele jeseni.
Primčev nastop odmeva v javnosti
Slovenski škofje so v pridigah ob prazniku Marijinega vnebovzetja poudarjali predvsem vlogo družine, v javnosti pa zlasti odmeva nastop Aleša Primca, vodje civilne iniciative Za družino in pravice otrok, ki je pred začetkom maše na Brezjah nagovoril vernike in med drugim dejal: »Slovenska oblast je sprejela družinski zakonik, ki omalovažuje materinstvo in očetovstvo in mu ne priznava posebnega pomena za rojstvo in razvoj otrok. Zato je tak družinski zakonik treba zavrniti.« V Komisiji za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci pojasnjujejo, da je bil nastop civilne iniciative dogovorjen in v skladu z večkrat javno izraženim stališčem Katoliške cerkve, da podpre pravico državljanov do t. i. družinskega referenduma. Javnega zavzemanja za vrednote družine ne razumejo kot vmešavanja Cerkve v državo, ampak kot del ustavno zagotovljene pravice do svobode govora in izražanja. V Komisiji delijo mnenje s civilno iniciativo, da je sprejeti družinski zakonik ideološko sporen, saj na novo definira vrednoto družine, izenačuje zakonsko zvezo z istospolno partnersko skupnostjo in odreka pomen materinstva in očetovstva za vzgojo otrok.
Le en kandidat za arbitra
Minister za pravosodje Aleš Zalar je včeraj razkril, kdo se je prijavil na razpis za slovenskega arbitra v petčlanskem arbitražnem sodišču, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, med drugim tudi najbolj sporni del v Piranskem zalivu. Za arbitra se poteguje le en kandidat, to je 63-letni Jernej Sekolec, ki živi na Dunaju in je podpredsednik londonskega sodišča za mednarodno arbitražo in član stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu. Ministrstvo bo vlogo posredovalo predsedniku države, ta bo svojo odločitev poslal v potrditev državnemu zboru, še prej se bosta morala do kandidata opredeliti sodni svet in vlada. Kandidaturo Jerneja Sekolca podpira tudi Marko Pavliha, strokovnjak za pomorsko pravo in predstojnik katedre za pravo na fakulteti za pomorstvo: »Dr. Sekolec resda ni strokovnjak za pravo morja, vendar ima vse druge vrline in veščine, ki so morda še pomembnejše za vplivno delovanje v arbitraži, zlasti izjemen mednarodni ugled, ki bo še kako pomemben in odločilen v razmerju do drugih arbitrov.« Po arbitražnem sporazumu, ki sta ga Slovenija in Hrvaška podpisali 4. novembra 2009, bodo roki za imenovanje arbitrov začeli teči z dnem podpisa hrvaške pristopne pogodbe k Evropski uniji, kar naj bi se predvidoma zgodilo decembra. Ernest Petrič, predsednik Ustavnega sodišča RS, sicer pa ugleden diplomat z veliko znanja o mednarodnem pravu, ki bi ga nekateri radi videli v vlogi arbitra, je že pred potekom razpisa povedal, da se ne bo prijavil, ker meni, da razpis ni primeren način izbiranja arbitra.
Pregledali bodo Jelinčičevo premoženjsko stanje
Komisija za preprečevanje korupcije bo na podlagi informacij, ki jih je pridobila v zadnjem tednu, opravila podroben nadzor nad premoženjskim stanjem poslanca državnega zbora Zmaga Jelinčiča. Kot je znano, je njegova soproga Monika na dražbi nepremičnin prejšnji četrtek za 576 tisoč evrov kupila 2211 kvadratnih metrov veliko parcelo v Semedeli. Komisija načrtuje letos nadzor premoženjskega stanja še pri petdesetih zavezancih iz izvršilne in zakonodajne veje oblasti, ki so dolgoletni funkcionarji ali uradniki na položaju oz. jim je funkcija ali služba prenehala v preteklih dveh letih. V primeru ugotovljenega nesorazmerno povečanega premoženjskega stanja je dokazno breme na zavezancu, komisija pa v določenih primerih lahko preveri tudi premoženje družinskih članov.