Hotela Zlatorog in Bohinj ter kamp Zlatorog so v teh dneh polni, zaposleni in bivši zaposleni pa (po besedah delodajalca zaradi blokiranega transakcijskega računa) brez plač in plačanih socialnih prispevkov. Težave z izplačili naj bi bile sicer kmalu preteklost. (Foto: Gorazd Kavčič)

Brez plač, direktor optimističen

Več kot polovica zaposlenih v hotelu Bohinj in hotelu Zlatorog ter kampu Zlatorog je od začetka leta odšlo iz podjetja Zlatorog turizem, ki ima omenjene objekte v najemu. Razlog: ni plač. Direktor Božo Šoster je optimističen: "Vse bomo poplačali v dveh do treh tednih."

Bohinj – Hotel Zlatorog in kamp Zlatorog je 1. oktobra lani v upravljanje prevzel Božo Šoster oziroma podjetje Zlatorog turizem, mesec kasneje še hotel Bohinj. Lastnik vseh treh je sicer družina Pačnik. »Po prevzemu upravljanja je Šoster sklical vse zaposlene na pogovor in obljubljal spremembe na bolje. Res je tako kazalo, zelo se je trudil, že februarja pa so se začeli prvi klici dobaviteljev, da računi niso plačani,« začetek sodelovanja z novim upravnikom opisuje nekdanji zaposleni, ki želi ostati neimenovan (ime je znano uredništvu). Morda tudi zato je Šoster takrat spremenil politiko delovanja in postavil najvišje cene za bivanje v hotelu, ki sicer veljajo le v visoki sezoni (v prvi polovici avgusta).

»Februarja je sledil še en, za zaposlene hujši šok. Na uho nam je prišla informacija, da nam delodajalec ne plačuje socialnih prispevkov, kar so potrdili tudi na Davčni upravi in zato kasneje podjetju blokirali transakcijski račun,« pojasnjujejo sogovorniki. Po tej blokadi naj bi mu račun blokiral tudi lastnik, skupna posledica tega pa je, da zaposleni ne dobivajo plač (niti regresa), po zadnjem preverjanju ene od nekdanjih zaposlenih večina prispevkov ni bila plačana od 1. aprila naprej. Po dosegljivih informacijah zapoznelih plačil niso dobili zaposleni, ki so odšli iz podjetja Zlatorog turizem, tisti, ki še vztrajajo, pa so dobili zgolj po nekaj sto evrov gotovine. Na roko.

»Sredi junija sem delodajalcu povedala, da dajem odpoved, če se razmere ne uredijo. Zabrusil mi je, da naj napišem odpoved in grem iz hotela v petih minutah. Tako je tudi bilo, čeprav mi nadur ne bo nikoli plačal niti jih ne bom mogla nikoli koristiti,« nam je povedala sogovornica (tudi želi ostati neimenovana), ki je bila v tem hotelu zaposlena več kot trideset let. Dodaja, da je zadnjo plačilno listo prejela za marec, zadnje nakazilo pa maja, vendar le del zaostale plače. Sogovorniki pojasnjuje, da je bilo ob prihodu Zlatoroga turizma več kot trideset zaposlenih, do danes jih je odšlo že skoraj dvajset, nove zaposlene pa naj bi pridobival le še prek agencij za posredovanje dela. (Nekdanji) zaposleni so zaplet skušali najprej rešiti s Šosterjem, ki pa jim je prvič povedal, da je razlog za neizplačilo plač blokiran transakcijski račun, drugič obisk inšpektorja za delo, tretjič, da si tako ali tako plačila ne zaslužijo, saj so delali zanič, največkrat pa preprosto, da denarja nima. Nekateri zaposleni so danes prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, večina pa je že našla delo.

Le malo potrpljenja

Direktor Božo Šoster na naša vprašanja, ali izplačuje plače, socialne prispevke, regres, o odhodih nekdanjih zaposlenih, …, najprej ni želel odgovarjati, češ da so to vprašanja inšpektorja za delo. »V prvih mesecih leta so vsi zaposleni prejemali plačo, čeprav jim ni bilo treba delati, saj v Bohinju ni bilo turistov,« pravi Šoster in nadaljuje: »Nikogar nisem odpustil, ampak so nekaterim potekle pogodbe, dva sta kradla, dva bila nesposobna. Kolikor vem, smo vsem vse plačali.« Spomnimo ga na izplačilo regresa. »Nihče ga ni prejel, saj do njega ni nihče upravičen. Tako ali tako pa smo imeli blokiran transakcijski račun. Nanj se je usedla davčna uprava, ko jim poplačamo, pa bomo plačali tudi dolgove zaposlenim in bivšim zaposlenim,« pove direktor.

Pogovor je vseskozi na meji konflikta. Ali zaposleni prejemajo plače, vprašamo. V odgovor dobimo vprašanje, kdo od zaposlenih: »Bodite konkretni.« Ker ne želimo izpostavljati imen, vprašamo, ali drži, da je podjetje Zlatorog turizem dolžno zaposlenim dve do tri plače. »Ne drži.« Ali zaposlenim plačujete socialne prispevke? Odgovor: »Če dva meseca ne plačaš prispevkov, ima podjetje avtomatično blokiran račun. Še vedno ga imamo.«

Pogovor se nekoliko sprosti. Poslovanje podjetja je trenutno dobro, hoteli in kamp so polni, saj je tu končno prava sezona, ki bo trajala do konca septembra, slišimo. »Mislimo, da lahko v tem času nadoknadimo vse. Tudi za nazaj. Žal pa so nekateri nepotrpežljivi in ne razumejo, da s praznimi hoteli ne moremo pričarati denarja,« pravi Božo Šoster in doda, da ima pri njem najnižjo plačo snažilka: sedemsto evrov neto in še stroške za prevoz in malico. Direktor zanika, da bi izplačeval zaposlenim plačo v gotovini, saj bi si s tem le delal škodo: knjigovodsko bi ostal dolžan, čeprav bi plače že izplačal.

Še enkrat je poudaril, da se mu način nekdanjih zaposlenih, da so najprej klicali inšpektorje in novinarje, ne zdi pravi. »Potrebujemo le malo strpnosti, saj bomo vse obveznosti poravnali. Tudi inšpektor ni ugotovil hujših nepravilnosti,« pravi Šoster. Pravi, da razume, da bi ti delavci radi šli na dopust ali si kaj kupili, a naj tudi oni razumejo njega. Zaključi optimistično: »Trudim se izpeljati sezono, pokriti dolgove in nadaljevati z odprtimi kartami. V najboljši sezoni delamo dobro, imamo polno, zato vem, da ne bomo nikogar za nič prikrajšali. Zaradi blokiranih računov bomo regres izplačali do 20. novembra, kot določa zakon.« Zanika, da bi iz podjetja odšlo več kot pol zaposlenih.

Inšpektor znova na obisku

Na Inšpektorat RS za delo smo poslali vprašanje v zvezi z ugotovitvami inšpekcijskega nadzora v podjetju Zlatorog turizem. »Julija letos smo s svojimi inšpektorji opravili dva inšpekcijska pregleda s področja nadzora delovnih razmerij in junija dva s področja varnosti in zdravja pri delu,« pojasnjuje Boris Ružič, v. d. glavnega inšpektorja RS za delo. Ugotovili so nepravilnosti v zvezi s plačilnim dnevom, krajem in načinom izplačila plače ter počitkom med zaporednima delovnima dnevoma in tedenskim počitkom.

»Delodajalcu je bila izdana ureditvena odločba, uveden bo tudi prekrškovni postopek, postopek pa se še nadaljuje,« dodaja Ružič. Tudi na področju varnosti in zdravja pri delu so ugotovili določene nepravilnosti (v zvezi z izjavo o varnosti z oceno tveganja, usposabljanjem delavcev, zdravniškimi pregledi in podobno), delodajalcu sta bili izdani dve ureditveni odločbi. 12. avgusta so inšpektorji prejeli novo prijavo domnevnih kršitev delovnopravne zakonodaje, ki jo bodo še obravnavali.

Sindikat: ponavlja se znana zgodba

»Zaposleni v bohinjskih hotelih že vse od lastninjenja TNP delajo in živijo v obupnem stanju. Lastnik le čaka, da bo nepremičnine prodal, vmes pa se menjajo najemniki, ki delavcev niti ne prevzamejo od prejšnjega najemnika, ampak sklenejo z njimi nove pogodbe,« o že slišani zgodbi pravi Romana Oman, sekretarka gorenjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Tako že prejšnji najemniki niso redno poravnavali plač in socialnih prispevkov (tudi danes niso vsi poravnani), z novimi najemniki pa se vse ponovi. Omanova ugotavlja, da so najemniki sicer 'zdržali' dlje časa, tokrat pa so težave nastopile že po nekaj mesecih.

»Praksa zadnjih let se ponavlja, delavci ne morejo nič. Ko vložijo ali skupaj vložimo tožbe, saj so nekateri (bili) tudi naši člani, pa ta podjetja postanejo nelikvidna ali gredo v stečaj,« pojasnjuje Omanova, ki rešitev vidi v ureditvi lastništva. Tudi če bodo zaposleni dobili zaostale plače in socialne prispevke, pa najbrž nikoli ne bodo doživeli plačanih nadur oziroma jih ne bodo mogli koristiti v mrtvi sezoni – saj se enostavno zamenja delodajalec. Sindikalistka se sprašuje tudi, zakaj se pojavljajo najemniki, ki nimajo niti toliko denarja, da bi plačali zaposlene: »Ni stvar delavca, da ni dela, saj ga mora delodajalec zagotoviti in tudi ni stvar delavca izplačilo plače, saj jo mora delodajalec izplačati.« Ugotavlja še, da so izgovori delodajalcev vedno zelo iznajdljivi, največ škode pa doživlja Bohinj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Ravnateljici tržiških vrtcev

V soboto, 9. junija 2007, je VVZ Tržič organiziral FIT hojo za družine z otroki in za zaključek akcije Ciciban planinec. Zbirališče je bilo pred OŠ Križe, cilj je bil v Gozdu. Tam so dob...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 25. januar 2012 / 07:00

V smučini še brez puške

Tekmovanje najmlajših kategorij v biatlonu: tarča je oddaljena deset metrov, streljajo pa z zračno puško.

GG Plus / sreda, 25. januar 2012 / 07:00

Smučarji rekreativci za Srečkov pokal

Na smučišču Stari vrh je bila v petek prva od petih tekem za Srečkov pokal v nočnem smučanju za rekreativce. "Da zmagaš, moraš biti zelo dober smučar," je dejal Martin Kuhar, ki je v konkurenci 77 smu...

Zanimivosti / sreda, 25. januar 2012 / 07:00

Delavnica za male podjetnike in kmetovalce

Preddvor - V domu krajanov v Preddvoru bodo danes ob 17. uri delavnice o aktualnih finančnih spodbudah za razvoj dejavnosti na podeželju za male podjetnike in kmetovalce. Na...

Slovenija / sreda, 25. januar 2012 / 07:00

Kranjski vaterpolisti izgubili v Kopru

Koper - Vaterpolistom kranjskega Triglava se ni uspelo uvrstiti v finale pokalnega tekmovanja. Na povratnem srečanju v Žusterni so proti Rokavi Kopru izgubili s 13 : 7 (3 : 3, 4...

Šport / sreda, 25. januar 2012 / 07:00

Trening tekma s sosedi

Kranj – Nogometaši Triglava se pripravljajo na spomladanski del prvenstva, ki ga bodo začeli na zadnjem mestu na lestvici. V soboto so odigrali prvo trening tekmo. Pomerili so se...