Zdenka Kajdiž o skoraj razpolovljenih zamudah plačil: "Osebno menim, da k zmanjševanju zamud pri plačilih vpliva ´umiranje´ največjih dolžnikov." (Foto: Gorazd Kavčič)

Zamude pri plačilih vse manjše

Zamude pri plačilih poslovnih subjektov so vse manjše, kar pa po besedah sogovornikov ne gre toliko na račun izboljšanja poslovanja, temveč propada največjih neplačnikov in številnih stečajnih postopkov.

V prvih štirih krogih obveznega večstranskega pobota se je medsebojna zadolženost poslovnih subjektov na Gorenjskem zmanjšala za dobrih 23 milijonov evrov. V četrti (julijski) krog obveznega večstranskega pobota so dolžniki prijavili 71,34 milijona evrov obveznosti, pobotalo se je 5,7 milijona evrov ali osem odstotkov vseh prijavljenih obveznosti (največ doslej). Na ravni Slovenije je bil pobotan 6,5-odstotni delež vseh prijav. Naslednji krog obveznega večstranskega pobota bo Ajpes izvedel 19. avgusta, dolžniki pa lahko svoje obveznosti v spletno aplikacijo vpisujejo že od 12. avgusta dalje. Predlog sprememb Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih naj bi na predlog ministrstva za finance doživel nekaj sprememb. Spremenil naj bi se presečni dan, saj bi po novem v pobot vpisali obveznosti, ki so zapadle v mesecu pred mesecem pobota. Do sedaj zakon ne omejuje najmanjšega zneska, ki mora biti vpisan v obvezni večstranski pobot, po novem postavlja mejo 250 evrov. Spremenili naj bi tudi, da se obvezni pobot uporablja le, če sta upnik in dolžnik vpisana v poslovni oziroma sodni register v Sloveniji, za gospodarske družbe, ki veljajo za povezane osebe in/ali so bile s cesijo prenesene na finančno institucijo, se bodo pokrile z vnaprej dogovorjeno kompenzacijo. Predlog zakona začetek teka plačilnega roka veže na trenutek prejema računa in ne kot sedaj, na trenutek dostave blaga oziroma izvedbe storitve. Predlog določa, da se solidarni dolžniki medsebojno dogovorijo, kdo bo prijavil denarno obveznost v pobot, v nasprotnem primeru vsi solidarni dolžniki kršijo zakon. Novost so tudi obročna plačila (tako bi prijavljali vsak obrok posebej) in po predlogu bi bila pristojna organa za nadzor DURS in Tržni inšpektorat.

Kranj – »Povprečna zamuda pri plačanih fakturah v Sloveniji je v juniju drastično padla in dosegla najnižjo točko v zadnjih desetih letih,« pravi Marko Batista, direktor Bonitetne hiše i, ki s partnerji za bonitetno hišo Dun & Bradstreet pokriva tako Slovenijo kot države na Balkanu. Ugotavlja, da je po januarju povprečna zamuda plačanih faktur zrasla s 25 na 30 dni v februarju in marcu, aprila padla na 26 dni, maja 23 in v juniju na 18 dni. »Junija lani je bila povprečna zamuda plačanih faktur 29 dni, kar je več kot mesec prej, torej ne gre za običajno sezonsko nihanje,« pojasnjuje Batista.

Prepričan je, da je na znižanje zanesljivo vplivala nova zakonodaja, nekaj direktno, saj so družbe namerno zavlačevanje močno zmanjšale, del zamud pa sanirale s pobotom, nekaj posredno. »Veliko družb se je z dobavitelji dogovorilo za daljše roke plačevanja, zelo verjetno pa na skrajšanje zamud vpliva tudi 'čiščenje'. Največji zamudniki, med katerimi prevladujejo gradbinci, pospešeno propadajo in s tem ne prispevajo več k povprečni zamudi,« še pravi Batista.

Veliko več je stečajnih postopkov

»Z navedenimi podatki Ajpes ne razpolaga, osebno pa menim, da k zmanjševanju zamude pri plačilih vsekakor prispeva številno 'umirjanje' podjetij,« zniževanje zamud komentira Zdenka Kajdiž, vodja kranjske izpostave Ajpesa. Evidence tega organa kažejo, da je bilo zaradi stečaja do konca unija izbrisanih že 205 poslovnih objektov, v celem letu 2010 pa 291. Letos je naraslo tudi število začetih stečajnih postopkov: v prvem polletju 2010 jih je bilo 233, letos 353. »To vsekakor vpliva na zmanjšanje števila dni zamud, saj so ta podjetja izvzeta iz podatka o številu dni zamud, kakor tudi drugi razlogi,« pojasnjuje Kajdiževa.

Ajpes sicer redno spremlja učinke zakona o obveznem večstranskem pobotu, tudi o vplivu na plačilno sposobnost. »Analize ne potrjujejo domnev nekaterih, da naj bi obvezni pobot poslabševal kratkoročno plačilno sposobnost. Skupni denarni tokovi na transakcijskih računih se namreč v času izvajanja obveznega pobota niso zmanjšali, v pobotu pa v povprečju sodelujejo bolj tista podjetja, ki imajo nižjo bonitetno oceno in tako izkazujejo večje tveganje nastopa dogodka neplačila,« še pravi Zdenka Kajdiž.

Nespoštovanje zakona o pobotih

Ajpes bo v kratkem opravil že peti obvezni večstranski pobot, s katerim so do sedaj na Gorenjskem poslovni subjekti znižali zadolženost za več kot 23 milijonov evrov. »Obvezni pobot bi bil lahko bolj uspešen, merjeno z deležem dejansko pobotanih obveznosti, glede na v pobot prijavljene obveznosti, če bi vsi poslovni subjekti spoštovali določbe zakona in prijavljali zapadle neplačane obveznosti,« je prepričana Kajdiževa. Da svojih neporavnanih obveznosti ne prijavljajo, kažejo številna vprašanja upnikov, kam naj prijavijo svoje dolžnike, ki ne izpolnjujejo svojih obveznosti. »Tudi ugotovitev naše agencije kaže, da številni ne prijavljajo obveznosti. Le šest odstotkov dolžnikov Ajpesa (za nadomestila stroškov za različne storitve) je prijavilo svoje neporavnane obveznosti v obvezni pobot,« pravi Kajdiževa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Kriminal

Iz garaže ukradli luksuzni avtomobil Hrušica, Kranj - V noči na soboto je neznani storilec iz garaže na območju Hrušice ukradel štiri leta star BMW 73...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 23. januar 2012 / 07:00

Rezultati 1., 2., in 3. lige (14. krog) državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (14. krog - odigran 20.1. in 21.1.): Kavke Kranj : HK Yeti Slovenske Konjice 10:2G&P Leščan Blejska Dobrava : Citypark Strele 2:8HK Dinamiti Horjul : HK Brezovic...

GG Plus / ponedeljek, 23. januar 2012 / 07:00

Vplivni Kamničani na enem mestu

Vanda Rebolj iz Kamnika že štirideset let zbira in dopolnjuje podatke o vplivnih Kamničanih. Teh se je v biografski zbirki nabralo že okoli tristo petdeset.

Prosti čas / ponedeljek, 23. januar 2012 / 07:00

Obiskala ga je živa kamela

Zdravko Krč iz Tupalič pri Preddvoru je praznoval štirideset let. Prijatelji so ga presenetili enkrat, pa še enkrat, čakalo naj bi ga pa še tretje presenečenje. Ženina babica pa je nekaj dni za Zdravk...

Kranj / ponedeljek, 23. januar 2012 / 07:00

Delati začeli histeroskopska in kolposkopska ambulanta

Kranj - V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj je začela delati histeroskopska ambulanta, ki jo vodita ginekologinji Irena Virant in Sava Rant Hafner. V ambulanti izva...

Kronika / ponedeljek, 23. januar 2012 / 07:00

Treba je zatreti začetni požar

Kranjski gasilci opozarjajo, da bi bilo za učinkovito gašenje nujno neposredno javljanje požarov.