Znameniti samostan v Mekinjah, ki je bil ustanovljen že leta 1300, išče novega lastnika.

Mekinjski samostan naprodaj

Uršulinke samostan, ki je v Mekinjah že več kot sedemsto let, prodajajo zato, ker ga niso več zmožne vzdrževati. Občina se je predkupni pravici odpovedala, kupca za skoraj 5 milijonov vredno stavbo pa še ni.

Mekinje – Kamniške uršulinke – sedem jih trenutno živi za zidovi znamenitega samostana, ki so ga kot najstarejšega na Kranjskem že leta 1300 ustanovile klarise, uršulinke pa so ga kupile leta 1902 – so namero o prodaji samostana najavile že lani, pred nekaj meseci pa so s svojo odločitvijo seznanile Občino Kamnik.

Župan Marjan Šarec je možnost koriščenja predkupne pravice zavrnil, saj občina približno 4,7 milijona evrov za nakup tako velike stavbe preprosto nima, zato je vodstvo uršulink s svojimi nameni pred dnevi seznanilo še širšo javnost. Na prodaj je skoraj 5100 kvadratnih metrov velika stavba, v kateri je samostan, in 11.186 kvadratnih metrov veliko zemljišče za samostanskim obzidjem. Zvonik, župnijska cerkev in bližnje župnišče niso predmet prodaje. »Za prodajo smo se odločile, ker je stavba v Mekinjah za našo skupnost prevelika. Nimamo sredstev, da bi jo primerno obnovile, polovica stavbe je namreč prazna in v slabem stanju. Naši računi se nikakor ne izidejo. Obnova je za nas prevelik zalogaj, saj dobimo prihodke le od pokojnin, poučevanja verouka in vodenja duhovnih vaj. Prav tako nas je večina starih že preko šestdeset let in zahtevne prenove ne zmoremo,« je povedala predstojnica mekinjskih uršulink s. Jakobina Arh. Uršulinke so v preteklih letih polovico samostana sicer zgledno obnovile in v njem uredile tudi ustanovo Marijin dom, a polovica, predvsem prostori, kjer so bila pred leti skladišča Narodne in univerzitetne knjižnice, je še potrebna prenove, ki pa zahtevajo precejšnja sredstva.

Kam se bodo preselile, če bo prodaja uspešna, nam uršulinke niso znale povedati, si pa želijo, da se samostan s prodajo ne bi drobil na več lastnikov in da bi bila njegova namembnost tudi v prihodnje kulturna in v dobro ljudi. To ne nazadnje določa tudi občinski prostorski akt iz leta 1998, ki je območje Uršulinskega samostana Mekinje razglasil za kulturni spomenik in s tem določil varstveni režim, ki na tem območju preprečuje novogradnje in določa namembnost, ki je lahko le sakralna, kulturna in izobraževalna. Temu se bo moral prilagoditi tudi novi lastnik, če ga bodo uršulinke seveda sploh uspele najti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 22. november 2018 / 11:04

Različni in podobni

Takšni so mladi po svetu. V nekih stvareh so različni in v drugih so si zelo podobni.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Mekinjski samostan naprodaj

Uršulinke samostan, ki je v Mekinjah že več kot sedemsto let, prodajajo zato, ker ga niso več zmožne vzdrževati. Občina se je predkupni pravici odpovedala, kupca za skoraj 5 milijonov vredno stavbo pa...

Kronika / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Ceste vzele dve življenji

V prometnih nesrečah na Zgornjem Brniku in pri Svetem Duhu sta minuli konec tedna umrla 46-letni Kranjčan in 28-letni Škofjeločan, zdrs na poti proti Triglavu pa je bil v petek usoden za mladoletnega...

Šport / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Kralje višin zaustavilo sneženje

Gorski tek na Grintovec se je zaradi slabega vremena za tekmovalce letos končal že na Kokrškem sedlu, najhitrejša pa sta bila Lucija Krkoč med ženskami in Ahmed Arslan med moškimi.

Tržič / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Še zadnjič v starem bazenu?

Na letnem kopališču v Tržiču se je letošnja sezona začela dokaj pozno. Kopalci so prvič zaplavali v ogrevanem bazenu 26. junija.

Zanimivosti / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Plin do konca in avanturam naproti

Več kot 4200 kilometrov, šest držav in osem potovalnih dni - in vse to z motorjem. Klavdija Zorman iz Cerkelj zadnja leta živi svoje sanje in po Evropi potuje s svojo dvokolesno "najdražjo".