V obnovljenem Knoflnovem stanu na Goreljku želi občina Bohinj urediti muzej na prostem.

Stari stan bo muzej na prostem

Občina Bohinj je propadajoči, 150 let stari stan na pokljuški planini Goreljek odkupila in obnovila. Predstavljal bo eno od možnosti za dodatno turistično ponudbo.

Pokljuka – V sredo so na planini Goreljek na Pokljuki odprli 150 let stari stan, ki ga je v turistične namene odkupila in obnovila občina Bohinj. Tako imenovani Konflnov stan je ena izmed zadnjih pastirskih stavb na Goreljku, ki ima ohranjene še vse prvine tradicionalnega ljudskega stavbarstva, zato so ga obnavljali še posebej pozorno, v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine in Triglavskim narodnim parkom, je povedala Milena Košnik, svetovalka za turizem, kmetijstvo in gospodarske dejavnosti na občini Bohinj. Občina je za zunanjo obnovo stanu namenila 13 tisoč evrov. »Zdaj je na vrsti še vsebina. Objekt bomo skušali razglasiti za spomenik lokalnega pomena in na podlagi tega poskusili pridobili za vzpostavitev muzeja na prostem, v katerem bi radi prikazali življenje planšarja na planini. Na ta način bi ohranili kulturno dediščino in obenem dodali vrednost turistični ponudbi Bohinja. Predvsem si želimo k obisku stanu privabiti šole, saj bi otroci na ta način lahko spoznavali bogastvo naše dediščine.«

Z novo turistično ponudbo na Goreljku se bodo vzpostavile tudi nove vezi med Pokljuko in dolinskim Bohinjem, je prepričan Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. »Bohinjci, ki živimo v dolini, premalo čutimo s Pokljuko in obratno – Pokljuka premalo čuti z Bohinjem. Po turistični plati poskušamo to sodelovanje okrepiti, posebej z obema hoteloma, Šport in Center. Sodelujemo pa tudi pri razvoju druge turistične ponudbe, posebej pohodniških in sprehajalnih poti, ki predstavljajo možnost doživljanja narave v TNP. Knoflnov stan je ena od teh možnosti. Stan ne bo klasičen muzej, v katerem za rdečo vrvico opazujemo eksponate, vodič pa razlaga, kako so ljudje nekoč živeli. Radi bi, da obiskovalci v njem sami izkusijo preteklost – vidijo, občutijo, zavohajo način življenja izpred stoletja in pol. Upam tudi, da stan ne bo le romantično spominjanje na nekdanje čase, temveč da bo služil v izobraževalne namene vseh ljudi v Bohinju, da se naučijo, kako je mogoče s tem, ko smo ponosni na svojo zgodovino in dediščino, prispevati k boljšim modernim časom.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

Prometna varnost relativno dobra

Bled - Svetniki so se na zadnji seji seznanili tudi s poročilom o delu policijske postaje Bled za območje njihove občine v preteklem letu. Komandir policijske postaje Bled Rob...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Francka in Vencelj Peternel prihajata iz vasi pod Blegošem, kjer sta se spoznala, živita pa v Šenčurju, kamor ju je pripeljalo delo.

Slovenija / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

K rešitvi težave naj pristopi tudi ministrstvo

Ljubljana – Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je v zvezi s porušenim naravnim sistemom v Dvojnem jezeru na ministra za okolje in prostor Karla Erjavca naslovila pobudo, na...

Tržič / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Prehodni pokal spet v Tržiču

Enajste tržiške igre veselja in smeha so privabile šest ekip z Gorenjske in številne gledalce. Zmagali so domačini.

Kranj / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Vodnjak obnavljajo, ga bodo tudi preselili?

Mojster za ohranjanje kulturne dediščine Leopold Šajn obnavlja vodnjak sv. Janeza Nepomuka z žalujočo ženo, ki stoji ob južni fasadi župnijske cerkve in je ena najlepših kiparskih umetnin v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Večina Kovorjanov bi sprejela kranjske odpadke

Občina Tržič je Klicnemu studiu slepih v Škofji Loki naročila raziskavo mnenja prebivalcev KS Kovor o tem, ali naj se deponija napolni do konca ali prej zapre.