Če potujete v tujino ...
Pred odhodom na dopust ali potovanje v tujino je tudi glede osebnih financ treba upoštevati nekaj koristnih napotkov.
Kranj - Če se odpravljate na daljši dopust ali potovanje v tujino, je pred odhodom treba biti pozoren na dvoje – na premoženje, ki ga puščamo doma, in na denar, ki ga jemljemo s seboj. Nekaj praktičnih napotkov o tem so zbrali v Gorenjski banki.
Poskrbite, da je vse, kar ostaja doma, varno pred tatovi, predmete večjih vrednosti shranite v bančnem sefu. Na pot se odpravite z veljavnimi dokumenti, torej tudi z veljavno plačilno ali kreditno kartico. Preverite, ali v državi, kamor potujete, sprejemajo vašo vrsto plačilnih kartic, kako je z razširjenostjo bankomatov in kako visoko provizijo vam bo vaša banka zaračunala za dvig gotovine. Praviloma velja, da so v Evropski unije provizije podobne kot v Sloveniji, zunaj unije pa so višje. Vzemite s sabo tudi telefonsko številko avtorizacijskega centra, kamor boste lahko sporočili morebitno izgubo ali krajo plačilne ali kreditne kartice in tako preprečili zlorabo. Denar, ki ga boste vzeli s sabo, razdelite na gotovino in potovalne čeke. Preverite, katero valuto je v državi, kamor potujete, najlažje zamenjati za lokalno valuto (običajno so to poleg evra še ameriški dolarji). Bankovce tuje valute je priporočljivo v banki naročiti vnaprej, saj nekatere med njimi za pripravo tuje gotovine potrebujejo dva do tri delovne dni.
Pred odhodom si v banki zagotovite še dve varnostni storitvi. Prva je t. i. varnostni SMS, ki vam na mobilni telefon takoj sporoči uporabe kartice, kar v primeru kraje omogoča takojšnjo reakcijo. Druga varnostna storitev je plačilo zavarovanja pred morebitno izgubo oz. zlorabo kartice. Zavarovanje stane devet evrov in zagotavlja povračilo škode, nastale z zlorabo kartice, in povračilo stroškov za nekatere osebne predmete, ki so pogosto ukradeni skupaj s kartico (osebni dokumenti, denarnica, ključi …).