Sodišče večino nepravilnosti že odpravilo
Okrožno sodišče v Kranju je po ugotovitvah Računskega sodišča v letu 2009 poslovalo v neskladju s predpisi. Predsednik sodišča Mihael Kersnik: Večino pomanjkljivosti smo že odpravili.
Kranj – »V okviru pristojnosti smo odpravili večino pomanjkljivosti oziroma nepravilnosti, ki jih je ugotovilo Računsko sodišče. Revizijsko sodišče zahteva še odpravo dveh nepravilnosti pri zaposlenih delavkah, ker obrazložitve sodišča niso sprejeli. Tudi ti dve nepravilnosti bomo najkasneje v danem roku, 90 dni, odpravili,« je predsednik Okrožnega sodišča v Kranju Mihael Kersnik ta teden na kratko odgovoril na naša vprašanja glede nepravilnosti, ki jih je v reviziji poslovanja sodišča za leto 2009 ugotovilo Računsko sodišče in zato prejšnji petek izdalo mnenje s pridržkom.
Okrožno sodišče v Kranju je po ugotovitvah Računskega sodišča v letu 2009 poslovalo v neskladju s predpisi, ker v objavah prostih delovnih mest ni objavilo vseh oziroma enakih pogojev, kot jih določa sistemizacija. Poleg tega je zaposlenim na novih delovnih mestih omogočilo ohranitev števila plačnih razredov napredovanj, čeprav delovna mesta niso istovrstna oziroma sorodna. Zaposleno je sodišče pred razporeditvijo na uradniško delovno mesto imenovalo v naziv brez odločbe, prav tako je z zaposlenimi sklenilo pisni dogovor o opravljanju dela v povečanem obsegu šele med opravljanjem dela ter sprejelo sklepe o povečanem obsegu dela in plačilu delovne uspešnosti za daljše obdobje.
Po ugotovitvah Računskega sodišča je največje sodišče na Gorenjskem izvedlo nekatera plačila brez ustreznih pravnih podlag in sklenilo pogodbe, ki niso bile v skladu s ponudbo oziroma razpisno dokumentacijo. Zaradi nižje ocenjene vrednosti naročil se je izognilo postopku zbiranja ponudb po predhodni objavi ali postopku javnega naročanja. Revizija je tudi pokazala, da je kranjsko sodišče nekatere nagrade in stroške sodnim izvedencem, tolmačem in odvetnikom poravnalo po preteku zakonitih plačilnih rokov ter porabilo sredstva za namene, ki niso bili nujni za delovanje okrožnega sodišča. Sklenilo je tudi dogovor o izobraževanju, v katerem je določilo, da mora zaposlena po končanem izobraževanju ostati v delovnem razmerju krajši čas, kot je določeno v Zakonu o javnih uslužbencih.
Okrožno sodišče v Kranju med izvajanjem revizije ni odpravilo vseh nepravilnosti, zato je računsko sodišče zahtevalo predložitev odzivnega poročila. V njem mora revidiranec izkazati odpravo nepravilnosti pri določanju in obračunavanju plač javnima uslužbenkama v skladu z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju, je Računsko sodišče še zapisalo v revizijskem poročilu.