Slovenske mlekarne so lani odkupile za dobra dva odstotka več mleka kot v letu 2009.

Odkupili več kot pol milijona ton

Slovenske mlekarne so lani odkupile več mleka, močno povečan uvoz, delno tudi izvoz.

Kranj - Državni statistični urad je objavil podatek o odkupu mleka v lanskem letu. Statistika kaže, da je bilo s kmetijskih gospodarstev odkupljenih skoraj 520 tisoč ton mleka, kar je za pol odstotka več kot predlani. Od tega so slovenske mlekarne odkupile skoraj 364 tisoč ton mleka, to je za dobra dva odstotka več. Lani sta se v slovenskih mlekarnah povečali predvsem proizvodnja masla, ki je bila višja skoraj za 16, in konzumnega mleka skoraj za 15 odstotkov. Hkrati se je rahlo, za nekaj manj kot dva odstotka, zmanjšala proizvodnja smetane in fermentiranih mlečnih izdelkov, v mlekarnah pa so izdelali za odstotek več sira.

Na povečanje proizvodnje konzumnega mleka je najbolj vplivala večja proizvodnja delno posnetega mleka, ki se je povečala za več kot 34 odstotkov in se količinsko počasi približuje proizvodnji polnomastnega mleka, katerega proizvodnja se je povečala za več kot odstotek. Proizvodnja posnetega mleka se je prav tako povečala za tretjino, vendar še vedno predstavlja le nekaj več kot dva odstotka celotne količine konzumnega mleka.

Za lansko leto je značilno tudi nadaljevanje zmanjšanja proizvodnje mleka v prahu, ki je upadla za več kot 40 odstotkov, medtem ko je količina posnetega mleka v prahu ostala na predlanski ravni.

Zanimivo je, da je statistika za lansko leto zabeležila občutno višji uvoz in izvoz mleka. Uvoz mleka je bil kar za dobrih 53 odstotkov večji, uvoz smetane, sirotke in zgoščenega mleka se je zmanjšal, pri drugih skupinah mlečnih izdelkov pa povečal v primerjavi z letom 2009. Lani smo iz Slovenije izvozili več kot 279.200 ton mleka in mlečnih izdelkov, od tega skoraj devetdesetodstotkov v države članice Evropske unije. Izvoz mleka se je v primerjavi z letom 2009 povečal skoraj za 13 odstotkov, prav tako pa se je kar precej povečal tudi izvoz večine mlečnih izdelkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / / 11:10

Proslavili jubilej šole na Trati

Osnovna šola Cvetka Golarja na Trati je z veliko in odmevno prireditvijo proslavila svojo petdesetletnico.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 6. november 2019 / 21:33

V soseščini karnijskih lepotcev

Monte Palavierte (1785 m n. m.) in Cuel Mauron (1814 m n. m.) – Karnijske Alpe. Eden od številnih vrhov z nižjo nadmorsko višino, ki pa postreže s čudovitim razgledom. Novembra 2018 je bilo precej pod...

Gorenjska / sreda, 6. november 2019 / 21:24

Polnjenje ni več zastonj

Medtem ko število električnih avtomobilov raste, glavni ponudniki polnilnic polnjenje že zaračunavajo.

Kamnik / sreda, 6. november 2019 / 21:23

Zmaga ali poraz?

Slovenia Eco resort – turistično naselje z lesenimi hiškami po vzoru velikoplaninskih pastirskih bajt, ki je v zadnjih treh letih zrasel v Godiču pod kamniškimi planinami – je te dni zaprl...

Izleti GG / sreda, 6. november 2019 / 21:20

Slovo od poletja na Primorskem

Na enega od zadnjih lepih jesenskih dni smo se Glasovi bralci podali na izlet na Primorsko.

Zanimivosti / sreda, 6. november 2019 / 21:18

Spomnili so se plezanja na Mont Blancu

Nova vas – Letos je minilo petdeset let, odkar so Iztok Belehar, Franci Ekar, Tomaž Jamnik in Polde Taler kot prvi slovenski alpinisti preplezali tisočmetrsko smer Sentinelle Rouge (Rdeča predstraž...