Nova cesta, ki bi se navezala na most in obstoječo cesto v Grabnu. Zaradi problemov, ki se vlečejo že leta, stoji tudi gradnja kanalizacije. Rogljeva pravi, da se k njihovi hiši steka gnojnica tudi z drugega pobočja, pritožila se je nad igriščem nad hišo, s katerega letijo žoge ... "V krajevni skupnosti zbiramo ponudbe, da bomo zaščitno mrežo ob igrišču v enem delu še zvišali, da bomo šli gospe naproti," je dejal župan.

Most, ki ločuje

Marija Rogelj iz kovorskega Grabna je prepričana, da gre nova cesta čez njeno gradbeno parcelo in da ji zato pripada odškodnina. Župan Borut Sajovic pa, da njena parcela samo meji na cesto, ki je javno dobro.

Kovor – Marija Rogelj se je v kovorski Graben preselila na začetku devetdesetih let, prej sta v hiši živela njena starša. Povedala je, da je bila to ena prvih hiš v tem koncu in pojasnila svoje težave: »Potok Cikavec, ob katerem stoji naša hiša, je bil včasih čist, poseljen z raki, zdaj pa se v potok stekajo fekalije iz približno tretjine okoliških hiš. Do danes nismo dobili sodobne kanalizacije niti ustrezne ceste. Dostop do naše hiše je po preozki cesti mimo strnjenih hiš čez most; most je postavil moj pokojni oče. Dobili smo sicer novo, a še nedokončano cesto do Grabna, ki jo je deroča voda ob hudem nalivu v začetku junija uničila. Na površju ceste se vidijo cevi, v katerih se pretakajo fekalije. Če bi po njej vozili težki avtomobili, bi cevi lahko popokale.« Rogljeva je od Antona Pušavca, ki je bil predsednik Krajevne skupnosti Kovor v devetdesetih letih, šestega decembra lani pridobila dopis, v katerem Pušavec pojasnjuje financiranje in asfaltiranje ceste v Graben. Povzemam: »Prispevek občine je bil 50 odstotkov, ostalih 50 odstotkov pa so prispevali stanovalci Grabna, in sicer so vse hišne številke prispevale enak finančni znesek … Občina in komunala sta se odločili, da se napravi nov most, ki je v neposredni bližini Aljančičeve hiše (Janez Aljančič je Marijin oče, op. a.) in da se pred asfaltiranjem uredijo fekalne odplake ...« Rogljeva asfalta, ki je plačan do njihove hiše, nima.

Rogljeva je prepričana, da gre nova cesta, ki bi se z mostom navezala na obstoječo cesto, tudi po njeni gradbeni parceli 40/3 (pokaže izpisek iz zemljiške knjige, s katerim dokazuje lastništvo in izračun vrednosti nepremičnine Geodetske uprave) brez njenega dovoljenja in da ji pripada odškodnina. Župan Borut Sajovic pa pokaže dokument, na katerem parcela 40/3 samo meji na območje, ki je javno dobro. »Kar pomeni, da sta trasa nove ceste in most v občinski lasti. Kako naj občina da nekomu odškodnino za nekaj, kar je javno dobro in ki ga uporablja tudi Rogljeva? Le v primeru, da bi se izkazalo, da bi bilo javnega dobra lahko več, smo del zemljišča pripravljeni odkupiti,« je dejal Sajovic, o leto dni stari cesti v Graben pa je pojasnil: »Gre za intervencijsko cesto. Če bi zagorelo, bi po njej lahko dostopali z vozili na štirikolesni pogon, dostopali bi tudi z gradbeno mehanizacijo, saj imamo že narejen načrt nadaljevanja kanalizacije in gradnje novega mostu. Pa nam Rogljeva ne pusti čez. Pravi, da so most gradili njeni starši. Se strinjam, ampak ne morem mimo dejstva, da most kljub temu stoji na javnem dobrem. Ne pusti nam, da ga podremo, zgradimo novega, ki bi bil odprt tudi za druge ljudi. To je ključ spora.« Sajovic je še poudaril, da mora kot župan v občini urediti kanalizacijo za več tisoč ljudi, ker se še na veliko krajih odplake iztekajo v potoke: »Prednost bom dal tam, kjer rešimo problem več ljudi hkrati, in tam, kjer si ljudje tega želijo in ne izsiljujejo za nekaj, kar jim ne pripada. Žal trmasto vztrajanje prizadene tudi okolico.«

Rogljeva je še dejala, da če bo treba, bo šla do vrhovnega sodišča, župan pa, da jih bo gospa pripravila do tega, da jo bodo tožili za motenje posesti. Verjetno pa bi odmera zemljišča v tem primeru pojasnila marsikaj, a to kar nekaj stane - in kdo bo to plačal?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 27. junij 2009 / 07:00

Tudi Terlikar ostaja v rdečem

V Jeseniškem hokejskem klubu Acroni sestavljajo ekipo za novo sezono.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.