Ponekod rjavih zabojnikov še nimajo

Čeprav se je 1. julija izteklo enoletno prehodno obdobje, v katerem so morala komunalna podjetja vzpostaviti ločeno zbiranje in prevzemanje kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada v gospodinjstvih, so na izvajanje uredbe različno pripravljena.

Kranj - Po podatkih ministrstva za okolje in prostor je bilo v ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov vključenih 37 od 60 izvajalcev javnih služb. Med komunalna podjetja, ki ločenega zbiranja in prevzemanja bioloških odpadkov do 1. julija, kot to določa Uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom, še niso vzpostavila, sodijo tudi nekatera gorenjska komunalna podjetja.

Biološki odpadki pomenijo veliko obremenitev za okolje, saj v deponijah, če so tja odloženi nepredelani, ustvarjajo deponijski plin, ki ga sestavlja šestdeset odstotkov metana in štirideset odstotkov ogljikovega dioksida, je pojasnila dr. Tanja Gomišček z Direktorata za okolje. »Zlasti metan močno obremenjuje okolje, ker je agresiven toplogredni plin, ki uhaja v ozračje. Deponije so tako tretji največji onesnaževalec antropogenega metana v svetovnem merilu,« je poudarila.

Na ministrstvu gospodinjstvom priporočajo hišno kompostiranje kuhinjskih odpadkov in zelenega odreza (pokošena trava, listje, obrezana živa meja, grmovnice), če pa te možnosti nimajo oziroma tega ne želijo, jim morajo komunalna podjetja omogočiti, da biološke odpadke ločeno zbirajo v rjavih zabojnikih. S kompostiranjem lahko občani prihranijo pri stroških, saj bo imel odvoz bioloških odpadkov precej visoko ceno, opozarja Barbara Avčin Tržan, generalna direktorica Direktorata za okolje.

Loška komunala je ločeno zbiranje bioloških odpadkov na območju Škofje Loke uvedla že leta 2000, v Železnikih pa leto dni kasneje. »K lastnemu kompostiranju povzročitelje bioloških odpadkov spodbujamo že več kot deset let. Vsi, ki nimajo možnosti ali ki ne želijo sami kompostirati, imajo možnost vključitve v reden odvoz, ki ga obračunavamo posebej. Poleg rednega odvoza in lastnega kompostiranja sta na območju občine Škofja Loka še dve možnosti oddaje bioloških odpadkov: v zbirnem centru Draga in dvakrat letno na akciji zbiranja in odvoza večjih bioloških odpadkov. Oddaja bioloških odpadkov v zbirnem centru in na akcijah je za povzročitelje brezplačna,« je razložil Janez Štalec, vodja ravnanja s komunalnimi odpadki. Kot pojasnjuje, zbrane biološke odpadke že od leta 2000 odvažajo na kompostiranje na Vrhniko, cena kompostiranja pa je tržna in zato precej visoka.

V Komunali Kranj so ločevanje bioloških odpadkov v vseh občinah (Kranj, Šenčur, Preddvor, Cerklje, Naklo) vzpostavili v lanskem letu. Prav tako so vsem uporabnikom, ki ne želijo ali ne morejo kompostirati, omogočili reden odvoz bioloških odpadkov. »Za ločeno zbiranje bioloških odpadkov z zabojniki se je odločilo približno 26 odstotkov gospodinjstev, ki bivajo v individualnih hišah. Gospodinjstva v večstanovanjskih objektih pa so v odvoz bioloških odpadkov vključena avtomatično,« je pojasnila Klara Škrabec iz Komunale Kranj. Največ težav pri ločenem zbiranju bioloških odpadkov imajo z občani, ki biološke odpadke odlagajo kar v navadnih plastičnih vrečkah, pogosto pa občani večjih kosov zelenega odreza ne razrežejo na manjše kose. »Povzročitelje odpadkov želimo najprej ozavestiti in jih informirati. Če pri odvozu odpadkov opazimo večje nepravilnosti, povzročitelja na to opozorimo, tudi s pisnim obvestilom. Sodelujemo tudi z Medobčinskim inšpektoratom Kranj, saj se skladno z občinskimi odloki lahko z globo petsto evrov sankcionira fizična oseba, ki nepravilno odlaga odpadke,« je še pojasnila Škrabčeva.

V jeseniškem podjetju JEKO-IN zeleni odrez že nekaj let pobirajo z brezplačno relacijo v okviru odvoza odpadkov in odvažajo v kompostarno na deponiji Mala Mežakla, možna je tudi oddaja teh odpadkov v Zbirni center Jesenice, ki je za občane občin Jesenice in Žirovnica brezplačna. »Za kuhinjske odpadke, ki jih bodo občani zbirali v rjavih zabojnikih, pa predvidevamo začetek zbiranja v septembru. Najprej bo izvedena postavitev rjavih zabojnikov v večstanovanjskih objektih in razdelitev kompostnikov po nižji ceni za občane v občini Jesenice, ki bodo to želeli, sledila bo razdelitev rjavih zabojnikov gospodinjstvom v individualnih poselitvah, kjer se ne bodo odločili za kompostiranje,« je napovedal direktor podjetja Ivan Hočevar.

Rjavih zabojnikov še niso uvedli tudi v Komunali Radovljica, odvoz bioloških odpadkov pa naj bi uvedli jeseni. »Za zbiranje bioloških odpadkov je treba imeti ustrezne dodatne zabojnike in vozila, ki omogočajo zbiranje in odvoz v vodotesnem stanju ter pranje zabojnikov. Komunala Radovljica z ustreznim vozilom trenutno še ne razpolaga, razpis zanj je v teku, dobavni roki pa so daljši kot za navadna smetarska vozila,« je razložil direktor Drago Finžgar. Komunala Radovljica sicer spodbuja lastno kompostiranje, v ta namen so od leta 2002 naprej razdelili že 1750 kompostnikov. Prvo leto so jih delili brezplačno, sedaj pa po subvencionirani ceni 24 evrov. Gospodinjstvom omogočajo tudi brezplačno oddajo zelenega odreza v Zbirnem centru Radovljica.

Uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom za komunalna podjetja, ki ne omogočajo ločenega zbiranja biološko razgradljivih odpadkov, predvideva kazen v višini od 3500 do deset tisoč evrov. Nadzor nad izvajanjem uredbe in ukrepi zoper kršitelje so v pristojnosti Inšpektorata za okolje in prostor.

V zeleni vrtni odpad sodijo:

- odpadno vejevje,

- trava,

- listje,

- stara zemlja lončnic,

- rože,

- plevel,

- gnilo sadje,

- stelja malih rastlinojedih živali,

- lesni pepel,

- oblanci, žagovina (ne za kompost).

Kuhinjski odpadki so:

- zelenjavni in sadni odpadki,

- ostanki hrane,

- ostanki kosti (ne za kompost),

- jajčne lupine,

- čajne in kavne usedline,

- pokvarjeni prehranski izdelki (brez embalaže),

- kosti (ne za kompost).

Odpadki, ki ne sodijo med biološke odpadke:

- pepel,

- olja in maščobe,

- tekočine, kot so barve, čistila,

- klavnični odpadki,

- poginule živali,

- iztrebki malih živali,

- odpadna embalaža,

- nevarni odpadki,

- mešani komunalni odpadki,

- plenice

Vir: Komunala Kranj

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 8. julij 2011 / 07:00

Srečno, Primož!

Tradicionalni vikend Športa in zabave v Žireh, dan gorenjskih planincev na Zelenici in slovo Primoža Peterke od tekmovalnega skakanja.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Kriminal

Iz avtomata pobral denar Lesce - V noči na sredo je neznani storilec vlomil v brunarico konjeniškega kluba v Lescah, razbil avtomat za napitke in iz n...

Zanimivosti / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Počutijo se kot doma

Stanovanjska skupina Stražišče je praznovala deseto obletnico.

Žirovnica / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Premajhen vrtec

V vrtec pri OŠ Žirovnica je letos na novo vpisanih 50 otrok, kar je največ doslej.

Kranj / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Ledena dvorana ima uporabno dovoljenje

V ponedeljek se je iztekel rok za dopolnitev vloge za izdajo uporabnega dovoljenja za večnamensko dvorano z ledeno ploskvijo na Zlatem polju v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Anketa: Včasih premalo učinkoviti

Z ustanavljanjem medobčinskih inšpektoratov naj bi zagotovili boljši nadzor nad spoštovanjem državnih in občinskih predpisov tudi v občinah, ki doslej niso imele ne redarjev ne inšpektorjev. Kakšno mn...