Kršitelje že kaznujejo strožje
Vozniki vozijo po omejitvah zaradi prisotnosti policistov, ne pa zaradi lastne varnosti, ugotavlja policijski inšpektor Simon Sušanj.
Kranjska Gora, Jesenice - V petek, ko je pričela veljati nova prometna zakonodaja, so gorenjski policisti na območju Kranjske Gore in Jesenic izvedli poostren nadzor prometa. Pri tem so ugotovili štirinajst prekoračitev hitrosti. V radar se je »ujel« tudi voznik, ki je v naselju prekoračil hitrost za več kot 20 kilometrov na uro, zato so mu izrekli globo v višini petsto evrov in pet kazenskih točk, drugi voznik pa je zunaj naselja prekoračil hitrost za več kot 30 kilometrov na uro, dvesto evrov manj pa bo moral plačati voznik, ki je zunaj naselja vozil več kot trideset kilometrov na uro prehitro, prejel pa je tudi pet kazenskih točk. »V poostrenem nadzoru se je zopet pokazalo, da vse preveč voznikov vozi v skladu z omejitvami predvsem zaradi policistov, ki so nadzirali promet, ne zaradi svoje varnosti, saj je kar deset kršitev prekoračene hitrosti zaznal radar, ki je meril hitrost brez asistence policistov, torej vozniki niso bili opozorjeni na meritve,« ugotavlja Simon Sušanj, policijski inšpektor za varnost v cestnem prometu na Policijski upravi Kranj.
V okviru poostrenega nadzora so policisti odredili pridržanje zoper štiri voznike, ki so bili pod vplivom alkohola. Nova prometna zakonodaja je razlog tudi za dva zasega motornih vozil, saj sta bila voznika hujša kršitelja prometnih predpisov, motorno kolo pa je bilo tudi predelano in je dosegalo višje hitrosti, kot jih je predpisal proizvajalec.
Kot je pojasnil Sušanj, je Policijska postaja Kranj v preteklem tednu prejela sodbi okrajnega sodišča v postopkih, ko so policisti zaradi večkratnih hujših kršitev zasegli motorni vozili. V prvem primeru je bila vozniku, ki je vozil brez vozniškega dovoljenja, pod vplivom alkohola in po poteku veljavnosti registracije avtomobila, izrečena globa v znesku 8540 evrov, zaseženo vozilo pa je bilo poslano v uničenje. V drugem primeru pa je sodišče vozniku, večkratnemu hujšemu kršitelju predpisov, ki ni ustavil na znak policistov, vozil pa je brez veljavnega vozniškega dovoljenja in pod vplivom alkohola, odklonil strokovni pregled, ni uporabljal varnostnega pasu in je vozil po napačni strani ceste, izreklo globo v skupnem znesku deset tisoč evrov, zaseženo vozilo pa je prav tako poslalo v uničenje.
Minuli konec tedna so sicer policisti zasegli še dve vozili. V soboto zvečer so tržiški policisti 19-letnemu domačinu zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja, s tehnično pomanjkljivim in predelanim vozilom zasegli neregistrirano kolo z motorjem Kawasaki. V nedeljo popoldne pa so prometni policisti zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja 47-letnemu vozniku zasegli osebni avtomobil Opel Astra.