Večer v spomin Janezu Svetini
Janez Svetina je bil 28. junija 1991, jutro po svojem zadnjem predavanju pedagoškim delavcem v Gornji Radgoni, ustreljen kot prva civilna žrtev vojne za Slovenijo.
Bled – V blejski knjižnici Blaža Kumerdeja so na predvečer dneva državnosti pripravili slovesnost v spomin rojaku Janezu Svetini. Leta 1941 rojeni mislec, prevajalec, poznavalec indijske duhovnosti in svetovne književnosti je bil 28. junija 1991 kot prva civilna žrtev vojne za Slovenijo ustreljen v Gornji Radgoni.
Svetina se je, kot lahko izvemo na priložnostni razstavi v blejski knjižnici, po petnajstih letih bivanja v južni Indiji v Slovenijo vrnil leta 1987. Odtlej je doma delal kot svobodni prevajalec, snovalec nove vizije slovenske šole in predavatelj.
Leta 1991 je kot svetovalec na Ministrstvu za šolstvo in šport predaval pedagoškim delavcem po Sloveniji, pisal članke in sodeloval v polemikah o slovenski šoli. Jutro po zadnjem predavanju pedagoškim delavcem, 28. junija v Gornji Radgoni, je želel fotografirati preboj tovornjakov skozi središče mesta, a je padel pod streli vojaka JLA. Umrl je kot prva civilna žrtev vojne za Slovenijo, prav v rojstnem kraju Antona Trstenjaka, ki je upal, da bo Janez Svetina nadaljeval njegovo delo.
Kot je na petkovi slovesnosti povedala Rezka Šubic, nekdanja ravnateljica radovljiške knjižnice, so se Janezu Svetini v spomin prvič zbrali že septembra tistega leta, ko je o njegovem življenju in delu v Radovljici v nepozabnem govoru spregovoril Anton Trstenjak. Tudi takrat so spominski večer, tako kot tokrat, ob 20. obletnici Svetinove smrti, pripravili njegovi prijatelji, sodelavci in somišljeniki.
V Svetinov spomin tudi v Gornji Radgoni
Tudi v Gornji Radgoni so se spomnili Janeza Svetine z Bleda, prve civilne žrtve desetdnevne vojne v Sloveniji. Svetina je v četrtek, 27. junija 1991, predaval v Domu kulture v Gornji Radgoni učiteljem širšega radgonskega območja. V središču mesta, kjer je bil Janez Svetina ustreljen, je na zgradbi v bližini občine v njegov spomin od leta 1992 naprej spominska plošča. Letos so se pri njej v torek, 28. junija, ob dvajsetletnici spomnili Svetinove smrti. Delo in pomen pokojnika je orisal Dušan Zagorc, radgonski ravnatelj, in ob tem povedal, da celo obstaja Svetinova fotografija vojaškega oklepnika, iz katerega je bil nanj sprožen usodni strel. Dvajset učiteljev, ki so pred dvema desetletjema zadnjič prisluhnili Svetinovemu predavanju, je prižgalo sveče, vence pa so položili predstavniki združenja vojnih veteranov in združenja Sever, sporoča Franci Klemenčič.