Dvojček je za predčasne volitve
Stranka Zares je z odstopom še treh ministric dokončno odšla iz koalicije. Od prvotnega četverčka je ostal le še vladni dvojček strank SD in LDS. Manjšinska vlada do predčasnih volitev.
Ljubljana - Potem ko je prejšnji teden odstopil minister Gregor Golobič, so se v ponedeljek poslovile še preostale tri ministrice iz stranke Zares: Darja Radić, Majda Širca in Irma Pavlinič Krebs. Vlada je tako ostala že brez petih ministrov, premier Borut Pahor pa bo državnemu zboru prihodnji teden predlagal imenovanje novih začasnih ministrov, ki bodo za tri mesece prevzeli položaje namesto ministric, ki so ta teden odstopile.
Najprej je odšla iz koalicije stranka DeSUS, zdaj še Zares, v njej ostajata SD in LDS. Predsednika obeh, Borut Pahor in Katarina Kresal sta se dogovorila, kako bo deloval novi koalicijski dvojček. Deloval naj bi le za omejen čas, v katerem bo poskrbel za nekatere ključne, za ljudi najpomembnejše ukrepe: za sprejem zakonov za pregon gospodarskega kriminala in ukrepov za stabiliziranje javnofinančne slike. Takoj zatem bosta obe koalicijski stranki storili vse za čimprejšnje predčasne volitve, je povedala Katarina Kresal. Stranki imata sedaj v parlamentu skupaj le 33 sedežev.
»Manjšinska vlada pomeni popolnoma nepotrebno izgubljanje časa in bo z njo Sloveniji narejena nepopravljiva škoda. Potrebujemo koalicijo in vlado, ki bo popolnoma legitimna in bo imela zaupanje ljudi,« o sedanjem stanju razmišlja poslanec SDS Branko Grims. »Vsako odlaganje predčasnih volitev je za sedanje oblastnike le pridobivanje časa. Nikakršna rešitev ni, da bi v vlado imenovali ljudi, ki so ideološko enaki sedanjim, saj vidimo, kam nas je pripeljala sedanja ideološka zaplankanost tranzicijske levice. Takšna rešitev ni v razvojnem interesu Slovenije. Takojšnje volitve bi bile pravi odgovor in najboljše darilo Sloveniji ob njeni dvajsetletnici.«
Da rešitev z manjšinsko vlado ni idealna, pa meni poslanec LDS Borut Sajovic: »Za sprejemanje pomembnih zakonov bi v parlamentu potrebovali večjo večino. Kot sta napovedala Borut Pahor in Katarina Kresal, predčasne volitve bodo, njihov realni rok je spomladi 2012. Ker je treba, da država v tem času funkcionira naprej, LDS ostaja v koaliciji. Strah pred predčasnimi volitvami v parlamentu in strankah obstaja, nobena stranka si jih ne želi.« O manjšinski vladi pa pravi, da je doslej v Sloveniji veljalo, da se sprejema preveč zakonov, prehitro in premalo premišljeno. V manjšinski vladi pa bodo šli naprej le tisti, ki bodo dovolj dobro pripravljeni, je prepričan. Dobro se mu zdi tudi združevanje ministrskih resorjev, ki je lahko osnova za razmislek, ali se lahko na takšen način prepreči bohotenje državne administracije.
»Vlada lahko deluje, če ima zadostno podporo v parlamentu, sicer ne more sprejeti nobenega strukturnega zakona. Ministrstva pa lahko funkcionirajo, upravne zadeve gredo lahko naprej,« pa meni Stane Boštjančič iz kranjske organizacije SD. »Mislim, da bi morale biti predčasne volitve, kajti sedanja vlada je izgubila zaupanje ljudi. Pahor in Kresalova sta napovedala, da bodo, vendar ne na vrat na nos, v tem času pa naj bi bili zagotovljeni pogoji, da vlada lahko opravlja tekoče posle.«