Poslovodja Radia dva Marjan Pipp

Radio dva (začasno) utihnil

Poslovodja slovenske radijske postaje Radio dva iz Celovca Marjan Pipp (Radio dva je naš partner v čezmejnem projektu Sosed/Nachbar) je sporočil, da je v ponedeljek radijska postaja (začasno) utihnila. Ostala je namreč brez licence.

Na Koroškem je v tem času veliko prireditev, ki jih organizirajo slovenska društva. V nedeljo so v Borovljah/Ferlach proslavili 30-letnico delovanja moškega oziroma komornega zbora Slovenskega prosvetnega društva, ki ga vodi Roman Verdel. V Vogrčah/Rinkenberg v Podjuni igrajo na prostem dramo Otona Zupančiča Veronika Deseniška, v Železni Kapli/Eisenkappel pa bosta v nedeljo, 26. junija dve prireditvi. Ob 10. uri se bo začelo Obirsko žegnanje, ob 14. uri pa bo spominsko srečanje pri Peršmanu v Podpeci/Koprein Petzen. Povsod bodo veseli tudi obiskovalcev iz Gorenjske.

KommAustria jo je za »naselitveno ozemlje slovenske narodne skupnosti na Koroškem« podelila društvu Agora – Avtonomno gibanje odprtega radia, v katerega programu slovenščina ni prevladujoč jezik, ne pa Radiu dva, ki je pretežno slovenski. Odločbo o odvzemu licence je potrdil tudi Zvezni komunikacijski senat, ki je soglašal z mnenjem, da »slovenska manjšina ni izključna ali merodajna ciljna skupina« za radijsko licenco za naselitveno ozemlje slovenske narodne skupnosti na Koroškem in je zakonu zadoščeno, če je slovenščina v programu tudi upoštevana.

Družabniki Radia dva so se odločili, da se bodo zaradi kratenja pravic slovenski narodni skupnosti pritožili na avstrijsko ustavno sodišče, vendar so pri tem poudarili, da njihova pritožba ni usmerjena zoper Radio Agora. Slovenska manjšina ima po 67. in 68. členu Sanžermenske pogodbe, po 7. členu Avstrijske državne pogodbe in po evropskih konvencijah pravico do svojih medijev. Radijska licenca je bila razpisana za naselitveno ozemlje slovenske narodne skupnosti, kar kaže, da že razpis sam namenja licenco radiu s slovenskim programom. Prav tako je Radio dva družba, katere statutarni namen je »zagotavljanje samostojne radijske ponudbe za slovensko manjšino v Avstriji«. Družabniki so poleg Mohorjeve družbe še kulturne in gospodarske organizacije Slovencev na Koroškem, medtem ko so člani Agore fizične osebe (njihovo število ni znano), njen statut pa slovenske manjšine sploh ne omenja. Radio dva je v tiskovnem sporočilu tudi zapisal, da deluje na južnem Koroškem 12 nemških radijskih programov. Odprt radio mora imeti svojo frekvenco, vendar pa ne tiste, ki je namenjena slovenski manjšini.

Radio Agora je javnosti po pridobitvi frekvence sporočil, da ima slovenščina v njegovem programu pomembno mesto in da namerava v prihodnje količino slovenskega programa še povečati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 26. junij 2016 / 10:39

Kosci »prekosili« sami sebe

Slovenski kosci so na svetovnem prvenstvu v ročni košnji v Nemčiji postali prvaki v kraljevi kategoriji.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Potočnik požel številne aplavze

Bruselj – Učinkovita raba virov, biotska raznovrstnost in boljše izvajanje obstoječe okoljske zakonodaje so prednostne naloge, ki jih je v svoji predstavitvi opredelil kandidat za evropske...

Gospodarstvo / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Agencija nadaljuje z izplačilom subvencij

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja nadaljuje z izdajanjem odločb za neposredna plačila. Do danes, petka, naj bi izdala še malo manj kot 54 tisoč odločb za izp...

Kranj / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Cenejša očala za bolnike

Zdravstvena zavarovalnica bo po novem namenila več denarja za pripomočke za izboljšanje vida, zavarovanci bodo doplačevali manj ali pa nič.

Humor / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Registrska na vozu

Konjska vprega je mnogim Romunom edino prevozno sredstvo, zagotovo pa tudi najcenejše.

Prosti čas / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Slovenka leta je Katarina Kresal

Že 22. Slovenka leta po vrsti je postala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Tako je nazivu političnega obraza dodala še en naslov.