Poletno prekrivanje tal
Slišala sem, da je poleti koristno tla brez rastlin prekrivati. Zakaj je to dobro? In s čim jih lahko prekrijem?
Odgovarja Andreja Tomšič iz vrtnih centrov Kalia: »V poletnih mesecih zaščitimo tla pred pretirano izgubo vlage, pri tem pa uporabljamo različne prekrivne materiale. Prekrivka ohranja tla vlažna, zato ni treba pogosto zalivati, preprečena pa je tudi rast plevela. Poleg tega po poletnih nalivih vrtnine in tudi jagode, kjer smo uporabili prekrivko, niso zamazane s kapljicami prsti. Na topla tla polagamo prekrivko pozno spomladi, da ohranimo temperaturo tal, ko še niso pretirano segreta. Če se odločimo za prekrivanje poleti, uporabimo svetle materiale, na primer slamo, s katerimi prekrijemo tla takoj po dežju. Poletno zelenjavo prekrivamo konec junija. Zaradi boljšega kroženja zraka naj se prekrivka rastlin ne dotika, zato pustimo med rastlino in prekrivko nekaj centimetrov nepokritih.
Od materialov so najpogosteje uporabljeni pokošeni ostanki trave, listje plevela, krompirjevka, listje vrtnin, ki smo jih očistili na vrtu, skratka ostanki rastlin, ki pa morajo biti zdravi. Preden sveže ostanke uporabimo za prekrivanje tal, jih dan ali dva sušimo na soncu, saj vlažni lahko pričnejo gniti. Dober material je slama, ki jo uporabljamo predvsem pri jagodah. Vendar pa z njo lahko na gredico prinesemo tudi plevelno seme. Zato je bolje, da jo podložimo s časopisnim papirjem. Okrasno lubje navadno uporabljamo za prekrivanje tal okrog okrasnih rastlin, na primer vrtnic in različnega grmičevja, da si s tem prihranimo košnjo trave ali zakrijemo pogled na gola tla. Uporabljamo ga tudi za jesensko zaščito drevesnih korenin, predvsem na novo posajenega drevja.
Verjetno ste videli po vrtovih tla prekrita tudi s črno folijo. To uporabljamo večinoma za prekrivanje gredic s kumarami in bučkami. Ti dve vrtnini imata radi zelo topla tla, k čemur pripomore črna folija, poleg tega pa je s prekrite gredice lažje pobiranje plodov, ki so tudi bolj čisti.«