Zaščita pred komarji
Komarji zagotovo sodijo med bolj nadležne žuželke, ki pridejo na plan s toplimi dnevi.
V našem podnebnem pasu je najbolj razširjen nočni komar, ki postane najbolj dejaven, ko se zmrači in na začetku noči. Komarje privlačijo vonj kože, znoj, toplota in ogljikov dioksid v izdihanem zraku. Težave nastopijo zaradi pikov samic, ker potrebujejo kri toplokrvnih živali in človeka, saj kri vsebuje veliko proteinov, ki jih samice potrebujejo za tvorbo jajčec. Komarji ne povzročajo le neprijetnih srbečih pikov, lahko nastane tudi oteklina, zaradi praskanja pride lahko do okužb, znane so tudi alergije. V tropskih in subtropskih območjih pa živi komar, ki je prenašalec nevarnih bolezni, kot so malarija, rumena mrzlica in vročica denga.
Pred komarji se je v prostoru najbolje zaščititi z mrežami na oknih oziroma s pomočjo posebnih mrež nad posteljami. Lahko se uporabljajo tudi električne naprave za odganjanje komarjev. Ko smo na prostem, pa je najbolje uporabiti sredstva za zaščito pred komarji. Na voljo so v obliki kreme, pršila, gela ali stika. Ti izdelki, imenovani repelenti, vsebujejo sintetične ali naravne snovi, ki ščitijo pred komarji. Od sintetičnih se najpogosteje uporabljata ikaridin in dietiltoluamid (bolj znan s kratico DEET). Izdelki s 30-odstotno koncentracijo DEET se priporočajo zlasti v primeru potovanja v tropske in subtropske kraje. Učinkovine naravnega izvora pa so različna eterična olja rastlin, na primer evkaliptusa, krvomočnice, sivke, cedre, limonske trave, poprove mete, rožmarina. Nekateri repelenti ščitijo tako pred komarji kot pred klopi. Če potrebujemo zaščito tudi pred klopi, je to treba preveriti pred nakupom izdelka.
Pri uporabi repelentov je potrebna previdnost. Pri nanašanju je treba natančno upoštevati priloženo navodilo proizvajalca. Vedno moramo paziti, da upoštevamo količino nanosa, način nanašanja ter čez koliko časa se lahko izdelek znova nanese ali naprši oziroma ga je treba znova uporabiti. Nekatere izdelke lahko nanašamo tudi na oblačila. Izdelkov ne nanašamo na odrgnine, rane ali vneto kožo. Posebej moramo biti pozorni, ko jih nanašamo v bližino oči, ust in ušes. Posebej pozorno je treba izbrati izdelek za otroke. Repelentov naj otroci ne uporabljajo sami, temveč naj za uporabo izdelka vedno poskrbi odrasla oseba. Ko ne potrebujemo več zaščite pred komarji, se stuširamo oziroma kožo dobro umijemo z milom in vodo. Kljub prepričanju, da so naravna eterična olja manj škodljiva in primernejša za ljudi, je treba upoštevati dejstvo, da tudi eterična olja lahko povzročijo preobčutljivosti na koži in poškodbe oči, zato tudi pri uporabi teh repelentov upoštevamo splošne previdnostne ukrepe.
Repelenti lahko povzročijo tudi draženje kože, oči in sluznice. V primeru, ko nastopi preobčutljivost na koži ali pride repelent v stik z očmi ali sluznicami, izdelka takoj prenehamo uporabljati, oči dobro speremo z vodo in po potrebi poiščemo zdravniško pomoč. S seboj je treba vzeti tudi embalažo repelenta.
Za pomiritev kože po pikih žuželk lahko uporabimo gele, ki kožo hladijo, zmanjšajo srbenje in pospešijo celjenje.